Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze stavebnice: Gravitrax Power Startovní sada Launch

Kuličky ke svému pohybu potřebují gravitaci. To asi nikoho nepřekvapí. Jakmile jednou dosáhnou konce svahu a roviny, jednoduše se zastaví a není jim pomoci. Pokud nepřijde zemětřesení nebo silný uragán, našly své místo posledního odpočinku. Ale naděje může přijít i ze zcela nečekaného místa, protože kulička může dostat novou energii.

A právě tady poprvé přichází do světa stavebnice Gravitrax něco jiného než síla gravitace. Na naše stavění chtivé stoly se nám dostala startovní sada nové edice Power. Tento box nese jméno Launch, tedy Start a dostal do vínku novou lesklou, stříbrnou barvu (po bílé a černé). I za novým přírůstkem stojí vývojový tým firmy Ravensburger, která je domovem této kuličkové stavebnice.

Jelikož se jedná o startovní sadu, tak krabice je i tentokrát patřičně velká a těžká. To proto, že uvnitř musí být všechny komponenty potřebné k sestavení takové kuličkové dráhy. Nechybí tedy kartonové desky sloužící jako základ, průhledné patro, kolejnice pro přesun kuliček mezi jednotlivými segmenty a právě nějaké ty křižovatky, zatáčky a propady.

Je jich ale o poznání méně, než jsme si u těchto velkých boxů zvykli. To proto, že v novém boxu se hráči seznámí se třemi novými komponentami a ty opravdu odpovídají názvu, protože všechny souvisí s tím, jak jsou do hry vypouštěné kuličky.

Dostanou totiž hned dvě nové startovní zásobárny na kuličky. Pouze jedna z nich ale vyžaduje dvojici malých tužkových baterií. Ve spirále pak tento startovací prvek vypouští kuličky ven do dráhy, ale pouze na pokyn samotného stavitele. Ten dění na plánu řídí s pomocí dálkového ovladače, který také vyžaduje baterii a nabízí tři barevná tlačítka.

Druhým prvkem, který reaguje na dálkový ovladač, je spouštěč. Ten lze v podstatě v kuličkové dráze umístit kamkoliv, ale jeho použití se doporučuje s druhým zásobníkem. Ten je pasivní s malým trychtýřem, do něhož se vejde sedm kuliček. Sem kuličky při své cestě dojíždí a jak se sem blíží, projedou spouštěčem a ten dá signál, že lze vypustit další kuličku. Je tedy možné řídit prvky mezi sebou navzájem automaticky, aniž by hráč cokoliv mačkal.

Budou určitě stavitelé, kterým se toto směřování nebude líbit. To, jak dlouho udržíte kuličku v pohybu a jak si dokážete pomoci pouze fyzikou, akcí a reakcí a hybností kuliček by možná mělo být ukázkou vašich schopností. Bateriové komponenty tuto situaci a rovnováhu výrazně mění a usnadňují tvorbu zajímavých a dechberoucích drah.

Na druhou stranu většina stavitelů se tetelí radostí při představě, že bude moci své kuličky prohánět po trase opakovaně. Ostatně komu vadí, že elektrické vláčky ke svému pohybu potřebují napájení ze sítě? Podstatná přece je samotná hra a radost ze stavění a tou Gravitrax oplývá od prvních krabic. Nemůže být prostě nic jiného, než postavit skvělou dráhu, o které si myslíte, že je skvělá a bezchybná, jen abyste se pak kochali tím, jak ji kuličky s pomocí gravitace překonávají.

I nové komponenty jsou z hlediska zpracování precizní. Tlačítka nemají zbytečně velký odpor a reagují dobře. Vše je designové laděno do šestiúhelníkových tvarů, které jsou dominující v celé stavebnici. Vždy potěší i (jazykově nezávislá) brožura, která pomůže s poskládáním komponent, jejich ovládáním a ještě nabídne hned několik stavebních nápadů. Ty využívají jednotlivé prvky a seznámí hráče s jejich možnostmi.

Gravitrax Power je tu a jeho příchod byl nevyhnutelný. Už při rozšíření Výtah, o kterém jsme už psali v dřívější recenzi, jsme to očekávali. Tak nějak se to nabízelo. Nakonec ale baterie přichází do stavebnice o pár měsíců a let později.

I když se při hraní nově stavitelé setkávají s elektřinou, gravitace zůstává hlavním prvkem celé zábavy a nové komponenty jsou příjemné detaily. Startovací sada jako taková ale díky tomu nabízí trochu méně překážek a díky tomu i méně variability. Nedoporučili bychom ji tedy jako váš úplně první box pro setkání s Gravitraxem. Pokud ale hledáte způsob, jak zakomponovat baterie kdo svých kuličkových děl, pak tenhle set rozhodně uvítáte.

Pokud bychom pak měli hodnotit samotné přidání elektronických prvků do světa kuliček a kolejnic, tak pro nás se jedná o dlouho očekávanou novinku. Jak už jsme zmínili, ne všichni sdílí naše nadšení, ale radost z nových možností jednoznačně převládá nad vším ostatním. Gravitrax Power je novým směřováním této ohromně úspěšné stavebnice a my se nemůžeme dočkat toho, kam nové možnosti hrátky s gravitací zavedou.

Recenze stavebnice: Gravitrax Power Startovní sada Launch
Gravitrax Power je novým směřováním této ohromně úspěšné stavebnice a my se nemůžeme dočkat toho, kam nové možnosti hrátky s gravitací zavedou.
Klady:
Zápory:
4.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fotbálek Pro Turnaje – akce po stranách i středem