Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Superšpunti – sušenkám na stopě

Sice musíme být zavření doma, ale to neznamená, že tu nejsou záhady k vyřešení. Jsou tu nečekané návštěvy od komárů, kteří jsou dětmi hledajícími cestu zpět k rodičům. V obýváku je zase rozsypaná špetka neidentifikovatelného bílého prášku. Co když to je diamantový prach? No a pak je tu kuchyň. Původně jsme sem zamířili jen kvůli hladu, ale prázdná krabička nás nutí vyhlásit pátrání.

Je tu totiž záhada ztracených sušenek, kterou budou muset děti vyřešit ve hře Superšpunti: Sušenkám na stopě. Jedná se o novinku, kterou si připravili autoři ze společnosti Lifestyle Boardgames. Konkrétně jsou pod ní podepsaní designéři Martin N. Andersen, Alexander Peshkov a Ekaterina Pluzhnikovová. Do své stáje si ji vyhlédl český distributor MindOK, který ji přináší v kompletní lokalizaci.

Na krabičce vidíme odvážnou hrdinku, jak se na laně vrhá k cíli. Zdá se, že vytoužené sušenky má už na dosah. Uvnitř se pak ukrývají pouze dvě obálky. Každá v sobě nabízí jednu polovinu příběhu, který byl rozdělen na dvě části. Samotné obálky jsou zalepené a jejich obsah zůstává tajemstvím až do chvíle, kdy se opravdu chcete pustit do jednorázového dobrodružství.

Hráči si nejdříve přečtou úvod na zadní straně první obálky a teprve poté ji mohou otevřít. Teprve v tu chvíli se dozví, jak celé dobrodružství hrát. Je to sice tajné, ale není žádným velkým tajemstvím, že se uvnitř nachází odklápěcí strany a obálky. Každá stránka pak prezentuje nějakou hádanku, kterou nemusí být úplně jednoduché vyřešit.

Není jednoduché k obsahu říci o moc víc, když není možné jej popsat ani vyfotografovat. Nechceme zveřejňovat žádné spoilery a někomu kazit zážitek, protože to sami nemáme rádi. Proto se smíříme jen s prohlášením, že hráči budou sbírat předměty, používat je a přetáčet stránky, rozkládat a postupně odhalovat záhadu tajné místnosti.

Hra je připravena pro děti, takže je chytře prošpikovaná nápovědami. Jsou tu různé kapsičky, které stačí odklopit a vodítko je na světě. Ale obtížnost není extrémní a děti opravdu mohou a mají schopnosti najít řešení vlastními silami. 

Dvojice úkolů znamená dvakrát pětačtyřicet minut. Po těch si znovu stejní hráči už dobrodružství nezopakují, protože budou znát řešení a správné odpovědi.

Zpracování je skvělé. Jedná se o vylamovací komponenty a vše je pěkně přeloženo. Bezchybnost lokalizace je naprostým základem u hry takovéto povahy. A přesto je tu problém, protože ačkoliv se hra tváří, že není jednorázová, okénka s řešením zpět zavřít nebo je třeba úplně nevytrhnout je občas nelehké.

Superšpunti: Sušenkám na stopě je zajímavou únikovkou pro děti, které zaujme svým tématem, zpracováním i průběhem. Originální pojetí a pěkné hádanky jsou zárukou toho, že se malí školáci budou dobře bavit a při tom Superšpunti představují příjemnou výzvu, takže dokončení v třičtvrtě hodině není samozřejmostí.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Oltrée – společně za království