Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Team3 – stavějte jako smyslů zbavení

team-3-16

Vytvořit opravdu kvalitní stavbu není vůbec nic jednoduchého. Skládá se ze spousty komponent a u každé musíte přesně vědět, kam patří. A nebo alespoň potřebujete někoho, kdo vám správně poradí. Nikdy není jisté, jestli je lepší jeden všeuměl nebo tým specialistů, každého odborníka na svoji oblast.

Právě do té týmové situace, kde musí všichni členové úzce spolupracovat, se dostanou hráči v nové kooperativní párty hře Team3.  Za jejím vznikem stojí dvojice designérů Alex Cutler a Matt Fantastic, kterým ilustracemi pomohl Reinis Pétersons. Hra vznikla v produkci Brain Games a v našem rodném jazyce ji přináší společnost Albi.

Na začátku partie se hráči dohodnou na obtížnosti, kterou budou chtít porazit. V nabídce jsou tři a jsou rozlišené počtem hvězd na zadní straně karet. Volba tedy určí balíček, který položí do středu stolu společně se zásobou deseti barevných stavebních dílků různých divokých tvarů.

team-3-04

Každého tříminutového kola se zúčastní právě tři hráči ze všech účastníků. Ti si mezi sebe rozdělí stejný počet rolí: stavitel, stavbyvedoucí a architekt. Právě posledně jmenovaný si dobere horní kartu z balíčku úkolů, podívá se na ni, ale nesmí vydat ani zvuk, natož mluvit. Místo toho potřebuje veškeré informace svým kolegům předat s pomocí posunků. Při tom nesmí naznačovat prstem, o kterém dílku mluví.

Na konci všech těchto instrukcí je stavitel. Ten ale bohužel nevidí (na očích má škrabošku), takže nemůže jakkoliv pochopit gesta architekta. Právě proto je v týmu stavbyvedoucí, který má povoleno mluvení a může tak zcela bez omezení zkusit komunikovat se stavitelem.

Každý plán zobrazuje sadu kamenů různě propojených a vytvářejících stavbu, kterou se nakonec snaží celý tým zkompletovat společnou prací. Na svoje snažení mají tři minuty času, po které mohou komunikovat každý se svými omezeními. Buď se jim stavba podaří nebo určená doba uběhne bez úspěchu.

team-3-12

Poté si všichni členové týmu předají svoje role po směru hodinových ručiček a snažení i nadále pokračuje dalším kolem. Hráči mohou zvítězit pouze tak, že dokončí určený počet úkolů, který tvoří počet hráčů plus obtížnost (jedna až tři hvězdičky). Jestliže ale jejich počet neúspěchů dosáhne množství účastníků v partii, pak jejich snažení končí porážkou.

Team3 je unikátní kooperativní party hrou, kde v každém kole dostanou jednotliví účastníci svoje specifické role. A ty jsou opravdu jedinečné a především prověří každého člena týmu. Všichni si vyzkouší kompletní sadu tří pozic v komunikaci.

Žádná role není jednoduchá. V jedné nevidíte, v druhé nemůžete mluvit a ve třetí se snažíte co nejlépe dělat spojku. Nápad i jeho zpracování je skvělé. A s ním i atmosféra, ve které převažuje hlavně snaha o rychlost, ale po celou dobu je zde přítomné napětí.

team-3-01

Hráči se při tomto snažení velmi zajímavě sblíží, protože se musí neustále pečlivě pozorovat a poslouchat. V tom je ukryté opravdové kouzlo této hry, kvůli kterému se budete k partiím stále vracet. I proto, že v kartách je ukryto několik obtížností. A těch je celkem sedmdesát, přičemž málokdy se dočkáte více než deseti úkolů v partii. To proto, že samotné boje trvají vždy nějakých třicet minut, ale záleží také na šikovnosti hráčů, protože mohou skončit dříve.

Pokud vás ale omrzí kooperace, nabízí Team3 dokonce i variantu soupeřivou. V té se konečně může smysluplně zúčastnit větší počet hráčů, kteří v týmech porovnávají schopnosti. Pokud vás je tedy šest (nebo dokonce více), můžete stále Team3 vyzkoušet!

Zajímavostí je, že Team3 přichází na trh hned ve dvou krabicích. Zelené a fialové. A obě dohromady umožňují klidně zapojení více týmů, a tedy i hráčů na pořádně velkých party. Především se ale boxy liší svými specifickými úkoly. Jenže to není všechno. Kromě základního módu jsou tu ještě dva další, každý v jednom z boxů. Prvním z nich je Tavení mozku, které zapojuje do partie všechny ruce. Každý totiž plní hned dvě role. Je to extrémní a bláznivá varianta, která je pouze pro ty, kterým už ta základní připadá jednoduchá. Tím druhým je Prostorový pres.

team-3-10

Tato rozlišení jsou příjemná a není jednoduché se rozhodnout, kterou z krabiček pořídit. Ale ono to je vlastně jedno. Na vyzkoušení se hodí kterákoliv z krabiček, protože pokud vás Team3 začne bavit, pak si určitě nenecháte ujít ani tu druhou.

Je pochopitelné, že hra je nejlepší tak, aby se neustále všichni účastnili stavby. Proto ji doporučujeme nejvýrazněji pro tři hráče, zatímco ve vyšších počtech musíte počítat s čekáním. Čím více hráčů se partie účastní, tím více čekání zažijí. A to samozřejmě nesvědčí žádné party hře a kazí celkový pocit plynulosti.

team-3-11

Team3 je nádherně jednoduchá party hra, která rozehrává tu největší partii tím, že je celá kooperativní. Kromě relativně omezeného počtu hráčů (ideálně násobky tří) nelze této bláznivé zábavě nic vytknout. V jejím středu stojí jednoduchá premisa, která dá hráčům pořádně zabrat. A právě proto je Team3 skvělá výzva.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlex Cutler, Matt Fantastic
IlustraceReinis Pētersons
VydavatelBrain Games, ABACUSSPIELE, Bloom Games (Korean), BoardM Factory, Brädspel.se, Conclave Editora, Hobby Japan, Lautapelit.fi, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2019
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity
MechanismyCooperative Game, Team-Based Game
RodinaCategory: Dized Tutorial, Organizations: Game Designers of North Carolina
Alternativní názvyTEAM3 pink, チーム3 ピンク, 三人成築 洋紅版, 팀3 핑크

Více o hře.

Recenze: Team3 – stavějte jako smyslů zbavení
Team3 se povedl. Pokud máte rádi party hry, ve kterých musíte jako tým něco dokázat, pak tohle bude pro vás lahůdka. Hra je o komunikaci, ale také šikovnosti a rychlém uvažování. Chytré propojení tří rolí dělá z týmu jeden dýchající organismus, který musí spolupracovat přesně a bezchybně. Team3 je party lahůdkou, pokud máte správný počet hráčů.
Klady:

+ dva krabičky na výběr
+ skvělé tři role
+ stavění je jen část partie
+ tři obtížnosti
+ rychlost kol (i partie)
Zápory:

- jiné počty hráčů než násobky tří
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Life Game – relax hrou bez soupeření