Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Trains and Stations – vláčky, stanice a obchodování

Trains and Stations - balení

Průmyslová revoluce s sebou přinesla hodně, ale jedním z největších přínosů byly vlaky. Krásné, ladné a romantické stroje, jejichž starý vzhled nám učarovává dodnes. Kam se hrabou nejmodernější závodní auta, když se vedle nich postaví desítky tun vážící monstrum. Všichni víme, kam takový vlak patří – na nádraží. A právě tady bude začínat také naše dnešní pouť za hravými zážitky.

Trains and Stations, tedy Vláčky a stanice, se jmenuje nová desková hra od společnosti Wizkids. Jedná se o novinku z autorského pera slavného kanadského designéra Erica M. Langa (Star Wars: The Card Game, Quarriors!, A Game of Thrones LCG a mnoho mnoho dalších), která se na trh dostala teprve na konci roku 2013. Hra vychází z dílny společnosti Wizkids, které se u nás proslavilo publikováním hry Vládi Chvátila Mage Knight (recenze). V České republice si hru zahrajete zásluhou firmy Tomovy hry, která ji nabízí ve svém obchodě.

Na víku s vlakem přijíždějícím do stanice se dozvíte také podtitul celé zábavy – doruč, rozviň a měj zisk. Krabice je laděná do světle hnědých barev, které zapadají dobře k dobovému ladění této novinky. Uvnitř najdete v první řadě překvapivě malý herní plán, který svůj rozměr sdílí s čtvercovým rozměrem krabice.

Trains and Stations - připravená hra

Horní dvě třetiny zabírají tratě křižující území celých Spojených států od Bostonu až po Los Angeles. Spodní část desky zabírají pozice pro karty nejrůznějších surovin, ale také chlívečky pro dvě hodnoty vítězných bodů a balíčku karet výhod. Právě hromádka s kartami je ta nejpočetnější.

Dohromady na vás čeká 120 karet tří druhů – zboží, karty vítězných bodů (nahrazují žetony) a karty výhod. Na kartách zboží najdete budovy, ve kterých je možné jej uskladnit (v horních rozích) a také hodnotu karty ve vítězných bodech. To karty výhod obvykle naznačují dvojici měst, která máte za úkol propojit.

Základem hry jsou ale kostky, které jsou k dispozici po osmi pro každého z pěti hráčů. Další desítka bílých bonusových kostek uzavírá jejich celkový počet na padesát. Každá strana obsahuje jeden specifický symbol. Kromě míst pro suroviny (ranč, důl a hotel) najdete na každé kostce ještě dva symboly vlaku a jedenkrát peníze. Kromě toho vás čekají uvnitř také roztomilé malé žetony představující tři druhy budov. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o hotel, důl a ranč. Soupisku komponent pak uzavírají žetony mincí a klobouk průvodčího pro začínajícího hráče.

Trains and Stations - rozehraná hra

Na začátku partie si každý hráč vybere barvu a od ní dostane všech osm kostek a svoje figurky budov. K dispozici bude mít také tři vítězné body a především trojici žetonů mincí. Ze zamíchaného balíčku karet výhod dostane každý z protivníků tři, ale ponechat si může jen dvě podle svojí volby. Počet hráčů v partii současně určuje celkovou hodnotu vítězných bodů, které budou na kartách vítězných bodů k dispozici (podle pokynů v pravidlech jich několik odložíte stranou).

Teď už stačí jen na herní plán rozmístit balíčky vítězných bodů a surovin podle jejich uložení. To ale není tak jednoduché, protože suroviny pro jednotlivé budovy mají různé úrovně. Pod každou pozicí najdete diagram znázorňující zboží zvyšující se hodnoty. Na začátku partie sem položíte pouze karty první úrovně.

V průběhu partie Trains and Stations se hráči střídají na tahu, ve kterém provedou všechny fáze a teprve pak předají slovo dalšímu v pořadí. Na začátku takového kola hráč nejdříve musí určit počet kostek, kterými bude házet. Většinou nelze házet více než pěti kostkami, ale vylepšit situaci si můžete s pomocí bonusové bílé kostky za dodávku v minulém kole. Tato fáze vám umožňuje také získat zpět špatně rozmístěné kostky z herního plánu, pokud jich tam máte alespoň pět. V takové situaci ale váš tah okamžitě končí.

Trains and Stations - rozehraná hra

To se ale v našem případě nestane. Místo toho vezmeme pět kostek a hodíme s nimi. Velmi často s výsledkem na kostkách nebudete spokojení, proto můžete za jednu minci přehodit libovolný počet kostek a jiné si ponechat. V žádném případě ale nesmíte přehazovat kostky se zamknutými vlaky. Pokud vám padnou tři zámky, musíte okamžitě s házením skončit. Jinak můžete skončit kdykoliv, jakmile jste spokojení se symboly nebo už nechcete utrácet mince.

Nyní je čas dát všem symbolům význam. Můžete je využít celkem k pěti různým aktivitám. Tou hlavní činností není pouze přikládání vláčků na tratě, ale také přidávání nových budov. Takovou stavbu ale můžete provést pouze v případě, že jste symbol dané budovy hodili alespoň na třech kostkách. Takový dům berete ze svojí zásoby a můžete jej položit na libovolné město na plánu, které ještě má volnou pozici.

Za hozený symbol peněz dostanete dvě mince z banku, ale nikdy nesmíte přesáhnout maximální počet pěti mincí. Výsledek na některých z kostek si můžete ponechat do příštího tahu. Ovšem ještě bychom se měli vrátit zpět k pokládání kostek na herní plán, jako by se jednalo o vagónky. Musíte ale na nich samozřejmě mít hozený symbol vláčku, ať už se zámkem nebo bez něj.

Trains and Stations - rozehraná hra

Kostku přikládáte vždy do sousedství města nebo jiné kostky, a tak postupně vytváříte propojení mezi městy. Jednotlivé koleje mohou být zaplněné kostkami různých barev, tady není žádné omezení. Ve chvíli, kdy přiložením nového vláčku dokončíte propojení mezi některými městy, můžete pokročit do další (té nejdůležitější) fáze, kterou je doručení zboží.

Vítězné body dostanou všichni hráči, kteří se podíleli na pokládání kolejí. Navíc ale na největšího stavitele čeká odměna za jeho většinový podíl v podobě bonusové kostky, karty výhody nebo dalších vítězných bodů. To záleží přímo na konkrétním městě, které tuto výhodu má natištěné ve spodní části svého kroužku. Všichni majitelé budov v propojených městech dostanou navíc také karty produktů z odpovídajících balíčků a položí si ji před sebe obrázkem dolů.

Současně je také vhodný čas k obodování karty výhody, pokud zobrazuje propojení právě těchto dvou měst. Položíte si ji před sebe obrázkem nahoru, vítězné body za ni dostanete až na konci partie. Celé doručení zboží končí tím, že si hráči rozeberou zpět svoje kostky položené na herním plánu, bonusové bílé pak vrátí do společného banku.

Trains and Stations - detail herního plánu

V důsledku produkce zboží může v nabídce dojít některý z balíčků zboží. V tuto chvíli je čas na vylepšení. Položíte sem karty následující úrovně, které budou odteď budovy tohoto typu produkovat. Vždy je jedná o hodnotnější karty. V důsledku této změny mohou hráči zahájit spekulace a vyměnit své stávající karty zboží za nový druh, ale v poměru 2:1.

Proč by to dělali? Protože na konci hry, ve chvíli kdy dojde zásoba karet vítězných bodů, jsou ohodnoceni hráči nejen za svoji schopnost propojovat města. Mnohem důležitější roli může hrát v souboji o vítězství bonus za monopol v trhu s některou surovinou. Za každý monopol dostane hráč bodové ohodnocení odpovídající číslici ve spodní části karty. Po sečtení těchto bonusů s nasbíranými kartami vítězných bodů a hodnotami splněných propojení jednoduše určíte vítěze. Je to hráč s nejvyšší sumou.

Trains and Stations jsou zajímavou kombinací obchodní a spojovací hry. Pocitově vám připadá, jako byste hráli hodně odlehčenou stolní variantu nějakého tycoonu. Ve městech nakládáte zboží, které produkujete ve svých budovách. Do všeho promlouvá poměrně výrazně náhoda, která určuje vaše šance na začátku každého tahu.

Trains and Stations - rozehraná hra

Naštěstí přehazování v této hře není zdaleka tak drahé a nedostupné, jak by se mohlo díky placení mincemi zdát. Za jeden hozený a použitý symbol peněz dostanete hned dva zlaťáky, které můžete v dalším kole použít k opravě hodů. S trochou dobré manipulace můžete v podstatě kostky kontrolovat. Ale pokud budou jejich síly proti vám, nic s tím nenaděláte a to může některým hráčům prostě vadit. Největší vliv náhody tak zůstává v počátečním rozdání karet a především v náhodném dobírání karet výhod.

K tomu, abyste začali pořádně vydělávat a získávat zboží ale musíte nejdříve svoje impérium dostatečně rozvinout přidáváním budov. Ty jsou cestou k zisku zboží, ale nejsou jediným směrem, kterým se můžete při sbírání bodů ubírat. Propojování měst i plnění tajných úkolů přináší také významné zisky, jen si dávejte pozor, abyste příliš nezvyšovali zisky i ostatním. Často se vyplatí spíš přiživovat na snažení protivníků než aktivně budovat. Některá propojení na plánu je složitější dosáhnout, ale podle toho jsou odstupňované také odměny.

Bonusové kostky jsou důležitou součástí taktiky. Jsou jediným způsobem, jak hodit v jednom tahu více než trojicí kostek. Nakonec tak hra je plná možností a voleb, obzvlášť když máte takovou volnost v pokládání svých vláčků a budov na plán.

Trains and Stations - kostky

Hra je ve své podstatě velice intuitivní, ačkoliv její mechanismy jsou vysvětlené v pravidlech možná až zbytečně složitě. Naštěstí příklady všechno zachraňují, a jakmile herní mechanismus umí jeden hráč, může výborně učit ty ostatní. Krabice sice doporučuje hru až od čtrnácti let, ale toto číslo je výrazně přehnané a bez problémů jsme ji hráli i s desetiletým.

Nejtěžší na celé hře je vlastně koncept spekulací se surovinami. Jakmile všichni hráči pochopí, že se vlastně hraje jen na většiny z karet, které všem zůstanou na ruce na konci partie, je i tento nedostatek zažehnaný.

Přes svůj komplikovaný vzhled jsou Trains and Stations hrou pro začátečníky. Musíte je sice trochu postrčit a dodat odvahy, protože všechny ty druhy karet, hromada kostek a barevných budov je může na první pohled odstrašovat. Naštěstí do sebe všechno excelentně zapadá. Právě v propojení mechanismů Trains and Stations vyniká asi nejvíce. Na takto jednoduchou hru ale nakonec všechno trvá příliš dlouho. Naše partie se pohybovaly obvykle kolem hodiny. Čas je podobný ve všech počtech, protože délku upravuje počet vítězných bodů k rozebrání.

Trains and Stations - karty

Zpracování je pěkné, kostky potěší, ale všechno je příliš malé. Tato výtka směřuje nejen ke kostkám, které se na herní plán ještě umisťují docela dobře, ale především s ohledem na mrňavé budovy. Konkrétně nejlepšími zástupci této výtky jsou miniaturní doly, které musíte na plánu doslova hledat.

Trains and Stations nejsou špatnou hrou, jen musí oslovit správnou cílovou skupinu. Tou rozhodně nejsou pokročilí hráči, kteří od hry čekají něco víc. Tahle hra slouží především jako pohodová a také náhodná zábava pro začátečníky, které zaujme svým tématem. Jen dejte pozor, aby vám náhodou neujel vlak..

Hru k recenzi poskytnul obchod Tomovy hry. Děkujeme.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric M. Lang
VydavatelWizKids (I)
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 5
Herní doba45
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieTrains, Transportation
MechanismyDice Rolling, Network and Route Building

Více o hře.

Recenze: Trains and Stations – vláčky, stanice a obchodování
Trains and Stations je kostkovo-karetní hrou, ve které má zásadní roli právě schopnost naházet si na kostkách správné symboly. Ty pak dále používáte. Naštěstí si ale za mince můžete koupit možnost jejich přehození a protože zisk těchto peněz není tak obtížný, můžete mít nad vývojem hry kontrolu. Všechno se ve hře točí kolem propojování měst s pomocí kostek, stavby budov v nich a sbírání surovin. Zpracování je krásné, jen je škoda, že mnoho komponent je menších, než by mohla být. Celkově je ale hra opravdu zábavná a nabízí dostatek možností, včetně spekulace, jak se dostat k majoritnímu podílu některé suroviny. Trains and Stations je hrou vhodnou především pro méně zkušené hráče, kterým může otevřít vrátka do světa deskových her.
Klady:

+ snadná možnost přehazovat kostky
+ zajímavá a zábavná přepravní hra
+ jednoduchá pravidla z ní dělají rodinnou hru
+ dvě cesty k vítězství
+ spekulace se zbožím
+ figurky budov
Zápory:

- pokročilé hráče tolik nepotěší náhoda
- všechno je zbytečně malé
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeons & Dragons Tomb of Annihilation