Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Plácni krtka – souboj malých hrabošů

Plácni krtka - balení

Krtci dělají odjakživa na zahradách paseku. Jejich kopečky známe všichni. A ačkoliv někteří mohou být roztomilí, jako třeba Krteček v jeho kalhotkách, většina z nich nám prostě a jednoduše leze na nervy. Kazí vzhled našich zahrad. Ale co, když jsou ve skutečnosti krtci veselá a kamarádská stvoření, jen je prostě nechápeme?

Šanci změnit pohled na tyto malé, ve tmě žijící tvory, nabízí dětská hra Plácni krtka od společnosti Mattel. Originální název hry se v překladu nijak od našeho českého neliší a zní Whac-a-mole. A její vznik se datuje až do roku 2009. Český trh si na nich chvilku počkal, ale nejedná se o nijak horkou novinku a na pultech obchodů jste na ni možná už narazili.

S akčními hrami od Mattelu už máme dost zkušeností. Mohou za to nejen nejnovější Angry Birds (recenze), ale také Létající žabičky (recenze) nebo Padající opičky (recenze). A teď do výbavy dostanete paličky a budete plácat po hlavičkách malé krtčí horníky s helmami a hornickou svítilnou připevněnou na nich zepředu.

Plácni krtka - připravená hra

Právě pětice krtků je to první, co na vás vykoukne v krabici s veselou ilustrací. Ta ukazuje naprosto přesně, co vás uvnitř čeká. Bohužel tam není moc věcí navíc. Vlastně žádná. Máme tu velký čtvercový herní plán. Ten představuje louku s pěticí krtků – dva po stranách a jeden uprostřed. Šéf s bílou čepicí. Dva další mají zelenou barvu a poslední dvojice nosí červené čepičky.

Ve spodní části herní desky najdete chlíveček na baterie. Ty nejsou součástí balení, což opět trochu zamrzí. Ale dnes to prostě je zvykem jen u hraček, které si můžete vyzkoušet už v krabici a mají oblíbené tlačítko „vyzkoušej mě“ (try me). Ale to případ krtků není.

Herní plán je skosený, takže barevní krtci jsou opravdu o něco níž, než hlavní, bonusový bílý. Ve středové části jsou nakreslené také dvě hvězdičky a pod jednou z nich je ukrytý reproduktor. Jeho hlasitost bohužel není možné nastavit, takže se budete muset obrnit trpělivostí. To ovšem neznamená, že je hra namluvená nějak špatně, jak si povíme za chvilku.

Plácni krtka - rozehraná hra

V krabici se kromě herní skříňky nachází také dvojice paliček. I ty jsou v oblíbených dvou barvách Plácni krtka – zelené a červené. Každá připadne jednomu hráči. Jsou lehké a pokreslené hvězdičkami, takže vypadají poměrně pěkně. A zbývá nám zmínit už pouze pravidla, která uzavírají výčet kompletních komponent uvnitř krabice.

A jak tedy vlastně probíhá hra? Pokud už jste sehnali baterie a vložili je do šroubovací přihrádky, můžete přehodit zapínací tlačítko na straně skříňky. V tu chvíli vás hned veselý hlásek pozdraví: Nazdárek krtku a umožní vám vybrat počet hráčů, kteří se budou honby za krtky účastnit.

Na výběr jsou pouze jeden nebo dva hráči. Výběr provedete tak, že plácnete po hlavě jednoho z krtků. Červený znamená hru pro jednoho, zelený pak souboj mezi dvěma hráči. Hra váš výběr po plácnutí potvrdí slůvkem jedna nebo dvě. Poté vás ještě čeká výběr obtížnosti, který probíhá stejným způsobem.

Plácni krtka - připravená hra

A pak už začne hra. Hráči si musí ale nejdříve rozdělit barvy paliček a podle toho se také posadit k herní desce. Hráč se zelenou paličkou bude hlídat svoje dva krtky o stejné barvě. Červený pak má svoje.. Ten z hráčů, který v časovém limitu zasáhne víc krtků, vyhrává.

V jednom je pak hra ještě jednodušší, pokud se týká principu. Pro hráče je ale obtížnější, protože se mu rozsvěcuje všech pět krtků, které musí hlídat sám. Tady může hrát jen proti svému předchozímu skóre, které se může snažit vylepšit.

Plácni krtka je obyčejnou akční hrou pro malé děti. Bouchání krtků po hlavě je zajímavé díky tomu, že se jim jejich malé barevné helmičky rozsvítí. Právě podle toho identifikují děti, kterého z nich mají zasáhnout. Zpočátku jim to připadá legrační, ale bohužel ani hlášky ve hře nepomohou, aby vydržela extrémně dlouho.

Plácni krtka - rozehraná hra

Věkové určení Plácni krtka je podobné, jako u hry Rexi, podej (recenze), kterou jsme testovali nedávno. Tato hra je více zaměřena na trénování reflexů. Je to v podstatě její jediné poslání a to je právě také první z nevýhod. Plácání krtků po hlavách je sice zábavné, ale nevydržíte to dělat nějak dlouho. A to ani v případě, že byste soupeřili s druhým hráčem.

Prostě vás hra omrzí. To neznamená, že se k ní třeba za nějaký den nevrátíte zpět, ale nejde ji hrát nějakou dlouhou dobu v kuse. To ale ani není cílem vzhledem k publiku začínajícímu na čtyřech letech.

Co si rozhodně zaslouží pochvalu, je kvalitní zpracování, které nebude jednoduché rozbít. Paličky jsou z měkkého plastu, zatímco celý herní plán pevně drží pohromadě. Figurky krtků jsou pevně zasazeny do louky a jejich pohyb nahoru a dolu se odehrává přibližně v rámci jednoho centimetru.

Plácni krtka - připravená hra

Namluvení hry je pěkné. Jen znovu opakujeme, že by mnozí rodiče ocenili možnost snížit hlasitost. Takto je hra odsouzena do dětského pokoje, protože málokterý rodič dokáže takový randál poslouchat u televize nebo vaření.

Plácni krtka je hrou, která trénuje především postřeh. Je to legrace, především pokud hráči mohou soupeřit spolu. Bohužel se tím snižuje obtížnost hry. Elektronické hry jsou v kurzu a tahle ještě mluví česky, takže pokud vás zaujala, pak ji klidně svým dětem kupte. Jen nečekejte, že u ní vydrží nějak dlouho.. Hravý Rex je volbou rozhodně lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAaron Fechter
VydavatelBandai, Fisher Price, Hasbro, Mattel, Inc., MB Giochi, MB Jeux, MB Spellen, MB Spiele, Milton Bradley, Toy Biz
Rok vydání1999
Počet hráčů1 - 2
Herní doba10
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Electronic, Video Game Theme
MechanismyPattern Recognition
RodinaAnimals: Moles, Game: Whac-a-Mole
Alternativní názvyAutsch!, Chass'taupes, Guaca Mole, Köstebek Avı, Malle Mollen, Mätki myyrää, Occhio Alla Talpa, Plácni krtka, Whac-a-Mole

Více o hře.

Recenze: Plácni krtka – souboj malých hrabošů
Plácni krtka je akční hra pro ty nejmenší. Do ruky dostanou dvě barevné paličky, kterými budou bouchat pětici krtků po hlavách. Ti mají na hlavách helmy, takže je to nebolí. Navíc na každé z přileb mají namontovanou svítilnu. Pouze v tu chvíli jsou ve skutečnosti pro vás viditelní a vy je můžete zasáhnout. Děti se o to snaží a trénuje jim to především reflexy. Hra je kompletně nadabovaná, takže s malými hráči komunikuje. Bohužel hlas nejde nijak ztlumit, a zvuk z hračky tak začne brzy rodičům vadit. Navíc je hra omezená počtem palic pouze na dva soupeře, ale lze hrát i o samotě jako tréninky. Jedná se o stereotypní zábavu, což malým dětem, pro něž je určená, tolik nevadí. Užijí si legraci při nahánění krtků. A o to jde především, protože pak vám třeba chytí i ty opravdové na zahrádce..
Klady:

+ trénuje reflexy
+ pro jednoho i pro dva hráče
+ kvalitní provedení
+ paličky
+ světelné i zvukové efekty
Zápory:

- nejde ztlumit hlasitost
- nejde ve více hráčích
- brzy omrzí
- v balení chybí baterie
Prozkoumávejte dál
Recenze: Doctor Who Time Clash – Starter Set