Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: UFO aneb Únosy Fascinujících objektů

Ještě před chvílí tam byla. Před chvílí jsem šel kolem pastviny a Róza se spokojeně pásla kousek od plotu. Ale stačilo pokračovat v noční obchůzce po cestě, kde mi na chvíli zakryla výhled stodola, a teď Měsíc ozařuje zcela prázdnou louku. Můj pohled bezděčně zamíří vzhůru a tam, mezi mraky, na chvíli zahlédnu záblesk z povrchu cizí vesmírné lodi.

Do světa létajících talířů nás bere nová karetní hra UFO, kterou vytvořil Marc Paquien pod záštitou francouzské firmy Blackrock Games (a firmy Lumberjacks). Portréty mimozemských únosců připravil Zdeněk Vomáčka a českou lokalizaci připravila společnost Albi.

V malé krabičce drží létající talíře v šachu drobný magnet, na který se přichytí víko po zaklapnutí. Uvnitř se ukrývá hromádka téměř osmdesáti karet, která umožní hráčům stát se obyvateli cizí planety a především piloty létajícího talíře. V balíčku najdou hráči karty výsadku a každý z účastníků si před sebe položí jeden exemplář. Karty odletu položí do středu stolu. Zbytek jsou karty únosu, které je třeba pořádně zamíchat a vytvořit z nich několik hromádek.

Hráči se všichni po startovním vtipném (a v pravidlech popsaném) odpočítání účastní partie současně a nejsou zde žádné tahy. Každý vezme svůj balíček karet a začne jej co nejrychleji procházet. Snaží se v jeho obsahu najít vhodnou kartu, kterou by si chtěl vyložit na svoji hromádku únosu. Nová karta musí mít libovolnou, ale vždy vyšší, hodnotu, než v danou chvíli leží nahoře na balíčku.

Místo toho může v balíčku objevit také konkrétní číslici a zahrát ji na hromádku soupeře. V takovém případě ale musí jít o přímé pokračování jeho číselné řady, tedy o hodnotu o jedna vyšší, než je v tom momentu nahoře. Za to získá hráč kartu výsadku, kterou má před sebou tento protivník položenou a může si ji dát před sebe.

Po zahrání karty nebo po zjištění, že se mezi kartami nenachází nic zajímavého, může hráč tento balíček předat dalšímu v pořadí. V tu chvíli už by někdo měl čekat s prázdnou a nataženou rukou na karty od soupeře. Místo předání se ale může hráč rozhodnout balíček deaktivovat, vzít ze středu stolu kartu odletu a uzavřít svůj nastřádaný balíček unesené kořisti.

Takový ufon odletěl a jeho karty jsou pro ostatní od toho momentu nedostupné. Všichni pokračují do chvíle, kdy odletí dostatečný počet ufonů a nezůstane už žádná karta odletu uprostřed. Každý si poté (po kontrole správného seřazení) sečte své ikony mimozemských hlav a ten, kdo jich má nejvíce (včetně karet odletu a výsadku) se stává vítězem.

Ufo je rychlou a dynamickou hrou, která ale oproti jiným karetkám v reálném čase má několik zajímavých myšlenek. Partie se celá točí kolem řazení karet podle čísel od nejnižšího k nejvyššímu, ale při tom musí hráči vědět, kdy zhasnout únosový paprsek, zaklapnout víko a odletět pryč z oběžné dráhy.

Hra je ale výrazně ozvláštněná možností vyložit kartu na soupeřovu hromádku. Každý tak má šanci zbavovat se karet z vlastního balíčku a současně naplnit ten nepřátelský kartami, které nemají žádnou hodnotu.

Balíček nemá ale od začátku do konce jednoho stejného majitele, ale docela často jej mění. Právě tohle předávání karet skýtá překvapivé chvíle, protože občas prostě hráči čekají, než se najde někdo jiný, kdo se chce balíčku zbavit.

V průběhu partie se v tom všem těžko orientuje. Je to chaos, nikdo neví, co kdo dělá, jak to dělá a jestli to dělá dobře. Ale právě z toho těží svoji základní hratelnost, kterou si při občasném hraní rozhodně užijete.

Protože tu nejsou žádné tahy, je souboj naprosto bleskový. Současně to ale znamená, že při tak rychlých partiích se vám hra docela rychle omrzí, pokud ji budete hrát hodně. Právě na část opakované hraní totiž není úplně vhodná. Při tom ale je docela jedno, v kolik účastnících se do jejího světa vrhnete, protože i ve dvou (s úpravou pravidel) je pořád unášení obyvatel Země zábavné. Ufo nabízí zábavné téma, které by snadno autoři ignorovat. Místo toho udělali z unášení lidí a zvířat stěžejní prvek. A je to zábavné, protože karty v ruce jsou pokaždé trochu jiné. A to hře sluší. To je také důvod, proč Vám Ufo rádi doporučujeme, pokud máte rádi zmatek, chaos a karetní hru.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Day & Night – strážce dne a noci