Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Voodoo mánie – panenky připravit!

Voodoo mánie - balení

Tohle není žádná tvorba mnoholičného lektvaru. Tady jde o mnohem víc. Voodoo magie je nebezpečná a jen se na chvíli otočíte a všechno se může obrátit proti vám. Jeden špatně umístěný špendlík a všechno snažení může přijít vniveč. Dávejte si tedy dobrý pozor, protože zahrávat si s temnou magií se nemusí vyplatit.

A přesto těžko odoláte, když před vás někdo postaví malou krabičku s nápisem Voodoo mánie. Jejím autorem je Martin Nedergaard Andersen a grafiku pro firmu Huch & Friends připravili Oliver a Sandra Freudenreichovi. Hra vyšla poprvé už v roce 2013, ale k nám se dostala o rok později zásluhou společnosti MindOK.

Jak už jsme zmínili, hra se ukrývá v malé černé krabičce. Jejím rozměrům odpovídá také obsah, který se pod obrázkem usmívající se voodoo panenky ukrývá. Jsou tu samozřejmě krátká pravidla ve dvou jazycích, ale především 91 oboustranných karet přísad, které budou čarodějové potřebovat. Na jednotlivých kartách jsou kombinace znaků a barev a to vždy po čtyřech. Pokaždé jsou ale trochu jinak rozestavené.

Voodoo mánie - připravená hra

Pro hráče je v krabičce připraveno také šest pomocných karet, které zobrazují nejen všech pět dostupných předmětů, ale také jejich možné barvy (kterých je stejný počet). Z těchto počtů je už teď jasné, že na každé kartě bude jedna barva a předmět chybět a to je právě základním mechanismem celé hry.

Na začátku partie dostanou hráči nejen přehledovou kartu, ale také pořádnou hromadu karet přísad. Jejich konkrétní počet se liší podle počtu účastníků partie a to od maximálních 45 (ve dvou) až po patnáct (v šesti). Tento balíček si hráči připraví před sebe obrázkem dolů a vezmou si z něj horní tři karty do ruky.

Jednu ze zbývajících karet pak položí hráči do středu stolu jako startovní. To by měli ale udělat v dobře dohodnutý okamžik, protože jejím odhalením už začíná samotný souboj. Hráči si musí kartu dobře prohlédnout a odhalit, která kombinace symbolu a barvy na kartě chybí. K tomu jim určitě může ze začátku pomoci jejich přehledová karta.

Voodoo mánie - rozehraná hra

Jakmile někdo z účastníků identifikoval potřebnou kombinaci, musí ji najít mezi kartami, které drží v ruce. Může hledat na obou stranách! Takovou kartu může ihned zahrát a překrýt s ní tu, kterou všichni tak pečlivě až dosud zkoumali. Tím vytvoří také nové zadání pro další kolo hledání, které znovu vyžaduje jinou kombinaci barvy a tvaru. Mezitím, co si dobírá novou kartu z hromádky, hledání už je v plném proudu.

Tak hráči pokračují dál. Kromě už zmíněné možnosti má hráč ještě jednu variantu, jak se zbavit karet. Celou ruku může vyměnit za tři další karty, přičemž ty současné zastrčí dospod svojí dobírací hromádky. V průběhu každého hledání ale může hráč vyložit také kartu, na které chybí přesně stejná kombinace symbolu a barvy. V tuto chvíli musí ale ostatním svou činnost oznámit zvoláním Voodoo, protože se hledaná kombinace nezměnila.

Toto heslo současně na chvíli přeruší partii, protože hráč se pokusil zaútočit na svoje soupeře. Pokud všichni souhlasí, že opravdu odhalil a zahrál stejnou kombinaci, pak si všichni ostatní účastníci partie musí vzít jednu kartu zespod hrací hromádky a přidat ji dospod svého balíčku. Souboj pak pokračuje až do chvíle, kdy se některý z hráčů zbaví všech karet a v ruce mu žádná nezůstane.

Voodoo mánie - rozehraná hra

Jenže to není konec hry, pouze jednoho kola. Nyní je třeba sečíst trestné body. Každá karta, která hráči zbyla (ať už v hromádce nebo v ruce) znamená jednu čárku. Jejich počet si tak ke každému jménu hráči poznamenají a poté už mohou začít druhé z celkových tří kol. Teprve poté lze jasně určit vítěze, tedy toho, kdo má nejméně trestných bodů.

Voodoo mánie patří do kategorie rychlých postřehových her. Hráči musí mít dobře v oku tvary a barvy, které musí od sebe správně rozeznat. Správné a rychlé odhalení je ale pouze částí úspěchu, protože hráč musí mít v ruce odpovídající kombinaci, kterou může pokračovat. Tady je podstatný vliv náhody, ale naštěstí karty jsou oboustranné, takže i se třemi je výběr široký. Je legrace pozorovat hráče, jak zběsile obracejí karty v ruce a snaží se najít kýženou kombinaci.

Jenže u nás měla hra úspěch právě díky jedné jediné věci – voodoo akci. Možnost zaútočit na ostatní hráče není v postřehových hrách příliš obvyklá a tady je ještě navíc vyřešena velmi chytře. Hráč sice hledání musí obětovat svůj čas, ale může za to být odměněn zpomalením postupu svých soupeřů. Každá karta navíc může být velkým plusem.

Voodoo mánie - karty

Jakmile se hráči seznámí s barvami a tvary, je hra velmi vyrovnaná a napínavá. Ale především překvapivě rychlá a plynulá, protože výběr se neustále mění. Hráč, který úspěšně odehrál kartu, je pro tu další v menší nevýhodě, protože si nejdříve musí dobrat novou kartu. Mezitím ostatní už hledají.

Pravidla nijak nenabádají hráče, aby kontrolovali správnost zahrané kombinace barvy a tvaru. Dokonce tu není ani žádná penalizace za to, že někdo udělá chybu (výjimkou je akce voodoo). To nás trochu překvapuje, protože tady může snadno docházet k podvádění. Pokud tedy máte ve skupině někoho, kdo nehraje úplně čestně, ve hře Voodoo mánie bude mít vrátka otevřená dokořán.

Počet kol si mohou hráči určit sami. Ale i při standardním počtu tří kol hráči bez problémů celý souboj odehrají během patnácti minut. Navíc je hra nenáročná na prostor a je skvělá třeba na cesty do vlaku. Při tom je soupeření stejně napínavé ve dvou, jako v šesti. Herní dobu to také nijak neovlivňuje, protože vše kompenzuje počet karet rozdaných na začátku.

Voodoo mánie - karty

Voodoo mánie je postřehovou a rozeznávací hrou a jako taková má všechny klady a zápory, které se s tím vážou. Na světě je spousta hráčů, kteří prostě hrami s rozeznáváním barev a tvarů (Duch – recenze) pohrdnou. Těm Voodoo mánie nemá co nabídnout. Pokud vás ale Duch baví, pak se na trhu objevila hra, která má podobný mechanismus. Sice není tak chytlavá a nemá tak působivé zpracování, ale přesto je stále zábavná.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Nedergaard Andersen
IlustraceOliver Freudenreich, Sandra Freudenreich
VydavatelHUCH!, FoxGames, FoxMind, MINDOK, Passport Game Studios, Zvezda
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba10
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game, Real-time
MechanismyPattern Recognition
RodinaSeries: Creepy card games (HUCH! & friends)
Alternativní názvyVoodoo, Voodoo mánie, ВУДУ МАНИЯ

Více o hře.

Recenze: Voodoo mánie – panenky připravit!
Voodoo mánie je dobrou postřehovou hrou, která si svoje místo na trhu snadno najde. Nezopakuje sice úspěch Ducha, ale může snadno existovat po jeho boku. Je zábavná a nechává hráče hledat chybějící barvu a tvar. Při tom ale mohou zahrát také kartu se stejným chybějícím symbolem a tím uškodit ostatním. Tahle možnost přidává rozhodování do každého tahu. Rychlost a nenáročnost partie trochu narušuje fakt, že není snadné kontrolovat správnost zahraných karet. Je zde tak prostor pro podvádění a samozřejmě zde narazíme i na náhodu. Celkově ale Voodoo mánie je zábavnou karetní hrou.
Klady:

+ možnost škodit soupeřům
+ dva způsoby hraní karet
+ výměna celé ruky
+ zábavné ve všech počtech
+ rychlá partie
+ vhodné na cesty
+ oboustranné karty
Zápory:

- další postřehová hra s podobným mechanismem
- náhoda karet v ruce
- hráči mohou podvádět
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Activity Special a co je na nich tak speciálního?