Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 1st & Goal – ten pravý americký fotbal

1st and Goal - balení

Šišatý míč mi právě proletěl nad hlavou a pouze okamžik po něm jsem byl sražený k zemi. Nevím, co se děje. Ještě před chvílí jsem byl v parku a užíval si piknik na svém hradu, když vtom jsem se objevil na zeleném trávníků a kolem mě jsou lidé oblečení v divných uniformách. Svoji pistoli jsem nechal ležet v kočáře. Seberu všechnu odvahu, kterou mám, zvednu se a odběhnu stranou. Tam stojí další lidé a uznale mě poklepávají po zádech. Říkají mi trenére. Co se to děje?

Podobně jako pán z minulosti, i my se ocitneme na hřišti amerického fotbalu tak trochu překvapivě a znenadání. K tomu nás tak trochu nasměruje hra 1st & Goal, která v roce 2013 vzešla z hlavy Stephena Glenna s ilustracemi Scotta Fleenora a Matthana Heisela. Hra vyšla v produkci společnosti R&R Games.

Středně velká čtvercová krabice nás přivítá obrázkem fotbalistů, kteří se zrovna navzájem hecují před rozehrávkou. Uvnitř této krabice se ukrývá jedna velká, protáhle herní deska s mapou hřiště. Kromě zeleného trávníku s čarami po určené vzdálenosti nechybí na obou stranách kratších stranách domovské zóny. Souběžně s trávníkem vidíme na jedné straně dvě bodovací tabule, ale také pozici pro oba trenéry s možností označit počet vybraných timeoutů.

1st and Goal - připravená hra

Pro hráče je připravena také řada kostek s barevnými stranami a čísly, průhledné kameny k označování dosaženého skóre a nechybí ani žeton ve tvaru míče. Hlaví součástí jsou ale dva balíčky po šedesáti kartách, jeden slouží pro útok a druhý k defenzívě. Každá taková karta na sobě má spoustu řádků odkazujících se barvou na kostky potřebné k vykonání akce a představujících taktické manévry.

Hráči si mezi sebou rozdělí roli domácího a hostujícího týmu a losem rozhodnou, kdo bude začínat první poločas. Na bodovací tabuli položí dva průhledné žetony a další jeden na počítadlo timeoutů. Každý trenér dostane také jednu kartu výkopu a rozdělí si balíčky útoku a obrany podle rolí, jak si je vylosovali. Oba pak zamíchají svůj balíček a vylosují si prvních osm karet.

Zápas začíná výkopem, který provádí bránící družstvo a nahrává míč do hloučku útočníků (a totéž se děje i po každém zisku bodů jednoho z týmů). Trenér útočníků si může vybrat, jestli chce raději jistou pozici na dvaceti yardech nebo zkusí své štěstí s kostkami. Míč je položen na výslednou pozici do prvního sloupce, který označuje první ze čtyř pokusů k zisku deseti yardů. Na pravé straně plánu pak vlaječkou hráči označí toto místo jako startovní. Tým má nyní čtyři pokusy na to, aby postoupil deset yardů směrem k soupeři.

1st and Goal - připravená hra

Oba protivníci teď vyberou a zahrají jednu kartu z ruky a to obrázkem dolů. Místo toho mohou trenéři také požádat o timeout, ve kterém mohou buď vyměnit karty na ruce, nebo si najít jednu z dříve zahraných karet v odhazovacím balíčku. Kombinace karet vždy vytváří jinou sestavu kostek, které dostane útočník k dispozici. S těmito kostkami pak kouč týmu v držení míče hodí a k nim přidá ještě kostku hry (Play). Sečte výsledek, proti kterému může obránce hodit pouze černou kostku s mínusovými hodnotami. O výsledný součet se pak útočící tým může posunout kupředu.

Na posun o deset yardů mají celkem čtyři pokusy, po které oba protivníci hrají karty a hází kostkami. Pokaždé si také mohou dobrat do ruky zpět do osmi karet. Kdykoliv se jim podaří přesáhnout určenou linii, získávají nové čtyři pokusy na nových deset yardů. Tak to pokračuje až do chvíle, kdy se útok nezdaří a obrana útočníky přetlačí. V takové chvíli se role prohodí.

Trenér ale ještě může nařídit svým svěřencům, aby se pokusili o gól z pole. V takové chvíli obránce hodí dvěma kostkami a pokusí se jej zablokovat, poté útočník hodí kostkou yardů, jejíž hodnota musí přesáhnout zbývající vzdálenost do cíle. Útočící tým získává tři body. V případě, že je tým příliš hluboko v území na pokus o přímý gól, může místo čtvrtého pokusu o posun kupředu míč kopnout do nitra soupeřova území.

1st and Goal - připravená hra

Pokud ale míč překročí gólovou čáru normální hrou, útočící tým získává rovnou bodů šest a ještě mohou dostat sedmý bonusový v případě úspěšného hodu kostkou. Naopak když se podaří obráncům zatlačit útočníka do jeho gólového území, získávají oni dva body. Poločas nastává ve chvíli, kdy útočníkovi dojdou karty z balíčku, začíná nová půle s třemi novými timeouty a novým výkopem. Na konci druhého poločasu vítězí ten tým, který nasbíral více bodů.

1st and Goal je po všech stránkách zajímavou simulací amerického fotbalu. Protože u nás jej ale tolik neznáme, není snadné na první pokus pochopit celá pravidla. Pokud vás to zajímá, doporučujeme se podívat alespoň na jeden zápas v televizi. Poté vám bude všechno jasnější. Jakmile už chápete princip, všechna pravidla dávají krásný smysl a není zde nic navíc.

Spoustu akcí ve hře rozhodují kostky, což ji dělá dost závislou na náhodě. Jenže ani jeden nebo dva úspěšné hody kostkou ještě neznamenají, že tým je schopen vstřelit gól. K tomu musí opravdu dobře manipulovat s útočnými kartami a prokouknout svého soupeře. Těžší roli má pochopitelně bránící tým.

1st and Goal - připravená hra

Hráči mají na výběr z přímého útoku nebo přihrávání si. S tím se pojí velmi dobrý mechanismus urychlování běhu času. Za každý „running play“, tedy snahu uniknout protivníkovi během a získat větší část území (než vás chytí a zalehnou obránci), je třeba zaplatit ještě jednou kartou z útočného balíčku a tím přiblížit konec poločasu.

Trenér si vždy vybere taktiku, kterou chce provést, ale ve skutečnosti nakonec rozhodne náhoda a kostky. Jsou zde samozřejmě i další drobná pravidla a rozšíření, kterými se zpočátku (pokud neznáte americký fotbal) nebudete chtít zatěžovat a postupně si s nimi obohatíte partii až později. Celkově ze hry opravdu máte pocit, že se přetlačujete o území a tedy zážitek odpovídající opravdovému americkému fotbalu. Každá taktika odpovídá opravdové předloze a dokážete si ji s trochou fantazie i představit.

1st & Goal není strategická hra, která vám umožní promyslet, naplánovat a provést každý krok. Je to příjemně plynoucí zábava plná zajímavých okamžiků, snahy o blafování a překonání protivníka. Oba hráči se neustále střídají v útoku a obraně, každý mají svoje možnosti a hra díky tomu nikdy neupadne do stereotypu. Je to konstantní boj.

1st and Goal - karty

Jednotlivé poločasy budou trvat zpočátku něco přes třicet minut, což vám umožní celý zápas odehrát za čas o něco delší než jedna hodina. S postupem času a dalšími zkušenostmi se čas může zkrátit i o deset minut na poločas.

Zpracování je veskrze dobré. Určitě oceníte magnetický herní plán, který usnadní manipulaci s míčem a označením území zisku deseti yardů. Už tolik nepotěší kostky, které si sami musíte ozdobit přiloženými samolepkami. Kvalita karet je ale zase na druhou stranu v pořádku. Autoři pak nabízí pro fanoušky řadu rozšíření.

1st & Goal je bezesporu nejlepší hrou s tématem amerického fotbalu. Vytváří zajímavé příběhy a interakce mezi protivníky udržuje na té úplně nejnižší úrovni. Užijí si ji hráči, kteří rádi hází kostkami a také všichni milovníci tohoto sportu. 1st & Goal je i navzdory svým několika drobným nedostatkům (a faktu, že není úplně pro všechny) výbornou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStephen Glenn
IlustraceScott Fleenor, Matthan Heiselt, Jennifer Vargas
VydavatelR&R Games
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba150
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(11 voters)
KategorieCard Game, Dice, Sports
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Simultaneous Action Selection
Rozšíření1st & Goal: Essen Eagles, 1st & Goal: Mideast Division, 1st & Goal: Midwest Division, 1st & Goal: Northeast Division, 1st & Goal: Northwest Division, 1st & Goal: Southeast Division, 1st & Goal: Southwest Division
RodinaSports: American Football / Gridiron

Více o hře.

Recenze: 1st & Goal – ten pravý americký fotbal
1st & Goal je hrou, která využívá jednoduché hraní karet. Hráči společně odhalí svoje zvolené taktiky a po zkombinování útočník hodí sadou kostek, které určí zisk území. Mechanismy jsou velmi úzce provázané na opravdový sport, což je výhodou pro fanoušky, ale nevýhodou pro hráče americkým fotbalem nepolíbené. Partie s nimi navíc často vyústí v náhodnější hru, kterou nelze tolik předvídat a tedy i větší míru frustrace pro obránce. Jednotlivé zápasy jsou jiné, ale trvají možná až příliš dlouho a většinou přesáhnout jednu hodinu času. Magnetický herní plán je skvělý, ale kostky potřebují samolepky. Náhoda v každém tahu pak už je jen takovou drobností, protože právě ona zaručuje atmosféru. 1st & Goal je velmi zábavnou a zajímavou hrou, která určitě stojí za pozornost, obzvlášť pokud máte rádi souboje se šišatým míčem.
Klady:

+ odpovídá pravidlům amerického fotbalu
+ přináší pocit, že jste opravdu koučem
+ neustálý boj
+ vyladěné pro dva soupeře
+ magnetická deska
+ každá partie je jiná
+ blafování
Zápory:

- polepované kostky
- náhoda rozhoduje o úspěchu každého útoku
- delší herní doba
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Aqua Design Pad – vodní malování