Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vadoran Gardens – neobyčejné zahrady

vadoran-gardens-01

Není jednoduché být kvalitním zahradníkem, když se vám pořád všude motají zvířata a sluníčko suší trávu skoro před očima. Jenže sotva se začne všechno zelenat a velké tlapky se naučí chodit po vydlážděných stezkách, začnou se odlupovat kousky drahocenných relikvií, které fungují jako artefakty zakomponované do květinových lánů.

A není třeba brát za slovo pouze nás, protože tenhle názor o nelehkém zahradnickém údělu nám představuje především designér Frank West. Hra vznikla pod dohledem firmy City of Games a za čmárání grafického návrhu Miguela Mitchella Da Silvy. Jedná se o novinku začátku roku 2019 a to i v distribuci společnosti Esdevium Games.

Krabice hráče uvítá obrázkem všech tří částí, které vytváří každou jedinečnou zahradu – květiny, zvířata a sochy. Herní prostředí pro hráče vznikne vyložením předepsaného počtu karet cest do dvou řad (každou kartu tvoří devět barevných políček). Jejich přesný počet je určený množstvím účastníků v partii. Ke každé z cest přiřadí hráči do začátku jednu kartu lekce, přičemž dalších osm vytvoří dobírací hromádku nad nimi. Stranou pak odhalí úkoly (achievement) pro každý ze tří druhů zahradních výzdob a také sady ztracených předmětů. Každý ze soupeřů si vybere barvu a dostane odpovídající čtyři dřevěné žetony. K tomu si hráči rozdají také po třech kartách cest.

vadoran-gardens-08

Hráči se střídají na tahu, který se skládá z několika fází. Všechno začíná tím, jak minulé kolo skončilo. Na konci svého tahu si totiž hráč vybere jednu z karet cest v horní nebo spodní řadě. A právě tu si na začátku dalšího kola sebere a vezme do ruky. Tím ji přidá ke svým dalším třem a právě z této nabídky si nyní musí vybrat jednu kartu, kterou vyloží před sebe.

Z karet tak vytváří linii cesty. Ne každou lze ale v kole použít, protože musí zahraná karta odpovídat symbolu lekce z aktivní řady. Karty na sebe navazují tak, že vždy novou překryjí jednu řadu z té minulé. Mohou si ale vybrat, v jaké horizontální pozici kartu umístí – překryjí tak jeden, dva nebo tři čtverečky. Při jejich přikládání hráč současně dostane jeden ze ztracených předmětů, pokud se na jeho použité kartě takový vyskytuje.

V každém kole je aktivní pouze jedna z řad, ze které si hráči berou kartu, zatímco braní pro následující kolo plánují do řady druhé. Tak se postupně střídají karty, stejně jako se obměňují symboly lekcí, aby všechno plynulo a partie nabízela dostatek možností. Na závěr každého kola se také doplní zásoba karet cest a všechno se opakuje.

vadoran-gardens-11

Vykládáním karet do řady, i jejich odsazováním nahoru nebo dolů vůči kartě nalevo se nakonec hráči snaží vytvářet velké skupinky oblastí stejného typu, ale při tom se musí vyhýbat poušti. Na té nic neroste. Současně ale taková oblast musí obsahovat dostatečný počet objektů, tedy obrázků zvířat, květin nebo soch. Za takové části svojí zahrady dostanou jeden bod za každé políčko. K tomu si přičtou odměnu za nastřádané (a znovu rozmístěné) žetony ztracených předmětů a splněné společné úkoly odhalené na začátku. Hráč, který má v součtu největší bodový zisk, slaví vítězství.

Vadoran Gardens je jednoduchou malou hrou, ve které jde vlastně jen o skládání karet do správného vzoru vedle sebe. Jenže kromě jejich nejlepšího zahrání je musí hráč především získat v souboji s ostatními. O karty je samozřejmě zájem, protože i jejich obsah čas od času ovlivňuje počet bodů, které za ně na konci partie utržíte.

vadoran-gardens-09

Rotace karet je jasně daná a nelze je natáčet. Díky tomu mají vždy hráči celkem jasnou představu o tom, co za barvu by měla následovat na kartě, o kterou mají zájem a jak přesně ji budou chtít připojit do svojí zahrady.

Základem všeho je ale nakonec stavění vzorů ze získaných karet. Překrývání karet a díky tomu i možnost položit novou kartu pěti různými způsoby nabízí dostatek možností. Hráč tedy má opravdu pod svojí kontrolou, jaké terény a kde budou navazovat.

Díky zajímavé náplni je hra velmi taktická. Náhoda tu nemá žádné podstatné místo, protože v nabídce je vždy dostatek karet. Hráči ale kromě správných karet potřebují také odpovídající ikony, aby mohli vůbec kartu použít. A tady už trocha štěstí roli hraje. Celkově ale i tak všechno zůstává docela dobře pod kontrolou.

vadoran-gardens-13

Variabilita je výsledkem především společných karet úkolů, které vždy preferují jiný prvek. Navíc samozřejmě karty před hráči budou vždy trochu jiné a tedy i linie. Ve výsledku ale přecejen vždy děláte to samé, což na druhou stranu u takovéhoto lehkého filleru nevadí.

Z hlediska tématu není příliš co chválit ani kritizovat. Hra je čistě abstraktní a ilustrace prostě jen slouží k rozdělení barviček a bodovacích políček. Nemá příliš velký význam, že hráči stavějí podle příběhu nějakou zahradu.

vadoran-gardens-17

Hra je sice na první pohled i docela rychlá, ale to se docela zásadně mění s vyšším počtem účastníků. Partie je totiž docela přemýšlivá, a jakmile se na tahu střídá více protivníků, je čekání na tah docela dlouhé. Je totiž vždy třeba vyhodnotit karty. Ty se ale naštěstí hráči příliš v ruce nemění a vždy mu přijde pouze jedna, takže je možé připravovat tah i v rámci těch soupeřových. Jediné, čím si nemůžete být po celou dobu jistí, je jestli na vás zbude karta, o kterou máte zájem. Nejlepší je tedy bez diskuzí ve dvou hráčích.

Svoji nenáročností i průběhem hra tak trochu připomíná úspěšné Kingdomino. Nám se ale u této novinky líbí více grafická stránka, která je opravdu výmluvná asi i na okolních obrázcích. Pro novinku hovoří i rozměr krabice.

vadoran-gardens-18

Vadoran Gardens je elegantním a jednoduchých fillerem, který je tak trochu abstraktní. Hráči přikládají karty do linie kvůli jejich barvičkám, které se snaží skládat do bloků. Na tom by nebylo nic složitého, pokud by bylo možné získat každou kartu a položit ji, kdy chcete. To ale ani jedno neplatí. Právě střídání řádků se nám na hře líbí jako nezajímavější myšlenka celé hry. Vadoran Gardens je hra, která především pro duely stojí za pozornost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrank West
IlustraceMiguel Da Silva, Frank West
VydavatelThe City of Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba40
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game, City Building, Territory Building
MechanismyHand Management, Layering, Melding and Splaying, Tile Placement
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Game: The City of Kings, Mechanism: Partially overlapping cards, Theme: Gardening
Alternativní názvyVadoran Gardens: Refreshed Edition

Více o hře.

Recenze: Vadoran Gardens – neobyčejné zahrady
Vadoran Gardens je moc pěknou malou hříčkou, která vás zabaví a nezabere ani na stole příliš zbytečného místa. Hráči bojují o karty ve společné nabídce a ty pak rozmisťují na stole do řady. Jednu po druhé částečně překrývají a vytváří tak propojené oblasti barevných terénů. Právě ty jsou hlavním – ale ne jediným – způsobem zisku bodů. Hra je sice mírně náhodná, pomalejší ve více hráčích, ale Vadoran Gardens je přes drobné výtky velmi dobrou hrou, hlavně pro dva soupeře.
Klady:

+ podařené zpracování
+ je možné plánovat v tahu soupeře
+ jednoduchost a rychlost
+ chytré možnosti přikládání karet
+ souboj o karty
+ karty společných úkolů
Zápory:

- téma jen na ozdobu
- ve více protivnících delší čekání
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: TEPfaktor – tým musí spolupracovat i na stole