Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Adventure Time Fluxx – čas dobrodružství

adventure-time-fluxx-16

Znáte seriál Adventure Time? My jsme o jeho existenci donedávna nevěděli. To všechno změnila karetní hra Adventure Time Fluxx, kterou si pro všechny hráče (a především fanoušky herního mechanismu Fluxxu) připravil autor Andrew Looney pod vlajkou svého vydavatelství Looney Labs. Ilustrace pak zajistili autoři seriálu, Ian McGinty a Fred CV. Stresing. Distributorem není nikdo jiný, než Esdevium Games.

Jak už to bývá pro Fluxxy pravidlem, i tento nový se ukrývá uvnitř malého boxu se dvěma přihrádkami. Na víku vidíme hlavní hrdiny seriálu Cartoon Network.

Všichni určitě víte, jak se hraje takový Fluxx. Hráči dostanou na začátku několik karet a pouze dvě pravidla – dober si kartu a zahraj jednu z ruky. Tak mohou využívat libovolný typ karet, ať už okamžité akce, před sebe sbírané pašáky, karty cílů (kombinace dvou obrázků pašáků) nebo hru měnící pravidla. Právě ty jsou hnacím motorem celé hry, která se neustále mění pod rukama. Účastníci tak nejen pokaždé dobírají a hrají jiný počet karet, ale také může být omezený počet držených karet. Po celou dobu je úkol jediný – být tím, kdo splní aktuální cílovou kartu a má před sebou vyložené dva odpovídající pašáky.

adventure-time-fluxx-08

Hra je velmi snadno upravitelná a na to autoři hřeší. Dočkali jsme se tak Fluxxu z hvězd, mezi zombíky nebo piráty. A všechny neustále umí pobavit a svojí nepředvídatelností pořádně potrápit úplně každého. Jenže s těmi neustále se měnícími podmínkami a situacemi úzce souvisí také fakt, že mezi hráči najdeme jak hodně fanoušků, tak asi i stejný počet odpůrců tohoto stylu.

S čím tedy přichází nová krabička? Netěšte se na nic nového. Fialové karty překvapení jsme tu už měli a strašáky se speciálními akcemi také. Určitě ale právě tyto speciální karty posouvají celkový zážitek ze hry dál, jak jsme si ověřili už v předchozích krabičkách.

adventure-time-fluxx-03

Strašáci tu určitě nejsou v nějaké převaze. Najdeme tu přesně čtyři karty v černých barvách, které zabrání hráči ve vítězství, pokud je má před sebou vyložené. A tomu se neubrání, protože pokud kartu dostane do ruky, musí ji okamžitě položit před sebe. Několik málo pašáků nabízí také nějaké schopnosti, které ale nejsou nějak nové.

Novinky najdeme pouze mezi kartami akcí, kde je třeba karta magického portálu. Ta umožní hráči kdykoliv v průběhu tahu dobrat horní kartu balíčku a bez ptaní ji zahrát. To může přinést nové zvraty a nečekané situace. To ale patří k celé hře.

adventure-time-fluxx-11

Z hlediska taktiky stále platí, že se vyplatí držet si vhodné úkoly v ruce, snažit se nasbírat pašáky a teprve poté vítězoslavně položit na stůl úkol už jako splněný.

Adventure Time Fluxx má klady i zápory původní hry. Kromě grafiky se od svojí předlohy neliší vůbec ničím. To určitě nepotěší fanoušky, kteří mají nahraný Fluxx a asi jim změna tématu nebude stačit. Naopak má Fluxx šanci zasáhnout zase trochu jiné publikum fanoušků seriálu Adventure Time. Celkově bychom tak chtěli Adventure Time Fluxx chválit, ale pro chybějící originalitu ty body ztrácí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
IlustraceIan McGinty
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(4 voters)
KategorieCard Game, Movies / TV / Radio theme
MechanismyHand Management, Set Collection
RozšířeníFluxx Dice, Solo Fluxx
RodinaGame: Fluxx, TV Shows: Adventure Time, Versions & Editions: Versions with IP after the original release

Více o hře.

Recenze: Adventure Time Fluxx – čas dobrodružství
Adventure Time Fluxx je svým způsobem zklamání. Vzhledem k bláznivosti předlohy jsme doufali, že se dočkáme trochy experimentování i v klasickém herním modelu. Ovšem to se nestalo a hra zůstává stejná úplně beze změny. Žádná revoluce a dokonce ani evoluce se nekoná. Pokud jste sběratelem Fluxxů nebo fanouškem seriálu, pak vás asi nová krabička zaujme. Všichni ostatní Adventure Time Fluxx asi vynechají.
Klady:

+ všechny klady Fluxxu
+ zaujme nové publikum tématem
Zápory:

- všechny zápory Fluxxu
- nepřináší nic nového
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombie LogIQ – mozkožrouti ve formaci