Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cloaked Cats – pozvánka na kočičí bál

club-der-tatzen-01

Kočičí bál začal krátkým předtančením, ale mně už oči těkají z jedné strany parketu na druhý.  Pečlivě si prohlížím všechny hosty, sleduji každý pohyb a snažím se pod maskou rozeznat některého ze svých přátel. Uzavřeli jsme spolu sázku. Kdo jako první odhalí ostatní, bude mít celý příští týden mlíčka tolik, kolik si jen bude přát.

Dedukce bude dobrým kamarádem každého hráče, který vkročí na parket malé hry Cloaked Cats (Club der Tatzen), kterou vytvořil designér Connor Reid. Hru vydává společnost HABA, která vše připravil s pomocí ilustrací autora vystupujícího pod jménem HOMBRE.

Velkolepý bál se ale ukrývá v maličké krabičce s jedním kocourem, který rozverně odhaluje svoji tvář za škraboškou. V přípravě hráči budou potřebovat nejdřív destičky pozvánek, které jsou stejné (až na jednu označující začínajícího hráče).

club-der-tatzen-05

Jednotliví účastníci si rozeberou každý jeden kartonový vějíř, který poslouží jako stojánek. Do něj umístí každý účastník tři náhodné karty vlastností, které charakterizují jeho postavu. Může tak mít jednu nebo více vlastností z kategorií barvy, povahy, srsti a výbavy. Stojánek současně určí barvu balíčku šestnácti masek, které každý obdrží. Ze zamíchaného balíčku pak účastníci dostanou každý tři karty koček. Oproti zvyku uprostřed musí hráči ponechat volné místo, protože tento prostor bude využitý až v rámci průběhu partie.

Ve svém tahu vždy hráč zahraje kartu z ruky do středu stolu a tato kočka jeho rozhodnutím vstoupí na taneční parket. Nově příchozí tanečník ale zajímá všechny hráče, protože si jeho vlastnosti musí porovnat s těmi svými. Pokud má jeho postava něco společného s novou kartou, pak ji musí označit svým žetonem masky. Tím dává ostatním hráčům najevo, pod jakou podobou jej mají hledat. Na závěr svého tahu si dobere jednu kartu kočky z dobíracího balíčku a předá slovo dalšímu hráči v pořadí.

club-der-tatzen-03

Partie pokračuje se stále více a více tanečníky. Když si některý z účastníků myslí, že má dostatek informací, může se pokusit uhodnout vlastnost kočky jednoho ze soupeřů. Správný tip je odměněn maskou soupeře, naopak za omyl musí hráč zaplatit jeden svůj žeton špatně obviněnému.

Jakmile je identita jednoho z účastníků partie odhalena docela, nastává poslední kolo hry. Všichni tedy mají stále šanci hádat skryté prvky ostatních a snažit se získat další žetony. Teprve poté následuje bodování, ve kterém má každá stále neodhalená karta hodnotu jednoho bodu, stejně jako získaný žeton soupeřovy masky. Ten, kdo má v součtu nejvíce bodů, se stává vítězem.

Cloaked Cats jsou dedukční hrou pro začátečníky a mladší hráče. Partii je totiž docela snadné sledovat, ale hlavně je všechno přehledné a jasné. Všechny informace (kromě těch tajných) jsou otevřené a je možné s nimi dobře pracovat. Nic nemusíte domýšlet, jen stačí mít přehled.

club-der-tatzen-08

Překvapivě i takhle zdánlivě komplikovanou hru mohou hrát děti a to už od nějakých sedmi let, pokud jim vše správně vysvětlíte. Celá hra se jim výborně přibližuje tématem a ilustracemi, protože tančící kočky jsou vděčný námět.

Hráči zde dostávají volnost v tipování a musí si tedy pečlivě načasovat chvíli, aby byli rychlejší než ostatní, ale při tom příliš neriskovali. Za chybu čeká na hráče pokuta, takže se opravdu vyplatí riskovat až na konci.

club-der-tatzen-10

Právě díky tomuto riziku jsou poslední kola napínavé, protože hráči najednou ztratí ostych a zkouší své štěstí. Kromě úspěchu ale tak mohou přinést také body ostatním, což může zcela zvrátit partii. A právě proto je Cloaked Cats dost nevypočitatelnou hrou. Ale také zábavnou. Nabízí se srovnání třeba s nedávno recenzovaným Gangster City a rozdíl v hratelnosti obou her je propastný.

Hra je zajímavá hlavně se třemi a čtyřmi hráči, ačkoliv ve dvou ji je možné také vyzkoušet. Jen tady nezažijete ty zajímavé momenty. Jedná se o pouhé soupeření o to, kdo uhodne vlastnosti toho druhého rychleji. Nevstupují sem omyly ostatních, které přináší nezištně body. Partie při tom zůstává krásně rychlá a skončí klidně i během patnácti minut.

club-der-tatzen-11

Cloaked Cats je kouzelnou dedukční hrou, která umí ohromně zlepšit náladu. Jednoduché hádání kočičích vlastností totiž umí pobavit a zdramatizovat celou partii. Cloaked Cats je prostě vynikající zábava pro děti a rodiny, při jejímž hraní budete vrnět spokojeností.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorConnor Reid
IlustracePablo Fontagnier
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Deduction, Fantasy
RodinaAnimals: Cats, Series: Family Games (HABA)
Alternativní názvyEl club de las zarpas, Club der Klauwen, Club der Tatzen, Le Club des Moustaches

Více o hře.

Recenze: Cloaked Cats – pozvánka na kočičí bál
Cloaked Cats je hra, které není co vytknout. Je jednoduchá, elegantní, krásně vypadá a navíc se umí přiblížit těm hlavním – dětem a rodinám. Přesně tady bude dedukce kočičích převleků slavit největší úspěch díky své rychlosti. Cloaked Cats útočí na srdce hráčů tím nejdůležitějším – hratelností.
Klady:

+ skvělá dedukce
+ zvraty v partii
+ jednoduchost
+ bodování
+ rychlost partie
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Socken Pfeffern aneb Létající ponožky