Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dům snů – když stavět, tak pořádně

dum-snu-01

Taky ho máte. Každý ho má. Ale ne vždy se ho dočkáme. Někdy to trvá. První pokus je takový nijaký, plný chyb a zaváhání plynoucích z nezkušenosti. Ale s každým dalším neúspěchem se krystalizuje ta jediná správná představa. Ten dům, ve kterém budete opravdu šťastní!

Tuto myšlenku vyjadřuje i název nové rodinné hry Dům snů, kterou si pro nás připravili v kuchyni polského vydavatelství REBEL.pl. A tohle dílo Klemense Kalickiho s ilustracemi Bartlomieje Kordowskiho si vzala do parády firma ADC Blackfire. Právě její zásluhou vyšla novinka v roce 2016 také česky.

Krabička s prostorem rozhodně nešetří a naznačuje, že nepůjde o mrňouse. Uvnitř na hráče čeká mapka domku, další s nabídkou, ale především sada karet pokojů. K tomu všemu ještě patří žetony vybavení a zápisníček na body. Na začátku tohle všechno hráči vezmou a na desku s obrysy karet rozloží startovní nabídku (náhodně ze zamíchaného balíčku) pokojů i speciálních karet. Každý hráč dostane jednu desku domu, vybavení je třeba umístit poblíž a vše může vypuknout.

dum-snu-07

V každém kole budou hráči přikládat nové karty a tedy i místnosti do svého domu. To proto, že si vždy mohou vybrat dvojici karet – jednu kartu pokoje a k tomu ještě speciální kartu, která leží přímo pod ní. Ta nabízí různé bonusy v průběhu nebo na konci hry, ke kterým se ještě dostaneme.

Místo klasického dua karet si může hráč zvolit úplně první pokoj v nabídce a k němu dostane jednu výhodu – žeton začínajícího hráče. Tento hráč má možnost první volby z nabídky v každém kole. Protože se menu na konci jednotlivých kol zcela obmění, jedná se o velký bonus.

Umisťování pokojů je prakticky zcela volné. Jediným hlavním omezením je povinnost mít ve spodním patře místnost, aby bylo možné na stejnou pozici v prvním patře postavit nějaký pokoj. Hráči karty kombinují do větších celků a snaží se získat co největší bodové skóre. Na kartách je ale uvedena maximální velikost místností. V nabídce je také výbava suterénu. Takové místnosti lze postavit pouze na spodní dvě pozice na mapce domu.

dum-snu-09

Po dvanácti kolech partie končí, protože všechny domy jsou plné. Nyní je možné nasbírat body a to nejen za místnosti (hodnota je odstupňovaná podle počtu použitých karet k jejímu dokončení), ale také případným vybavením (důsledek speciálních karet. Odměnu dostanou také ti, kdo mají střechu, koupelnu na každém nadzemním patře a hráči s koupelnou, kuchyní a ložnicí kdekoliv v domě. Vítězem se stává ten hráč, který v součtu nasbíral za svůj dům nejvíce bodů.

Dům snů je typickým zástupcem stavěcích her. Tentokrát to není město (Sunrise City) nebo planeta zvířat (Mondo), ale dům v elegantním bočním pohledu. Hra je to velmi jednoduchá a svým rodinným zaměřením se řadí mezi taková jména, jako je třeba Ticket to Ride. Toto přirovnání platí částečně i proto, že i tady je pro hráče připraven trh, ze kterého si v každém kole vybírají. Může takovým jménům ale Dům snů konkurovat?

dum-snu-12

Překvapivě ano. Jedná se o parádní počin v řádu vstupních her. Hra má rozkošné grafické zpracování, ale nezklame ani v hratelnosti samotné. Lví podíl na tom má také herní doba, která nepřesahuje třicet minut. Hráči se střídají na tahu velmi rychle a není důvod se zdržovat. Partie tak tiká velmi pravidelně až do svého konce. Bodování je vyřešeno dobře a nabízí řadu možností, jak nějakou odměnu získat. Ani ti méně šikovní tak nejsou úplně zklamaní.

Pomocníci a nářadí navíc umožňují různě manipulovat s domem nebo zvyšovat hodnotu některých místností. Tak vlastně hráči nemají vůbec jednoduché rozhodování, protože v každém kole je v nabídce řada zajímavých karet a vzít si mohou jen jeden pár! Navíc úprava pravidel pro menší počet účastníků řeší problém s přehnaným výběrem, ale také zvýrazňuje boj o pozici prvního hráče. To proto, že začínající hráč má možnost vyřadit z nabídky hned dvě karty a znemožnit tak jejich nákup!

dum-snu-19

Největší překvapení jsme ale zažili, když jsme tuto novinku představili dětem. Kluci i holky, všichni chtěli stavět dům a nemohli jsme je od hry odtrhnout. A to už šestileté prcky, kteří by podle pravidel a doporučení měli pouze přihlížet. Jenže stačí mít trochu zkušeností s hrami a pravidla jsou dostatečně jednoduchá, aby je děti pochytily.

Trochu obavy máme ze znovuhratelnosti, pokud byste Dům snů hráli pravidelně delší dobu. Karty se prostřídají v partii všechny a není vlastně nic, co by hráčům připadalo jiné, až na jinak vytvořené páry karet, které lze pospolu získat. Naštěstí do té doby, než vám hra začne připadat podobná, si užijete spoustu skvělých a zábavných partií. Možná navíc budete překvapení, ale ačkoliv je hra jednoduchá, najdou si v ní svoje i dospělí (samozřejmě ne pokročilí stratégové).

dum-snu-23

Dům snů je asi jednou z nejlepších rodinných her na českém trhu. Snoubí se v ní jednoduché principy, lákavé (především pro děti) téma a zábavné stavění. V její cílové skupině jí vlastně není co významného vytknout kromě zmíněného opakování karet v každé partii. To je také důvod, proč Dům snů s úsměvem doporučujeme.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlemens Kalicki
IlustraceBartłomiej Kordowski
VydavatelRebel Sp. z o.o., ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Asterion Press, Chronicle Games (Board Game), Fun Supply, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., GoKids 玩樂小子, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lex Games, MESAboardgames, MIPL, Pegasus Spiele, Rebel Studio, Rozum, White Goblin Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(18 voters)
KategorieCard Game
MechanismyMemory, Open Drafting, Pattern Building, Set Collection, Variable Phase Order
RozšířeníDomek: Promo Token – Car, Dream Home: 156 Sunny Street, Dream Home: 156 Sunny Street – Game Room, Dream Home: Pets, Dream Home: Promo Tokens – #Shelfie, Dream Home: Promo Tokens – Christmas Tree, Dream Home: Stork
RodinaMisc: LongPack Games, Players: Games with expansions that add solo play, Theme: Construction
Alternativní názvyÁlomház, La Casa dei Sogni, La Casa dei Sogni di Facile Ristrutturare, Căsuța mea de vis, Domek, Droomhuis, Dům snů, Hogar, Dulce Hogar, Kuća iz snova, Mein Traumhaus, A Nossa Casa, Traumhaus, Σπίτι μου Σπιτάκι μου, Домик, Мій будиночок, 夢想家園, 드림 홈

Více o hře.

Recenze: Dům snů – když stavět, tak pořádně
Dům snů je třeba vnímat v souvislostech jejího cílového publika. Tam totiž bude ohromně úspěšná. Mezi rodinami a dětmi totiž umí zaujmout vzhledem, skvěle pobavit a netrvá přehnaně dlouho. Tedy přesně ty parametry, kterých si u hry pro nezkušené hráče vážíme. A tahle hra to dělá opravdu všechno výborně, snad jedině na trochu zpochybnitelnou znovuhratelnost. Dům snů ale umí tak dobře zaujmout svým tématem a herním dojmem, že na naši výtku rychle zapomenete.
Klady:

+ moc pěkná grafika a téma
+ skvělé pro děti
+ zajímavé speciální karty
+ dostatek možností bodování
+ rychlá herní doba
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- karty se v každé partii opakují
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tail Feathers – létající myšky