Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: iKnow All In – všichni sází na všechny

iknow-all-in-01

Když víte odpověď na nějakou otázku, většinou byste nejradši okamžitě vsadili všechno, co máte. Někdy se to vyplatí, jindy to znamená bankrot. Ale to riziko a dobrodružství za to stojí. Vsadíte taky všechno, co máte, jako správný hazardér?

Horkou novinku s názvem iKnow All In si pro nás připravila společnost Tactic Games. Vyšla v roce 2017 a pouze s drobným odstupem se objevuje na trhu českém pod hlavičkou firmy Albi.

Překvapivě nízká krabička ukazuje spoustu barevných žetonů. Je sice bílá, ale zdaleka ne tak elegantní, jako původní iKnow. To ale nevadí, protože hlavní je přece obsah. A uvnitř to všechno začíná s jednou čtvercovou deskou, která má pouze tři vyražené otvory. S jejich pomocí bude dno krabice sloužit jako stylová zásobárna karet v průběhu partie.

iknow-all-in-07

Právě do nich hráči rozdělí balíček karet rozdělený na tři hromádky. Tak akorát se vejdou. Důležité je dát pozor, aby směrem k hráčům byly karty stranou se zadáním. Na čelní straně jsou tři otázky, vždy se čtyřmi možnostmi. Každá z nich patří do jedné ze čtyř kategorií – svět, osobnosti, tvorba, události, ke které náleží barva a symbol. Na zadní straně pak jsou pouze písmenka správných odpovědí.

Hráči si mezi sebe položí herní plán, který nabízí čtyři barevné kroužky a kolem nich bodovací stupnice se startovními políčky v rozích. Právě na ně postaví každý z účastníků svoji figurku a to podle toho, jakou barvu si vybere. Každý z účastníků dostane ale také svoje hlasovací žetony, do kterých zespodu umístí písmenka (A, B, C, D – odpovědi) a symboly (plus a mínus).

Každého tahu se budou účastnit všichni. Jeden z hráčů ale bude tím, kdo přečte otázku i možnosti odpovědí ostatním. Tato role se postupně posouvá. Volbu jedné ze tří otázek na kartě za něj udělá symbol, na kterém stojí jeho figurka. Jakmile je celý text z přední strany karty hráčům známý, může si každý vybrat mezi čtyřmi žetony písmenko, o němž si myslí, že reprezentuje správnou odpověď. Tento žeton položí do kroužku svojí barvy.

iknow-all-in-09

Druhá fáze tahu je pak sázení. Každý hráč si může vsadit na jednoho ze soupeřů a tipnout si na správnost jeho odpovědi. Pak teprve následuje otočení karty. Tím hráči zjistí správné odpovědi a získají body. Jeden je odměna za správnou odpověď na otázku a druhý lze získat za tip. Každý si svoji odměnu poznamená posunem figurky na obvodu. Partie pak pokračuje odpovídáním na další otázky až do chvíle, kdy se některému z účastníků podaří oběhnout jedno celé kolo. Tento hráč může slavit vítězství.

iKnow All In pokračuje v nasazeném tempu a zábavnosti originálu. Jde ale trochu jinou cestou, protože v každém kole odpovídají všichni a ne pouze jeden hráč. Je to úplně jiná hra, protože v původním iKnow si hráči musí sami určovat, jak moc si věří a zvolit si počet nápověd. Tentokrát se na nápovědy nehraje a všechno je třeba zodpovědět na základě indicií z otázky a možností.

A je to opět fajn vědomostní zábava, která otestuje znalosti všech zúčastněných. Otázky rozhodně nejsou nijak jednoduché, ale ani extra složité. Úroveň je nastavena tak akorát, aby hráči znali některé otázky a jiné ne. Díky tomu je partie solidně vyrovnaná. Když neodpovíte správně, ještě můžete získat bodík za správný tip. A to soupeř nemusí nutně odpovědět správně. Bod je možné získat i za tip na špatnou odpověď.

iknow-all-in-11

Celkem na hráče čekají tři stovky karet a tedy dohromady devět set otázek. Jejich obsah se nezaměřuje jen na témata, ale zmíní i sporty nebo kulturu. Témata jsou tak obecná, že se do nich vlastně vejde cokoliv.

Největší lahůdkou pak je určitě sázení na soupeře. To je tím hlavním lákadlem této hry, ale tentokrát kromě toho nechává hrát všechny současně. To znamená, že v každé partii nepoužijete zdaleka tolik otázek, protože všichni mohou získat body z jedné karty. Odpovídají totiž všichni současně, což také zaručuje, že se nikdo nenudí.

Ve dvou je hra opravdu extrémně vyrovnaná, protože není snadné uskočit soupeři. Často kolo skončí tím, že jeden získá bod za správnou odpověď a druhý za správný tip. To ve více protivnících je těžší vybrat si hráče pro tip tak, abyste jeho schopnost správně odhadli. Na hráče si může vsadit více soupeřů, protože nikdo nezná tipy ostatních. A tak v maximálních čtyřech je hra také velmi dobrá zábava. Partie pak netrvá nikdy přehnaně dlouho a pohybuje se mezi dvacet a třiceti minutami.

iknow-all-in-13

Zpracování je solidní. Krabice sice nějak nevezme dech, ale hlasovací žetony jsou vyřešeny dobře. Dokonce i zasunuté žetony lze znovu vytáhnout, kdybyste je napoprvé umístili špatně. Jediným prvkem, který lze hře z hlediska provedení vytknout, je výška krabice. To proto, že karty naskládané do zásobníků musíte zase vyjmout a vložit dovnitř krabice. Jinak se totiž karty do krabice nevejdou.

iKnow All In je pokračovatelem úspěšné řady vědomostních her. Na celý průběh jde trochu jinak, ale znovu zajímavě a zábavně. Hráči totiž odpovídají všichni společně na stejnou otázku, ale kromě toho si mohou také každý vsadit na soupeře a jejich správnost odpovědi. Tím lze získat více než jeden bod za kolo a nemusíte ani vědět správnou odpověď. iKnow All In rozhodně nezklame, pokud si znovu chcete testovat znalosti.

Recenze: iKnow All In – všichni sází na všechny
iKnow All In je vědomostní hrou, která nezklame. Pokud chcete odpovídat na otázky a u toho se dobře bavit, tak tahle hra určitě není sázkou na špatného koně. Hra je plná zajímavých otázek, ale především všechno zpestří tipování. Partie ubíhá společným odpovídáním velmi rychle a je příjemně variabilní, protože není snadné narazit znovu na stejnou otázku. iKnow All In je fajn vědomostní hra, které lze vytknout snad jen drobné přešlapy ve zpracování.
Klady:

+ hodně otázek
+ volné kategorie
+ sázení na soupeře
+ všichni hrají současně
+ body lze získat, i když nevíte
Zápory:

- krabice mohla být vyšší
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Burg Klettermax – vezměte hrad útokem