Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kick-Ass The Board Game – desková hra pro superhrdiny

kick-ass-the-board-game-40

Být superhrdinou není jen tak. Nestačí vám jen odvaha nebo drsňácké jméno. Kromě toho potřebujete mít nějakou superschopnost a nemusí to být nic nedosažitelného, jako kousnutí experimentálním pavoukem nebo namočení se v sudu radioaktivního odpadu. Mnoho těch největších postav lidských hrdinů toho dosáhli prostě s pořádnou dávkou štěstí a schopnosti.

A přesně o tom snil mladík v zeleném obleku jménem Kick-Ass, hrdina populárního komiksu Marka Millara (a kreslíře Johna Romity Jr.) a samozřejmě také skvělého stejnojmenného filmu Matthew Vaughna. Překvapivě ale až o osm let později (první film šel do kin v roce 2010) přichází na trh desková hra Kick-Ass: The Board Game, kterou vytvořila trojice designérů – Hjalmar Hach, Roberto Pestrin a Maurizio Vergendo. Svoji vizi představili pod vlajkou společnosti Cool Mini or Not (CMON).

Krabice by mohla trochu klamat svým rozměrem, který není kompletně čtvercový, ale zdánlivě jen obdélníkové a tedy o kapku menší. O to víc je ale tento box nacpaný a jeho obsah hlídají postavy hlavního hrdiny Kick-Asse a jeho kamarádky Hit Girl. Uvnitř na hráče čeká mapa New Yorku rozdělená na osm distriktů. Nad ní zůstává na desce také místo na stupnici počítadla kol a také pozice pro hromádku šesti zamíchaných karet událostí.

kick-ass-the-board-game-12

Jednotliví účastníci si vyberou svoji postavu hrdiny z nabídky a na jeho (její) velké kartě označí potřebné stupnice (štěstí, sociálních sítí, zdraví i síly). K tomu jednotliví hráči dostanou také startovní finance tří dolarů, karty předmětů, aktivace a především figurku, kterou postaví do naznačené startovní lokace. Hrdinové získají také dvě karty trablů, které ale zatím pouze položí obrázkem dolů na svůj plán jako hrozbu horších časů.

Z modrých a červených karet aktivace připraví hráči nabídku několika odhalených kusů a totéž udělají také pro karty předmětů a také karty padouchů. Na závěr si hráči náhodně vyberou jednoho z absolutních záporáků a jeho případný balíček.

Kooperativní partie se dělí vždy na devět kol. Na začátku každého z nich se objeví ve hře nová karta události a v průběhu postupně většinu času budou viditelné tři v jednu chvíli. Každé takové oznámení má své podmínky splnění, odměnu, ale také efekt vyplnění (maturation), pokud karta dojde až na třetí pozici (posouváním o jeden krok vpravo každé kolo).

kick-ass-the-board-game-01

Na úvod každého dne (rozděleného do tří částí) je odhalena karta příchodů padouchů (minion spawn), která do některých lokací přidá posluhovače hlavního padoucha a případně se pokusí hráčům jinak uškodit. Jejich počet je ale určený postupem partie a ukazatelem stupnice příchodu (incoming track) na velkém plánu. S každou kartou se ukazatel posune o jedno políčko doprava, a tak zatímco v klidných dobách se objeví jen čtyři noví nepřátelé, později to může být více. Kriminality ve městě přibývá a hrdinové začínají být pod tlakem. V případě, že by někdy počet zločinců dosáhnul maximální kapacity, začnou nové přírůstky proudit do jiné oblasti ve směru žluté šipky na mapě.

Je na čase, aby konečně vybrali hráči z ruky jednu kartu aktivace. Každý může použít jednu a celý tým by se měl dohodnout na strategii. Teprve poté každý sám za sebe zvolí jednu z ruky. Karta svému majiteli přidá nějaký bod pohybu k přesunu mezi oblastmi, ale také další profit. Může se jednat o nové finance či vylepšení některého z hrdinových ukazatelů, ale kromě toho získat také specifický bonus pro danou oblast, který se jmenuje časový efekt (timer effect).

kick-ass-the-board-game-18

S pomocí aktivačních karet mohou hrdinové také bojovat s některým padouchem v aktuální lokaci. Hráč hodí se sadou svých útočných (červených) a obranných (modrých) kostek. Ty získá ze svých statistik, ale také z předmětů. Při hodu se pak snaží nejen ubránit proti útoku padouchů s pomocí štítů (co nevykryje, o to se poníží jeho stav srdíček), ale především svým protivníkům uštědřit co nejvíce zásahů a zahnat je na ústup.

Karty aktivace mají tři druhy – modré pro každodenní aktivity, červené pro hrdinné činy v převleku a zelené dostupné pouze v případě, že se hrdina stane slavným (políčko zcela napravo na stupnici sociálních sítí).

Celý proces s odhalením nového padoucha a šancí na zahrání jedné karty pro každého z účastníků se opakuje celkem třikrát, než uplyne den. Poté partie postupuje do noční fáze spánku, ve kterém hráči zkontrolují svoje potíže, jestli náhodou nebyly aktivovány. Špatné spaní je důsledkem štěstí, které může klesat a postupně tak odhalovat jednu nebo obě karty osobních problémů. Navíc právě v tuto chvíli může dojít k penalizaci za neodvrácený záludný plán z některé karty události.

kick-ass-the-board-game-15

Na závěr každého kola si mohou hráči zpět do ruky vzít své odehrané karty aktivace tak, že jich mají znovu pět. Právě v tuto chvíli mohou ale také utratit své finance a pořídit novou kartu výměnou za jinou. Nikdy nemohou držet více než pět, ze kterých mají v tahu na výběr. Využité předměty, které jsou omezené na jeden efekt za kolo, se znovu zaktivní.

Tím ale ještě boj se zlem nekončí. Když hráči překazí tři plány (karty událostí), vstoupí do hry samotný padouch se svým velkým plánem. Ten může mít svoji speciální dodatečnou přípravu – především jeho karty nahradí zbývající neodhalené události a budou odkrývány místo nich. Do hry vstoupí také nový ukazatel, který číslicemi sleduje stav brnění, života nebo dalších prvků. Pokud se týmu hrdinů podaří splnit úkol z karty hlavního bosse před dokončením devátého kola, mohou slavit vítězství. Zase jeden den, kdy bylo odvráceno nebezpečí. Ale pokud jim čas dojde, deváté kolo je u konce a padouch stále je ve hře, partie končí neodvratnou porážkou.

Kick-Ass: The Board Game je opravdu zajímavou kooperativní hrou, která se věnuje opomíjenému tématu superhrdinů. Navíc je to téma fantastického komiksu a filmu, které oba mají spoustu fanoušků a díky tomu je určitě Kick-Ass vysoko v hledáčku řady z nich.

kick-ass-the-board-game-19

Nám se do redakce dostala tak trochu náhodou, ale o to příjemnější překvapení to bylo. Hra totiž nabízí opravdu zajímavou možnost, jak se vypořádávat s neustále narůstajícím náporem padouchů. Z tohoto hlediska to připomíná tak trochu Zimu mrtvých.

Ale pak jsou tu karty událostí, které pro každé kolo přináší nový úkol, s nímž se tým musí vypořádat. Na plánu se neustále něco děje, objevují se nové hrozby a není jednoduché se tomu všemu postavit čelem. Hráči ale z tematického hlediska mají k dispozici skvělé karty aktivit, které opravdu vystihují zajímavý život superhrdinů – jejich občanskou stránku, ale i schopnost bojovat v kostýmech s využitím všech dosažených schopností.

Navíc každý hrdina má hned několik stupnic, které všechny dávají smysl. Tou základní je život, ale mnohem zajímavější jsou stupnice popularity (tu si zvyšuje hrdina svými činy) a také spokojenosti. A zatímco vyšší popularita s sebou přináší nějaké výhody, ztráta spokojenosti naopak karty nějakých negativních dopadů. Na každého superhrdinu jednou přijde krize.

kick-ass-the-board-game-26

Velkou radost nám hra dělá především z hlediska variability. V nabídce je celkem pět velkých padouchů a příliš těch ostatních malých poskoků se řídí náhodou. Proto hráči budou zažívat těžkou výzvu i při opakovaném hraní. To platí samozřejmě i pro karty událostí, které jsou náhodně vybrané už před partií a nabídku předmětů, které si lze nakoupit.

Velmi důležitý pro celý zážitek je také prvek budování balíčku. Ten je v této hře opravdu malý a má vždy maximálně pět karet, ale o to důležitější je skladba karet. Hráči by měli i při tomto prvku spolupracovat a plánovat schopnosti tak, aby fungovali dobře společně. Jejich pořadí v části dne není nijak omezeno, mohou tedy plánovat i pozičně, podle toho, jak jejich figurky stojí v danou chvíli na mapě New Yorku.

Hra je na svoji velikost a tloušťku pravidel překvapivě jednoduchá. Nejsou zde žádná zbytečná malá pravidla, na která byste zapomínali. Snad jen efekty jednotlivých oblastí jsou trochu navíc, ale jsou současně dalším prvkem, se kterým je třeba počítat.

kick-ass-the-board-game-29

Největší zbraní ale nakonec je atmosféra. Téma je naprosto skvělé samo o sobě a jeho zpracování vůbec nepokulhává. Máte pocit, jako byste opravdu stáli v New Yorku po boku Taťky a ochraňovali spoluobčany před nekončícími zlými plány. K tomu si přičtěte nádherné zpracování, ať už z hlediska grafiky nebo miniatur.

V celém průběhu hrají důležitou roli také kostky. Právě ty rozhodují o boji a možná i to má vliv na fakt, že partie rozhodně není jednoduchá. Právě naopak je velmi těžké zvítězit a porážek v našem případě je rozhodně víc než důvodů k radosti. Každý tah s sebou přináší těžká rozhodnutí a volby menšího zla. Tým by měl dobře komunikovat. Možná i tyto mezihry mají ale za následek, že celá partie trvá až překvapivě dlouho. Snadno s ní přesáhnete hranici dvou hodin, což je takový hraniční prvek pro podobné partie. Při tom právě počet hráčů tuto dobu zvyšuje.

kick-ass-the-board-game-39

Kick-Ass: The Board Game dokázala herně vytáhnout ze svojí licence maximum. Pokud jste fanoušky příběhu mladého ochránce lidských práv a bojovníka za utlačované, pak byste měli už touto dobou objednávat nový přírůstek do svojí sbírky. A pokud ještě váháte, pak vás může odradit snad jen delší herní doba nebo kooperativní pojetí. Kick-Ass: The Board Game je ale v součtu opravdu solidní zábavou, která se rozhodně na žádné dobrodružné superhrdinské výpravě neztratí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHjalmar Hach, Roberto Pestrin, Maurizio Vergendo
IlustraceJohn Romita, Jr.
VydavatelCMON Global Limited, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galápagos Jogos
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 4
Herní doba90
Minimální věk18 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieComic Book / Strip, Miniatures, Science Fiction
MechanismyArea Movement, Command Cards, Cooperative Game, Deck Construction, Dice Rolling, Die Icon Resolution, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníKick-Ass: The Board Game – Remembering Tommy & Mother Russia Fully Loaded
RodinaCities: New York (New York, USA), Components: Miniatures, Theme: Superheroes
Alternativní názvyHa/Ver: A Társasjáték

Více o hře.

Recenze: Kick-Ass The Board Game – desková hra pro superhrdiny
Kick-Ass: The Board Game je výpravná superhrdinská hra, která vás nadchne. Musíte ale mít ty správná očekávání – nesmí vám vadit časté porážky a dlouhé partie, které ke špatnému konci mohou často vést. Hra je řízena částečně náhodou, se kterou se pak musí celý tým vypořádat. Partie je ale nabitá atmosférou, těžkými rozhodnutími a spoustou zajímavých prvků, které jsou dokonale vystřižené z předlohy. Hra je solidně variabilní a vypadá naprosto precizně. Není ji tedy možné kvůli několika subjektivním prvkům kritizovat. Naopak s radostí Kick-Ass: The Board Game chválíme.
Klady:

+ skvělá atmosféra
+ věrné originálu
+ variabilita padouchů
+ těžká rozhodnutí
+ je těžké zvítězit
+ řada vlastností hrdinů
+ zážitek postupně vrcholí
Zápory:

- délka partie
- je těžké zvítězit
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Feuer Drachen – lov rubínů s draky