Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Labyrint Junior ve světě Ledového království

labyrinth-junior-frozen-16

Šli jsme do labyrintu zachraňovat mého losa. Našli jsme ho překvapivě rychle, jenže cesta ven už tak snadná nebyla. Udělali jsme pár kroků a najednou začalo veškeré okolí zamrzat. Záchranná akce se najednou proměnila v ledové drama.

A do ledového bludiště se zatoulají také všechny čtyřleté děti, které tvoří hlavní publikum nové deskové hry Labyrint Junior ze stáje firmy Ravensburger. Ale tahle Junior verze si na sebe oblékla slušivý kabátek animované pohádky od Disneyho, Ledové království. Za mechanismy stále stojí Max J. Kobbert a grafiku pro tuto novou verzi připravila společnost Rettig Design.

Na bílé zmrzlé krabici vidíme všechny hrdiny. Uvnitř na nás ale nečekají v nějaké fyzické podobě, ale pouze jejich svět a příběh. Ten reprezentuje v první řadě velký rozkládací herní plán, ze kterého vystupuje devět destiček. A na nich najdeme části cest, kterými lze najít cestu labyrintem. Do mezer mezi nimi přesně sedí dalších sedmnáct čtvercových kartiček, které na sobě mají často natištěnu nějakou postavu.

labyrinth-junior-frozen-07

To proto, že se všichni při hledání východu poztráceli. Tyto dílky hráči rozmístí náhodně do volných pozic na plánu a zbude jim pouze jedna. Vedle plánu položí sadu žetonů s ukrytými hodnotami. Každý si vybere jednu svoji dřevěnou figurku a postaví ji do barevně odpovídajícího rohu.

Na začátku partie otočí společně všechny žetony a odhalí tak jednoho z hrdinů oblíbeného filmu. Všichni hráči by měli očima najít místo, kde se tento obrázek v labyrintu nachází a prozkoumat cestičky, které k němu vedou.

Když se pak dostane hráč k tahu, může vzít do ruky zbývající destičku a nastrčit ji jedním z osmi možných otvorů na plán. Ve dvou řadách a sloupcích si může vybrat, jestli zespodu, zleva, zprava nebo shora. A tím vložením nové části labyrintu posune také všechny ostatní destičky v dané linii.

labyrinth-junior-frozen-01

S posunuvšími dílky se navíc přeskládá celý labyrint a také cestičky. Ty mají vliv na možnosti hrdinů, kteří se mohou znovu vydat na průzkum. Celý tento úkon ale není povinný, protože hráči jde v první řadě o to být první, kdo dorazí uličkami zamrzlého labyrintu k postavě na odkrytém žetonu. Posouváním se s tímto cílem snaží přeskládat labyrint a ihned poté má šanci posunout svoji figurku libovolně po uličkách, aniž by přeskakoval jakékoliv zdi.

Jestliže se tak hráči podaří dosáhnout místa, kde se nachází hledaná postava, může si za odměnu vzít žeton s jejím obrázkem a ihned jej nahradí novým. Hráči znovu společně najdou její pozici a začnou plánovat, jak by se mohli nejlépe na toto místo svým hrdinou dostat. Všichni tak v tomto opakovaně startovaném závodě bojují až do chvíle, kdy je i poslední žeton zachráněn. Nyní je čas určit vítěze, tedy hráče, který má žetonů nejvíce.

Labyrint Junior Ledové království je hra, která vlastně probíhá úplně stejně, jako originál. Tedy alespoň pokud ji hrajeme podle základních pravidel. V nich je celý průběh řízení náhodou, protože hráči mají jiné startovní pozice. Oproti velkému Labyrintu má tato krabička méně destiček i pozic na plánu, takže děti se na něm lépe orientují.

labyrinth-junior-frozen-08

Pokud hráč ve svém tahu nemůže dosáhnout cílového místa, pak se snaží přesunout figurku tak, aby získal co nejlepší pozici pro příští tah. V tu chvíli ale už herní plán a labyrint nebudou vypadat stejně, takže jde spíš o odhadování a štěstí. Jde tedy o velkou přetahovanou, ve které se cestičky posouvají sem a tam.

V krabici se ale nachází čtyři oboustranné dílky cestiček. Na jedné straně mají křižovatku na všechny čtyři strany, zatímco na druhé nabídnou hráčům jen zatáčku. A je pak na samotných hráčích, jaký poměr zvolí. Čím více křižovatek, tím je samotná hra, spojování a hledání cesty jednodušší.

V pravidlech se nachází také nová varianta pro zkušenější děti. Zde nejsou žetony hledání veřejné, ale na začátku jsou rozdané mezi všechny účastníky a poté si je každý prohlédne ve skrytu. Díky tomu má každý svoje tajné záměry s posouváním dílků, což hře dodává zajímavější a napínavější průběh.

labyrinth-junior-frozen-14

Pokud ale vezmeme v potaz, že tuto Junior variantu je možné hrát už s dětmi od čtyř let, pak je to celé úplně super. Stejně jsme už chválili u základní junior varianty, ale tato má navíc ještě ohromně populární téma. A právě proto dají děti jednoznačně přednost hře Labyrint Junior Ledové království před tou základní variantou.

Recenze: Labyrint Junior ve světě Ledového království
Labyrint Junior Ledové království je hra, ve které všichni účastníci bloudí mezi zamrzlými zdmi. Mohou ale labyrint přeskládávat s pomocí destiček. Ty lze přidat z různých směrů a tím přestavět bludiště ve svůj prospěch. Hra je velice jednoduchá a tím se stává skvělým adeptem pro všechny malé děti. Za to může určitě i pohádkové téma, které dělá ze hry Labyrint Junior Ledové království povinný nákup pro každého rodiče.
Klady:

+ téma
+ varianty obtížnosti
+ rychlé partie (patnáct minut)
+ už od čtyř let
+ neurazí ani rodiče
Zápory:

- nic výrazně nového
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Prší po americku nese jméno Uno