Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Naklápěcí labyrint vyměnitelný

Protože nejzákladnějším posláním kuliček je pohybovat se a sledovat nějakou dráhu existuje místo, kde se všechny kuličky setkají a soupeří mezi sebou navzájem. Jedná se o odlehlý ostrov kdesi v Karibiku, na který nelétá žádné letadlo ani zde nepřistává žádná loď. Každá kulička tak odvážná, že sem dorazí v pořádku a neskončí v bříšku nějaké hladové ryby, se může klání zúčastnit a vyzvat současného šampiona.

Dnes by byl velký den pro všechny fanoušky kuliček z České republiky, pokud by ovšem o tomto místě věděli. Na ostrov dorazila nová vyzyvatelka, Skleněnka z Hradce. O chlup prý unikla korálovci a při vynořování ji málem nasála velryba, ale nakonec vše přestála bez úhony.

Na ostrově existuje šest soutěžních drah lišících se nejen svojí obtížností, ale také pojetím kutálení. Ostrovním šampionem je nechvalně proslulé zlaté těžítko jménem Zlatoň, které pochází odněkud z centrální Afriky.

Všechny kuličky se jako vždy sjely nedočkavě k první trati, kterou nakonec vyhrál o malý kousek zlatavý obhájce trofeje. Zbylé čtyři souboje si rozdělily rovným dílem Skleněnka a Zlatoň, a tak před poslední disciplínou prohrává Skleněnka o jeden bod. Nic však není ztraceno, protože finálová královská trať je za dva body!

A závod už začíná! Skleněnka na začátku trošku uklouzla na nakloněné plošině a získala tak malou ztrátu. V dalších klopených zatáčkách už si dávala mnohem větší pozor a snažila se neudělat chybu. Těšila se totiž na závěrečný hrbolatý úsek, na kterém si věřila, protože měla nerovné terény nacvičené z domova, když ještě jako malá hrávala kuličky s dětmi z okolí.

Už je to tady, cíl je na dohled, Skleněnka je o dvě délky pozadu za Zlatoňem, ale elegantně se přehoupává přes všechny nerovnosti a pomalu se mu přibližuje! Přeskakuje díru, která se zdála být příliš široká a už je na úrovni Zlatoňe a je tu cíl! Skleněnka vítězí o jeden paprsek slunce! Jak těsné vítězství, ale hlavní je, že máme nového šampiona!

Chtěli byste být také jako Skleněnka a zakusit pocit vítězství? Hra Vyměnitelný labyrint vám tuto možnost nabízí. Jedná se o jednoduchou hru rovnováhy, trpělivosti a šikovnosti, ale přitom návykovou a zábavnou.

Krabice, ve které Labyrint naleznete, je na svoje rozměry poměrně těžká. Je to dané tím, že celá hra je vyrobena ze dřeva, což je velké plus. V krabici kromě velkého dřevěného labyrintu naleznete dvě kovové kuličky, které bude Vaším úkolem dovést do cíle. Hra nepotřebuje žádná pravidla, ta si určí až samotní soupeři.

V labyrintu leží položené desky, které jsou po obou stranách vyzdobeny různými kresbami, rýhami, překážkami a především dírami. Celkem v balení naleznete dvě desky a tedy čtyři trati. Většina z nich obsahuje klasicky start a cíl, mezi kterými je třeba bezpečně kuličku převést.

Šikovnost můžete ukázat pomocí dvou otočných koleček na stranách, kterými korigujete naklonění labyrintu na jednu nebo na druhou stranu a tím ovlivňujete dráhu kuličky. V případě, že propadne některou z děr do nitra labyrintu, objeví se za chvilku v záchytném otvoru, abyste ji mohli znovu použít.

Jednotlivé desky jsou tematicky laděné, takže se zde setkáte se závody formulí, golfem, kroketem, ale také s klasickou očíslovanou dráhou s čísly. Vybranou desku uložíte do čtvercového rámu, který je ovládán lanky z koleček.

Zajímavostí je, že třeba golfová deska se skládá opravdu z osmnácti jamek, které máte za úkol postupně projít. Nejsou tedy spojeny jednou trasou, ale sestávají se z úseků, které mají předem dokonce dané i par, tedy počet pokusů, který určuje obtížnost jamky.

Na dvou deskách vám s vedením kuličky pomáhá mělká drážka, ale nemusíte mít strach, že by to nějak ubíralo na jejich obtížnosti. Chce to spoustu trpělivosti, klidu i odvahy, než dovedete zdárně svoji kulatou svěřenkyni do cíle. Narazíte ale i na výjimky, kterými jsou graficky velmi zajímavě zpracovaná formulová trať, a pak samozřejmě klasická trať se šrafovanou vodící čarou a očíslováním kritických míst.

Variant hraní je spousta a fantazii se meze nekladou. V počátcích se asi spíš budete utkávat ve stylu „kdo dojede dál“, ovšem jak se vaše schopnosti budou zlepšovat a začnete desky pravidelně pokořovat, asi přejdete na měření času. Lze samozřejmě dělat i maratony přes několik hracích plánů, ve kterých hráč nejen ovládá kuličku, ale je sám sobě i servismanem a mění si desky.

Největší výtkou, kterou budeme ke hře mít, je zbytečné náročné vyměňování desek. Ze svého uložení se totiž hrací deska špatně dostává a přitom stačil nějaký malý kousek provázku nebo látky na jedné straně, aby bylo přizvednutí z rámu jednodušší.

Hra je podle krabice určena pro děti od pěti let. Ty by však dlouho u hry nevydržely, protože jejich pohybová koordinace nemůže být natolik dobrá, aby udržely kuličku na hrací ploše. Věříme, že děti kolem sedmi či osmi let už by hru mohly zvládat na potřebné úrovni.

Zbytek provedení je na výbornou a hře nelze vůbec nic vytknout. Desky jsou pevné, kuličky tak akorát těžké a vše je vyrobeno z poctivých materiálů.
Díky čtyřem vyměnitelným tratím si užijete spoustu legrace a čekají vás velké výzvy, protože jednotlivé desky se mezi sebou velmi liší obtížností i stylem, kterým k nim musíte přistupovat. Firma Olymptoy si na Vyměnitelném labyrintu dala viditelně záležet.

Recenze: Naklápěcí labyrint vyměnitelný
Klady:

+ dřevěné zpracování
+ vyměnitelné desky
+ různé provedení tratí
Zápory:

- špatně vyměnitelné desky
- časem se ohraje
- již známý princip
- pětileté děti nebudou hru zvládat
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Moje první hry Ovocný sad