Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Panika na ledě – tučňáci v ohrožení

Panika na ledě - balení

Ještě dnes se mi zdá o těch blyštivých ostrých zubech, které se objevily nad krou, když jsem se v klidu vyhříval na slunci s mojí rodinou. Zableskly se jen na moment, ale stačilo to na to, abych najednou na ledě osaměl. Všichni ostatní zmizeli pod vodou. Naštěstí byli dobří plavci a pouze děda jim nedokázal utéct včas.. Přesto ale nemohu stále utéct nočním můrám, kterými mě žraloci provází..

Panika na ledě, tak se jmenuje hra od firmy AllToys a představuje výrobek společnosti Sanja z Hong Kongu. Její vydání patří do roku 2013, ale jejího autora ani ilustrátora se nedozvíme. Takže nám nezbývá, než se rychle vrhnout na samotnou krabici.

Ta se otevírá na straně a svým jedním modrým zubem vás nekousne. Kosatka, která se ukrývá pod krou, si chce jen hrát. Usmívá se na tučňáčky, kteří se kloužou po nakloněné rovině přímo do vody. Tam je ale nikdo nesežere, místo toho s veselým cvakáním zobáku vyšplhají zpět a nechají se znovu překvapit hravou kosatkou.

Panika na ledě - rozehraná hra

To znamená, že můžeme bez obav strčit do krabice ruku. Uvnitř nás čekají nejen papírová pravidla vypsaná na jedné A4 straně, ale především armáda figurek malých plastových tučňáků. Je jich rovných dvanáct. Třináctý je hodně hubený a slouží pouze jako zámek na kru, která je tou největší součástkou celé hry.

Teprve pod jejím na polovinu rozlámaným povrchem, se ukrývá zmiňovaná ozubenými zuby zdobená tlama obrovské kosatky. Při rozbalení hry musíte tuto spodní část složit z několika dílků, ale potřebnými kroky vás provede první část pravidel. Teprve pravý sloupeček celého návodu nás zavede opravdu na led a do blízkosti hladového dravce.

Panika na ledě - rozehraná hra

Na začátku partie musí hráči nejdříve zavřít kosatku pod ledem a všechno zajistit zátkou v podobě tučňáka. Společnými silami pak umístí hráči figurky tučňáků kamkoliv na ledovec nejlépe rovným dílem, protože jejich pozice bude později v partii důležitá.

Jakmile všichni tučňáci vyšplhali s vaší pomocí na kru, je čas zvýšit napětí. Stačí jednoduše odložit tučňáka sloužícího jako zámek stranou. Led se ještě tíhou všech černobílých postaviček neotevře, ale vědomí ostrých zubů a otevírající se tlamy pod ledem bude mnohem blíž.

Panika na ledě - rozehraná hra

Soupeři se pak střídají a s jedním tučňákem za druhým skáčou do vody. Ledovec tak je stále lehčí a lehčí, až konečně kosatka přetlačí jeho váhu a vyrazí do světa nad hladinou. Ten hráči, který její návštěvu umožnil, prohrává. Všichni ostatní mohou slavit vítězství nebo pokračovat v další vyřazovací partii bez toho, koho kosatka sežrala.

Panika na ledě zůstává hrou, ačkoliv v ní nebudete házet kostkou, ani pohybovat figurkami. Jediná činnost, která se od vás očekává, je odložení figurky tučňáka stranou. Jakmile se prasklina v ledě otevře, je konec partie. To znamená, že jednotlivé partie netrvají déle, než pět minut a to i s přemýšlivými protivníky.

Panika na ledě - rozehraná hra

Snaží se být v první řadě o šikovnosti, jenže ta tu zdaleka není tak důležitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jediný způsob, jak jste schopní ovlivnit svoje šance, je správný výběr tučňáka. Hlava kosatky na pérku se tlačí nahoru a čeká na chvíli, kdy bude zatížení ledovce už příliš malé.

Proto samotné pozice tučňáků jsou opravdu zásadní pro úspěch a není jedno, kdo je na herní plochu na začátku partie pokládá. Ideální je, aby se o tuto činnost hráči podělili a každý umístili stejný počet tučňáků.

Panika na ledě - rozehraná hra

Na první pohled tu jsou ale také zásadní rozdíly v pořadí hráčů. Být poslední nabízí značnou výhodu, protože než se k vám dostane tah, je vždy velká šance, že někdo před vámi udělá chybu. A ve většině partií takový poslední hráč má nejméně tahů, kterým musí čelit.

Samotné provedení hry je na solidní úrovni, ale figurky tučňáků mají na spodní straně stojánku malou vypouklinu. Díky ní nestojí úplně pevně a každý pohyb stolem může mít za následek jejich svržení a tedy i neúspěšný konec celé partie. To mechanismus s kosatkou je spolehlivý a vydrží.

Panika na ledě - figurky

Panika na ledě bude bavit ty nejmenší, kterým se bude líbit napětí vyskakující hlavy. Ve hře ale není žádná významná taktika, protože v určité fázi už se prohře prostě nemůžete vyhnout. Děti sice hra bude určitou dobu bavit, ale po čase je omrzí, protože nabízí pouze velmi omezenou variabilitu.

Recenze: Panika na ledě – tučňáci v ohrožení
Panika na ledě je hrou, ve které se všechno točí kolem jednoho ledovce a kosatky čekající na svoji šanci. Jak na povrchu ubývá tučňáků, má hladový predátor lepší šanci prolomit led a vyskočit na souš. Tam sezobne každého tučňáka, který tam zůstal. Prohraje ale hráč, který skočil z kry jako poslední a umožnil jí tuhle hostinu. Hráči ovšem nemají příliš možností, jak by mohli svoje šance na vítězství ovlivnit, protože na ně má vliv nejen rozestavení, ale také pořadí. A když zbývá posledních několik figurek, už nejde hladovým čelistem utéct. V případě této hry se tak jedná spíše o legrační hříčku, která děti na chvíli zabaví. Variabilita těžící z různého rozložení tučňáků ale není dostačující na to, aby udržela pozornost dětí na delší dobu. Panika na ledě je tak podprůměrnou hrou, která potěší hlavně milovníky tučňáků.
Klady:

+ vykukující kosatka
+ máme rádi tučňáky
+ zámek desky je tučňák
Zápory:

- poslední hráč má výhodu
- chybí taktika
- figurky tučňáků nejsou dokonale stabilní
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Das Labyrinth des Pharao – egyptské bludiště