Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pohádkáři – příběhy z karet na pokračování

pohadkari-01

Správné pohádky mají několik kapitol a fází, které za sebou logicky navazují, aby vytvořily klenutý oblouk od představení postav, přes zápletku a drama až po dobrý konec. Tato pravidla všichni správní vypravěči, kterým říkáme pohádkáři, znají. Snaží se jimi řídit, ale ne každý to dokáže stejně dobře. Ale všichni vypráví, a nakonec z toho vzejde hlavně spousta krásných pohádek.

Takovými tvůrci příběhů se stanou i hráči v deskové hře Pohádkáři, která míří na děti. Jejími autory jsou Wilfried a Marie Fortovi, kteří hru vydali nejdříve pod hlavičkou ruské společnosti Lifestyle Boardgames. A díky tomu ozdobili svými ilustracemi hru Eugenia Smolenceva a Irina Pechenkina. A na sklonku roku 2020 vyšel tento výtvor také v češtině zásluhou společnosti ADC Blackfire.

Hra se ukrývá v menší krabici na jejímž víku se spokojeně tulí dvě děti prožívající pohádková dobrodružství. Uvnitř na všechny čeká zábava, kterou bude řídit pohádková kniha v kroužkové vazbě. Její listy jsou pevné a kartonové, protože na jednotlivých stranách se ukrývají kapsy na karty. Tato kniha se stane knihou pohádek a v rámci přípravy ji hráči položí do středu stolu otevřenou na první dvoustraně. Pod ní složí trojdílnou bodovací stupnici, která ještě pod sebou potřebuje prostor, protože její ouška současně slouží jako hlasovací pozice.

pohadkari-10

Balíček karet musí roztřídit a z části hustě popsané písmem vybrat jeden příběh, který se vždy skládá ze sedmi barevně (i číslicemi v rohu) odlišených karet. Mnohem větší hromádku vytváří karty hrdinů, z níž dostane každý z hráčů pět karet. K tomu si také každý zvolí figurku, kterou postaví na start bodovací stupnice a sadu hlasovacích žetonů. Zbytek karet vytvoří dobírací balíček.

Ještě v rámci přípravy pak zaplní hráči první dvojstranu knihy a tím zahájí svoje vyprávění. Náhodnou horní kartu hrdiny zasunou do kapsičky nalevo a poté přečtou text úvodní karty příběhu, kterou zasunou do kapsy napravo.

Otočí dvoustranu, přečtou si druhou kartu s příběhem a vloží ji opět do připravené kapsy. V textu karty je ale zvýrazněná jedna postava, a právě její podobu budou hráči vybírat. Jedná se vždy o sousloví, které charakterizuje aktéra příběhu, například přísný učitel. Každý z účastníků se nyní mezi svými kartami zvířátek pokusí najít tu, která mu nejlépe sedí k zadanému slovnímu spojení.

pohadkari-12

Každý za sebe zvolí jednu kartu, kterou položí před sebe obrázkem dolů. Zvolený hráč, který čte příběh, nyní všechna zahraná zvířátka bez koukání zamíchá a poté je rozloží ke spodní hraně bodovací stupnice. Tam je každá pozice označená jedním symbolem. A hráči si nyní každý za sebe zvolí postavu, která se podle nich nejvíce hodí na postavu v příběhu. Při tom nikdo nesmí hlasovat pro svoji kartu.

Hráči pak jsou bodovaní podle toho, kolik hlasů dostane jejich karta. Navíc všichni, kdo hlasovali pro vítěznou kartu, dostanou také po jednom bodu. Každý si poznačí své získané skóre a dobere jednu kartu z balíčku. Vypravěč vybranou postavu vloží do prázdné kapsičky, otočí list a pokračují čtením dalšího příběhu.

Partie tak pokračuje s dalšími a dalšími stranami, které mají předepsaný příběh, jen podoba jeho hrdinů se mění. Po provedení pátého hlasování už si všichni přečtou pouze závěr příběhu a poté už je čas určit vítěze. Hráče, který nastřádal za svoje tipy nejvíce bodů.

pohadkari-13

Pohádkáři je nádherné hra, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Dětem naopak vyčaruje soustředěný výraz, jak budou ponořené do vznikajícího příběhu. Ústředním bodem ale tentokrát není vyprávění, ale samotná identita a vzhled. Ten ale pomáhá příběhu vtisknout duši a děti jej od začátku do konce opravdu prožívají, i když jej třeba hrajete poněkolikáté.

Karty příběhů jsou oboustranné. Díky tomu je obsahem boxu deset příběhů, které vystačí na řadu zajímavých partií. Některé ale nemají standardních sedm. Místo toho jsou rozvětvené a hráči si dokonce volí, kterým směrem se bude zážitek ubírat. Díky tomu se celkový dojem z variability výrazně vylepší.

Díky bodování jsou všichni motivovaní se shodnout. Čím více se hráči trefí, tím více bodů získají. A ten, kdo ostrouhá, může mít najednou velkou ztrátu v celkovém skóre. Ještě výraznější je touha shody v kooperativní hře, kde hráči bojují proti žetonu hry. Ten se posouvá, když shoda nenastane.

pohadkari-17

Samotné partie se může zúčastnit až šest hráčů, a právě ty vyšší počty od čtyř jsou ty doporučené. Hlavně v nich je zajímavé tipování karet a výběr je široký. Není ale pak vůbec jednoduché se shodnout, i když ilustrace jsou tak krásně zpracované, že některá zvířata jsou prostě na konkrétní role jako stvořená. Ačkoliv lze hrát Pohádkáře i ve dvou, musíte se spokojit s kooperativní variantou. Herní doba pak je velmi příznivá a celou pohádku sestavíte za patnáct minut, protože příprava i tipování se odehrává společně.

Jenže kde hra získává ty poslední a hlavní plusové body je na konci. Jakmile totiž dojde k vyhodnocení vítězů, ještě je třeba celý příběh jednou převyprávět. A k tomu slouží opět kniha, ze které ale děti nemusí číst drobné písmo na kartách. Každá totiž po otočení listu obsahuje klíčové slovo, takže po zkompletování jsou u každé části pohádky spojení. Ty slouží jako vodítka, trénuje se tak paměť, fantazie a rozvíjí se slovní zásoba.

pohadkari-20

A právě to je jeden z důvodů, proč jsme naprosto nadšení ze zpracování. Autoři mysleli na všechno, nic nepřeháněli, ale při tom hra září nádhernými ilustracemi. Jedinou výtku můžeme mít snad jen k hlasovacím žetonům a jejich symbolům, které určitě mohly být řešené lépe a přehledněji.

Pohádkáři jsou nádhernou dětskou hrou, která je absolutní peckou u všech prcků, kteří mají rádi vyprávění a fantazii. No a ruku na srdce – které dítě nemá? Zvlášť, když mezi hrdiny nenajdete jen zvířata, ale třeba i dinosaury! Pohádkáři jsou generátorem pohádek, ale zůstávají v jádru hlavně hrou, která děti bude ohromně bavit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarie Fort, Wilfried Fort
IlustraceIrina Pechenkina, Eugene Smolenceva
VydavatelLifestyle Boardgames Ltd, ADC Blackfire Entertainment, Blackrock Games, CMON Global Limited, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Mercurio, Popcorn Games, Raven Distribution, Rebel Sp. z o.o., Red Cat Games, Sugorokuya
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyStorytelling
RozšířeníStorytailors: New adventures await!
Alternativní názvyCreatorul de Povesti, Fabelwelten, Fabulia, Fabulinhas, Meseszövők, Opowiadanki, Pohádkáři, Tessistorie, Живые истории, ストーリーテイラー, 故事小裁缝, 이야기 재단사

Více o hře.

Recenze: Pohádkáři – příběhy z karet na pokračování
Pohádkáři je hra, ve které jsou pohádky už napsané. Jenže jim chybí hrdinové. Právě hráči budou obsazovat do jednotlivých rolí zvířátka. Snaží se vždy vybrat to nejvhodnější z kandidátů, kterými přispějí všichni. A podle výběru pak následují bodování. Příběhy se mohou i mírně větvit, ale i když jsou jinak pevně dané, budou vás bavit i poněkolikáté. Děti je budou na konci mít šanci převyprávět díky výtečně řešené knize, do jejichž kapes se jednotlivé epizody vkládají. Pohádkáři jsou pro nás prvním adeptem na dětskou hru roku 2021. A velmi vážným favoritem. A pro děti? Pecka.
Klady:

+ lepší ve více hráčích
+ krásné ilustrace
+ luxusně vymyšlená kniha
+ děti příběhy pohltí
+ vyprávění pohádky znovu na konci
+ smysluplné bodování
+ kooperativní verze pro dva
Zápory:
= symboly na žetonech nejsou ideálně rozeznatelné z větší dálky= ve třech slabší
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Indigo – cestičky za drahokamy