Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Similo Harry Potter – accio karta!

4.2

„Tohle Ti tady fungovat nebude. A stejně bys neměl podvádět,“ zamrkal na mě Hagrid zpod svého hustého obočí, když jsem se pokusil s pomocí hůlky přivolat správnou kartu, která ležela uprostřed kabinetu na vyvýšeném stole. V hodině věštění jsme totiž dostali za úkol odhalit pachatele mezi celou smečkou různých stvoření. Právě proto tu byl bradavický šafář, který je sem osobně dovedl. Jak to udělal v případě obrovského uspaného jeskynního trola mi je ještě teď záhadou. A tak jsem se stejně jako ostatní musel snížit k pokládání otázek svědkům.

A podobně jako Harry, i hráči budou hledat jeden exemplář mezi více možnostmi. Právě k tomu směřuje karetní řada Similo, kterou nyní její vydavatel – společnost Horrible Guild – s povolením firmy Wizarding World rozšiřuje o svět brýlatého čaroděje. Hra se jmenuje docela logicky Similo Harry Potter a vydává ji firma Albi. Pod hrou jsou pak jako designéři podepsaní Martino Chiacchiera, Hjalmar Hach a Pierluca Zizzi.

V bělostné krabičce pokryté novinovým písmem a pod dohledem Harryho Pottera se ukrývá čtyřicítka karet. A na nich najdou hráči všechny ty nejznámější a nejoblíbenější postavy. Karty zamíchají a vyberou z nich dvanáct exemplářů. Tento zmenšený balíček si vezme hráč, který na sebe pro tuto partii vybral roli napovídače. Náhodně si vybere jednu kartu a postavu, na kterou se podívá, aniž by ji kdokoliv jiný viděl. Poté všechny karty zamíchá a rozloží do tabulky o třech řadách a čtyřech sloupcích. Ze zbývajícího balíčku si dobere pět dalších karet do ruky.

Mezi těmito pěti kartami hráč vybere jednu jako nápovědu. Nesmí k ní nic říkat, ale ostatní hráči se snaží právě na jejím základě vyřadit jednu z nabízených karet. Při tom lze nápovědu zahrát pozitivně, tedy ve smyslu, že má něco společného s postavou, zatímco vodorovné nápovědy se liší od tajné postavy.

Po volné diskuzi tedy hráči vyberou jednu kartu a vyřadí ji. Doufají při tom, že nezvolili postavu, kterou se snaží uhodnout. Pokud se podařilo tajence vyhnout, je čas na další kolo. Hráč si dobere novou kartu, aby měl znovu pět a opět zahraje nápovědu. Tentokrát o jednu kartu více než v minulém kole.

Takto se vše stále střídá (a počet nápověd vždy roste) do chvíle, kdy vyčistí všechny ostatní postavy a zůstane jen ta tajná. V tom případě hráči vítězí jako tým. Může se ale také stát (a je to docela pravděpodobné), že tipnou špatně a tajnou postavu vyřadí dříve. V tu chvíli všichni prohrávají.

Similo v nové verzi Harry Potter pokračuje a snaží se navázat na úspěch. Na rozdíl od předchozích dílů ale nabízí postavy, o kterých víme snad všechno. Tedy alespoň my, potterofilové. A ruku na srdce, kdo jiný si bude hru kupovat. No a milovníci knižní nebo filmové předlohy budou z výsledku naprosto nadšení.

První dojem je samozřejmě o grafice. Podoby jednotlivých postav jsou parádní a při tom si drží ducha předchozích her. Opravdu ale mají atmosféru a jsou příjemně odlehčené, takže se na ně také velmi pěkně kouká.

Hra nenabízí nic nového oproti předchozím verzím, ale to neznamená, že by tahle dedukční snaha nebyla prostě a jednoduše zábavná. Může za to samozřejmě i rychlost celé partie a touha si ji zopakovat znovu, aby si každý z účastníků vyzkoušel roli napovídače. Ale ani tak na to nemusíte potřebovat  víc než půl hodiny, protože jednotlivá dobrodružství mají tendenci netrvat ani deset minut (a to i když projdete všech pět kol).

Je jasné, že snažení hádačů skončí předčasně, pokud vyřadí správnou kartu v rámci jakéhokoliv kola. S novým tématem přináší hra zajímavou otázku – je možné vymyslet vazby v Similo stylu, tedy že spolu postavy nemají nic společného nebo naopak mají? Ano je, ale je zde více prostoru na debatu, protože v průběhu sedmi knih se toho stalo opravdu hodně.

Stále se navíc nabízí skvělá možnost jednotlivé boxy kombinovat. Hráči mohou jednoduše použít jeden balíček na vytvoření tuctu podezřelých, a pak úplně jinou sadu na nápovědy. A mohou k tomu použít klidně také další nový balíček Fantastická zvířata, který budeme recenzovat už brzy.

Similo Harry Potter je opět parádní zábava, která ale potěší jen určitou skupinu hráčů, kteří by nejraději opustili svět mudlů a vydali se do školy. Klidně od prvního ročníku, jen aby se naučili správně používat hůlku. Ale za tímto vzhledem a tématem, které všechno mění a rozhoduje zůstává Similo Harry Potter také výbornou hrou.

Recenze: Similo Harry Potter – accio karta!
Similo Harry Potter je opět parádní zábava, která ale potěší jen určitou skupinu hráčů, kteří by nejraději opustili svět mudlů a vydali se do školy. Klidně od prvního ročníku, jen aby se naučili správně používat hůlku. Ale za tímto vzhledem a tématem, které všechno mění a rozhoduje zůstává Similo Harry Potter také výbornou hrou.
Klady:
+ skvělé zpracování klasiky
+ stále výborná zábava
+ rychlá partie
Zápory:
= hráčům, kteří nemají rádi předlohu, hra nic neřekne a hraní je pro ně obtížné
4.2
Prozkoumávejte dál
Recenze: In geheimer Mission – konkurz na tajné agenty