Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Speed Cups 2 – dvojnásobné kalíšky

speed-cups-2-01

Představte si, že držíte v ruce barevné kalíšky. Tušíte, co byste s nimi mohli dělat? Žonglovat? To raději ne. Nápad pro nás má Haim Shafir, autor nenápadné malé hry Speed Cups2. Podle té dvojka asi tušíte, že se jedná o pokračování původních Speed Cups. Tentokrát ale zaměřuje čistě na souboj dvou protivníků. Hru si pro nás v roce 2016 připravil Piatnik.

Opravdu mrňavá krabička má uvnitř přesně tolik prostoru, aby se do ní vešlo dvakrát pět barevných kelímků a potom také devatenáct karet s úkoly. Ty obsahují nejrůznější pětibarevné obrázky, které budou muset hráči replikovat s využitím svých kelímků. Tentokrát je budou používat v opravdově trojdimenzionálním snažení. Na začátku partie si hráči rozeberou každý svoji sadu kalíšků a zamíchané karty položí poblíž.

speed-cups-2-04

Oba protivníci budou hráč současně. Stačí jednoduše otočit horní kartu z balíčku a položit ji na dohled obou rivalů. Obrázek na kartě slouží jako zadání, které musí s použitím svých kalíšků napodobit. Rychlejší z dvojice chňapne rychle po kartě a ukořistí si ji pro sebe. Pokud jeho soupeř souhlasí se správností řešení, pak si kartu ponechá jako suvenýr. Kdyby se ale dopustil omylu a jeho sestava nebyla správná, daruje kartu soupeři. Hráči tak odhalují jednu kartu za druhou, bojují o každou z nich a teprve po odehrání všech devatenácti partie končí. Ten z hráčů, který získal většinu, může slavit vítězství.

Druhé Speed Cups jsou podobné jako ty první. Zadání karet dávají prostor fantazii a postřehu hráčů, ale tentokrát pouze a jen pro dva protivníky. Tenhle počet hráčů hře příjemně sedí, protože i rychlostní souboj ve dvou je stále fajn.  Hra je to v důsledku velmi rychlá, protože projít devatenáct karet není nic složitého.

speed-cups-2-05

Právě tady je ale nejzásadnější záporný prvek – karet je málo. V každé partii jsou použité všechny, takže si na ně hráči brzy zvyknou. Už nebudou muset přemýšlet nad ilustracemi, protože je budou znát zpaměti. A to určitě radost neudělá nikomu.

Tady naštěstí nastupuje druhá možnost použití této krabičky – jako rozšíření základní verze Speed Cups. A to nejen pro zvýšení karet, ale především za účelem navýšení počtu hráčů. V šesti a s více kartami je hra naprosto parádní. Tahle zábava je prostě funkční a jako odreagování udělá radost každému.

speed-cups-2-06

To, že karet není více, je škoda o to větší, že jejich obsah je velmi zajímavý. Hra totiž nově využívá nejen sousedství, ale také prostorového dojmu. Protagonisté na kartách nejsou pouze vedle sebe nebo nad sebou, ale mohou být před či za ostatními objekty (například domy jeden za druhým). No a hráči to musí se svými kelímky dodržet, jinak se nejedná o správné řešení.

Vzhledem k malé krabičce a stejným komponentám není příliš co hodnotit na samotném zpracování. Kelímky jsou pevné a vydrží rychlou manipulaci dětí. Ty se do hry s radostí pustí nebo poměří sílu s rodiči, protože jim stačí pouze znát barvy. Proto mohou hrát už od šesti.

speed-cups-2-10

Speed Cups 2 nejsou násobnou zábavou, ale fungují stejně, jako jejich starší bráška. Jen se zaměřují na zážitek pro dva a to se jim daří. Není to ale všechno, krabice nabízí i prostorová zadání, díky kterým je kelímky třeba stavět před a za sebe. Hra tak má pro děti také výborně naučný nádech, který musí udělat radost i dospělým.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceYaniv Shimoni, Barbara Spelger
Vydavatel999 Games, AMIGO, Broadway Toys LTD, Gigamic, Kaissa Chess & Games, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 2
Herní doba10
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Real-time
MechanismyPattern Building
RozšířeníSpeed Cups: Fan-Edition
RodinaPlayers: Two Player Only Games
Alternativní názvyCrazy Cups +, Stapelgekke Speed Cups 2, Скоростные колпачки 2, 快手疊杯2, 神cup妙手2

Více o hře.

Recenze: Speed Cups 2 – dvojnásobné kalíšky
Speed Cups 2 má hned dvě poslání. Funguje jako příjemná hra se zaměřením na rychlost pro dva hráče, ale současně obohatí také původní hru o nové zážitky ve více protivnících. Navíc přináší nové prostorové výzvy, ale méně karet. To je také jediná výtka, kterou k jinak povedené rodinné a především dětské hře lze mít. Speed Cups2 tedy rádi dětem doporučujeme.
Klady:

+ současně i rozšíření
+ pro dva výborné
+ prostorová zadání
+ malá krabička
+ rychlá herní doba
Zápory:

- málo karet zadání
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Circus Grandioso – zvířecí pyramida