Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spin It – kdo netočí, nehraje

spin-it-01

Přijely k nám kolotoče. A přivezli si s sebou obávanou centrifugu. Kolotoč, který vás přiková do sedadla tolik, že některá zvířátka se na židli bojí usednout. Dodá jim odvahu až, když se navzájem povzbuzují s kamarády. To je chvíle, kdy je točení začne nejvíce bavit.

Pro všechny milovníky kolotočů přichází nová mrňavá karetní hra, kterou vytvořila Kristin Mückel a pojmenovala ji jednoduše Spin It! Maličký oranžový box vyšel pod logem společnosti HABA, s ilustracemi Thies Schwarze a obsahuje pouze sadu karet a jedno kartonové losovací zařízení. To musí hráči před první partií připravit, připevnit k němu plastovou šipku a gumové nožky. Potom jednotliví soupeři dostanou ze zamíchaného balíčku sadu startovních karet.

Ve svém tahu pak bude hráč hledat kamaráda, se kterým by se mohl vydat na kolotoč. Jednoduše roztočí ručičku na kolotoči a počká, na kterou z dostupných pěti výsečí ukáže. Právě tuto barvu se snaží hráč najít na svých kartách, které jsou rozdělené na polovinu a tedy dvojbarevné. Jestliže takovou kartu má, může ji přiložit k odpovídající výseči a tím zahájit řetěz kamarádů.

spin-it-04

Pozdější karty už se totiž nepřikládají k výseči, ale k poslední kartě v řadě. Právě její barva také je ta, kterou hráč bude v ruce hledat v dalších tazích, pokud šipka ukáže na výseč. Jak chapadla rostou, partie pokračuje stále dál a zvyšuje se pravděpodobnost, že do hry zasáhnou také speciální akční karty s ikonami.  Ty umožňují po zahrání získat druhý tah, nebo si třeba vyměnit jednu kartu z ruky se soupeřem.

Stejně dobře se ale může stát, že hráč v ruce nemá žádnou kartu, která by barvou odpovídala. V takovém případě nemůže nic zahrát, ale místo toho si musí kartu vzít z dobíracího balíčku. Může stále mít štěstí, protože stále může kýženou barvu vyložit, pokud mu přijde.

Hráči se takto střídají v přikládání karet. Všichni mají stejný a jednoduchý cíl – být tím prvním, kdo se zbaví i poslední karty z ruky. Právě hráč, který poslední kartu přiloží do středu stolu, se stává okamžitě vítězem.

spin-it-08

Spin It je dětskou karetní hrou. O tom není žádných pochyb a to mnohem dřív, než uvidíte na krabičce to doporučené číslo pět. Odpovídá tomu totiž i celkové grafické pojetí, které je hodně úsměvné a plné ilustrací s výraznými liniemi. Dětské účastníky budou po celou dobu provázet zvířátka.

Samotná hra je nádherně jednoduchá, což přesně odpovídá zmiňované cílové skupině. Záleží pouze na přesném a šikovném prstu, aby hráč vytočil správnou výseč s barvou, kterou může využít. Je pochopitelné, že čím méně karet v ruce drží, tím je těžší uspět. S poslední kartou pak je velmi pravděpodobné, že vytočí barvu špatnou. To současně znamená, že partie může být nekonečná, pokud mají hráči trochu smůly navíc.

spin-it-09

Na druhou stranu žádný tah není zbytečně dlouhý, protože hráč má jasně dáno předem, jestli bude moci něco umístit nebo ne. Ale právě po vyložení některých karet dochází k chaosu, který způsobí šance vyměnit si kartu v ruce se soupeřem. Tato nevypočitatelnost je ale současně také pozitivním prvkem, který ale s menšími dětmi můžete snadno vynechat.

Už samotné losování pomocí šipky a barevné výseče stačí k tomu, aby si udržely pozornost malých hráčů. Hra je překvapivě náročná na prostor, protože jak přibývají karty v jednotlivých řetězech, celá mapka se stále rozrůstá. Je ale jasné, že často budou mít některé barvy vícenásobné zastoupení. V takové situaci si hráč může vybrat.

spin-it-12

Spin It je jednoduchou propojovací hrou. Pro úspěch potřebujete mít jednoduše štěstí při rozdávání karet a pak i při losování. Ve výsledku opravdu dobře baví děti a zahrají si s nimi i dospělí. Do bitvy může zasáhnout až pět hráčů současně, což je úplně ideální, protože hra je pak opravdu zajímavá. Spin It! je podařeným malinkatým počinem, který se nemá v dětských očích vůbec za co stydět.

https://www.haba.de/en_GB/spin-it–303743

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKristin Mückel
IlustraceThies Schwarz
VydavatelHABA
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyHand Management, Roll / Spin and Move
RodinaSeries: Superminis (HABA)
Alternativní názvy¡Gíralo!, Tourn'vite!

Více o hře.

Recenze: Spin It – kdo netočí, nehraje
Spin It! je hra o štěstí, jak už to u dětských pohádek bývá. Tentokrát je to ta o kolotoči, na který se zvířátka bojí nasednout. Stačí ale, aby měli na očích kamarády, a najednou je odvaha dožene. Hra je řízená točící se šipkou, která vylosuje barvu. Tu musí hráč mít v ruce a vyložit ji. Tak se postupně karyt propojují dál a dál. Spin It je taková karetní přikládací válka. A dokáže zabavit přesně tu stejnou skupinu hráčů – děti a jejich rodiče.
Klady:

+ jednoduchý mechanismus
+ zábavné propojování
+ akční schopnosti karet
+ pro děti i rodiče
+ až pro pět hráčů (a zábavně!)
Zápory:

- náhoda
- neodhadnutelný konec
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Whats He Building in There? – na cestě za strojem zkázy