Recenze: Star Plus – padlé hvězdy

star-plus-12

Hvězdy chtějí zpátky na nebe. Nikdo neví, jak se dostaly na zem. Možná je tam sfouknul vítr, shodil závistivý Měsíc nebo se jen chtěly vydat na procházku ve dne a už nenašly cestu zpět. To už teď není vůbec důležité. Jisté je jen to, že potřebují vaši pomoc dostat se na oblohu.

Přesně o to jde v karetní hře Star Plus, kterou celou vymyslel Park Tae Woo a ilustracemi ji obohatil Vincent GB Kim. Hra pak jako výsledek vyšla v produkci společnosti Korea Boardgames v roce 2017.

Malá krabička nám ukáže hvězdami posetou oblohu a její obsah nás vezme na pouť za tuctem souhvězdí. Karty jsou očíslované od devítky dolů až k mínus třem. Každá hodnota má více exemplářů, mezi kterými stojí ještě dvě karty Dia. Všechny tyto karty hráči zamíchají dohromady a rozdají každému účastníkovi devět karet do ruky. Zbytek pak vytvoří společnou hromádku ve středu stolu.

star-plus-04

Ve svém tahu musí hráči využít kombinaci karet z ruky k tomu, aby vytvořili cílový součet. Ten je na začátku partie stanoven na hodnotu jedna. Může odhodit buď přímo kartu s jedničkou v levém horním rohu, nebo sadu karet, jejichž součet dává tento výsledek (nezapomínejte, že v balíčku je řada mínusových karet). Pokud hráč tento součet není schopný dosáhnout, pak si musí vzít kartu z dobíracího balíčku.

Jakmile ale někdo uspěje, cílová suma se zvýší o jedna. Hráči tak postupně plní číselné úkoly jeden za druhým až do chvíle, kdy nastoupá hodnota na dvanáct. Po jejím splnění se vše vrací zpět k jedničce a celé snažení se opakuje.

Žádné omezení z hlediska počtu zahraných karet neexistuje. U vysokých číslic je to často i jediný způsob, jak si nemusí hráč dobírat novou kartu do ruky. Jenže pokud hráč využije tři nebo více karet pro dosažení součtu, vytvoří tím černou díru. A ta do sebe začne nasávat karty ostatních. Všichni rivalové pak musí použít alespoň tři karty pro získání sumy. To nemusí být vůbec jednoduché, takže velmi rychle dojde k situaci, že někdo potřebnou kombinaci nemá. Na tohoto hráče čeká nepříjemný trest – musí si dobrat nové čtyři karty z balíčku. Od té chvíle se vše vrací k základním pravidlům.

star-plus-05

Úkolem hráčů je zbavit se všech karet z ruky. Jakmile se to někomu podaří, vyhrál kolo, ale to se nepočítá. Místo toho si všichni ostatní sečtou karty, které jim zbyly v ruce (bez ohledu na hodnotu) a tento počet odpovídá trestným bodům. Partie se hraje na tři kola, každé do vyčerpání zásoby karet. Vítězem pak je ten z účastníků, který má nejméně trestných bodů.

Star Plus je jednoduchá karetní hra, ve které se snažíte zbavit všech karet v ruce a to jejich správným kombinováním do součtových sad. Hráči tedy potřebují dobré oko a schopnost rychle počítat. O pozornost si ale hra říká především svým tématem hvězd. Ty jsou tu ale jen na ozdobu, i když do hry vstoupí černá díra.

V základu je všechno podobné, jako už známe. Hráči jednoduše nějakým způsobem (tentokrát součtem) vyberou sadu karet a vyloží před sebe. Jenže zatímco počáteční rozdání ovlivnit nemohou, kombinace a svou úspěšnost už mohou kontrolovat. Někdy je výhodnější se vzdát tahu, dobrat kartu a nechat si vhodnou zásobu čísel do dalšího tahu.

star-plus-08

Hráči se snaží karet zbavit co nejrychleji, takže je vždy lepší používat více karet a ne pouze jednu s konkrétním číslem. Při tvorbě vyšších hodnot je ale současně třeba myslet na možnost vyvolání černé díry. Takový prvek může celou situaci hodně zamíchat. Pokud má hráč dobře připravené karty v ruce, může tak velmi dobře donutit některého z protivníků k dobrání čtyř karet. To obvykle takového hráče vyřadí z boje o vítězství v kole.

Partii ještě ozvláštní speciální pravidla pro některé karty. Zeus hráči umožní přeskočit tah bez jakékoliv penalizace. Efekty mají ale také sedmička, osmička a devítka, které umožňují krást karty z bodovací hromádky soupeřům po levé nebo pravé ruce! Devítka pak otočí pořadí hráčů.

Díky tomu je volba karet dost důležitá a hráči tak mají solidní kontrolu nad vývojem. Musí ale být dobří v počtech. A tady je moment, kdy se krabička svojí vhodností vyloženě nabízí dětem. Ty mohou hrát už od sedmi let, kdy počty do dvanácti zvládnou. Čím víc soupeřů, tím víc se situace mění s každým tahem, který se k vám dostane. Hra je tedy lepší v počtech do pěti, ačkoliv dokáže hra zvládnout až osm účastníků současně. A přes tři odehrávaná kola se celá bitva vejde do dvaceti minut.

star-plus-11

Star Plus je chytrou karetní hrou, která používá klasický zahazovací mechanismus hodně neotřelým způsobem. Zdárně nás překvapila. Ačkoliv tedy nemá žádnou vazbu na téma ani nenabízí nějaké drama, všechno funguje moc dobře a tvoří tak sodliní, rodinnou a dětskou, hru. Star Plus na českém trhu zatím nenajdeme, ale pokud byste na ni někde narazili, pak ji určitě vyzkoušejte jako příjemnou pohodovou zábavu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPark Tae Woo
IlustraceG B Kim, Vincent Kim
VydavatelKorea Boardgames Co., Ltd.
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba0
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game

Více o hře.

Recenze: Star Plus – padlé hvězdy
Star Plus je fajn objevem v kategorii rychlých karetních her. Hráči mají každý svoji sadu očíslovaných hvězdných znamení a snaží se je vykládat. K tomu vždy potřebují sčítat hodnoty a dosáhnout výsledku, který je předem daný a cílové číslo se postupně zvyšuje. Hra je sice náhodná díky rozdávání (a dobírání) karet, ale část toho všeho mají hráči pod kontrolou vybíráním karet. Star Plus je dobrá především v nižších počtech a s mladšími hráči.
Klady:

+ pravidlo černé díry
+ vhodné i pro děti (trénuje počty)
+ rychlé herní doba
+ více kol vyrovná alespoň trochu náhodu
+ taktické hraní karet a přeskakování tahů
Zápory:

- náhodné dobírání karet
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Milostný dopis nedorazil do správných rukou