Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Trek The Next Generation Fluxx

star-trek-fluxx-tng-01

Jean-Luc Piccard je jediným opravdovým kapitánem Enterprise. Když jsem nastoupil na palubu této legendární lodi, byl jsem nadšen. Věřil jsem všemu, ale neuvědomil jsem si jednu důležitou věc. Že jako ten nejlepší komandér lodě je současně posílán na ty nejnebezpečnější mise a přitahuje problémy, jako nikdo jiný.

A mezi legendy se můžeme zařadit i my, hráči, díky nové variantě karetní hry Fluxx. Ta si vzala na paškál populární sci-fi sérii Star Trek a do svojí nabídky zařadila box na téma seriálu Star Trek: The Next Generation. Jedná se o nové dílo populárního tvůrce karetních her, Andrew Looneyho, který vzal svůj Fluxx a vystřelil jej do kosmu. A to včetně ilustrací, které pro novinku připravil Kevin Hill. A zatímco vydání proběhlo pod logem firmy Looney Labs, evropskou distribuci má na starosti Esdevium Games.

Celá hra se nachází v malé krabičce s portréty těch hlavních mužských postav, nad jejichž hlavami se vznáší nejen Enterprise, ale také děsivá krychle Borgů. V uvnitř se ve vesmírném vzduchoprázdnu vznáší stovka karet a s nimi také rozkládací list s instrukcemi.

star-trek-fluxx-tng-07

Víte, jak se hraje Fluxx? Vůbec nic na tom není! Stačí z balíčku vyjmout jednu startovní kartu s připomenutím základních pravidel a všechny ostatní pořádně zamíchat dohromady. Poté každý z účastníků dostane přesně tři karty do ruky a všechno může začít. Hráči se střídají na tahu, ve kterém vždy dolíznou jednu kartu ze společné hromádky a potom zahrají jednu kartu z ruky. Může se jednat nejen o karty pašáků, které jsou hlavní cestou k vítězství a vykládají se přímo před hráče, ale třeba i karty cílů. Ty právě předepisují, jakou kombinaci postav a předmětů hráč v danou chvíli musí mít před sebou vyloženou, aby zvítězil. Do toho všeho promlouvají ale nejen akční jednorázové karty, ale především karty pravidel, které jsou srdcem Fluxxu. Mění totiž, jak hra ve skutečnosti probíhá, stanovují různé omezení nebo povinnosti pro všechny účastníky a to včetně dobírání nebo hraní více karet za kolo. Nakonec ale zvítězí ten, kdo jako první splní aktuálně vyložený cíl (má tedy správnou kombinaci pašáků před sebou).

A tohle všechno nechybí ani v nové krabičce s logem Star Treku. Všechno se to hraje opět výborně a podobně, jak jsme si zvykli. Novinka nepřináší žádné nové typy karet nebo mechaniky, které by vás překvapily. Jak už to u Fluxxů bývá, jde pouze malými krůčky ve směru drobného vývoje něčeho, co vlastně není třeba vylepšovat.

star-trek-fluxx-tng-04

Někteří pašáci tak mají speciální schopnosti. Například Data umožňuje svému kapitánovi zahrát jednu kartu v tahu navíc. Ale třeba Worf nebo Riker svým majitelům nic nepřinesou. Lepší už to je s Holodeckem, který umožní hráči promítnout před sebe pašáka některého ze soupeřů a tím zvítězit. Jedná se o opravdu silnou kartu, která umí rozhodnout partii. Často se o ni svádí souboje.

Bájná zbraň Bat’leth pak zase přesune jednoho ze strašáků k soupeři. Že jsme vám ještě neřekli, co to strašáci jsou? Speciální karty s černým lemem jsou důvodem, proč můžete prohrát. Pokud jej totiž máte před sebou, pak pro vás vítězství za klasických podmínek jednoduše neplatí. Jsou zde sice osiřelé karty cílů, které i takovou výhru umožní, ale je jich jako máku. A vítězství se strašáky je něco, co se stane opravdu snad jednou za desítky partií. Proto pokud dostanete kartu s černým okrajem, budete obvykle hodně smutní. O to lepší zprávou jsou karty, které vám umožní se jich zbavit. Například poručík La Forge, který odstraňuje Poruchu (Malfunction).

star-trek-fluxx-tng-08

A takových situací je samozřejmě v partii Star Trek Fluxxu hodně. Speciální schopnosti a texty nechybí ani u karet strašáků, které naopak popisují způsoby, jakým hráčům škodí v jejich snaze. Všechno to je samozřejmě anglicky, takže bez znalosti tohoto jazyka se neobejdete.

Kromě toho jsou ve hře také zajímavé karty ostatních typů. Největší vliv na celý průběh mají karty pravidel, mezi kterými najdete třeba možnost mít až tři cíle současně nebo zahazovat karty cílů z ruky (ty často brzdí vaše šance na postup hrou, takže tuto šanci oceníte). Ale tyhle karty už známe. To však neplatí pro kartu Darmok! Hráči díky ní mohou dobírat více karet, pokud komunikují pouze zvuky nebo číslicemi. A to je hodně efektní karta.

star-trek-fluxx-tng-11

Potěší i Ungoal, což je cíl otočený vzhůru nohama. Jmenuje se Resistance is Futile a může přinést prohru všech hráčů. Stačí, aby ve hře byli nejen Borgové, ale i jejich vesmírná loď. Pokud v takový moment nikdo nemá pod kontrolou Enterprise, všichni účastníci prohráli.

Karty pašáků mají navíc v levém dolním rohu ikonky, na které se jiné karty mohou odkazovat a tím je ovlivňovat. To je příjemná změna a zvýšení přehlednosti, které sice ve Fluxxu není poprvé, ale jedná se stále o novinku, která nás pokaždé potěší.

star-trek-fluxx-tng-10

Jednoduše řečeno tedy není Fluxx Star Trek The Next Generation opravdu novou generací karetní hry, která už tu s námi je několik let. Patří do stejného ročníku, ale při tom nabízí současně také stejné množství zábavy. Pokud tedy máte rádi Fluxx a současně jste fanoušky kapitána Picarda, pak si ji rozhodně nenechte ujít. V opačném případě si můžete vybrat libovolný Fluxx, protože jeho hraní je prostě rychlá zábava.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelGale Force Nine, LLC, Looney Labs
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Set Collection
RozšířeníSolo Fluxx, Star Trek Fluxx: Archer Expansion, Star Trek Fluxx: Bridge Expansion, Star Trek Fluxx: Porthos Expansion
RodinaGame: Fluxx, TV Shows: Star Trek (various), Versions & Editions: Versions with IP after the original release

Více o hře.

Recenze: Star Trek The Next Generation Fluxx
Star Trek The Next Generation Fluxx je karetní hra, která má ve znaku nejen loď vesmírné flotily, ale také chaos. Hráčům se pravidla mění pod rukama, ale právě díky tomu je všechno taková super zábava. A protože několik karet je jiných, ilustrace jsou povedené a některé postavy mají zajímavé schopnosti, vytváří společně zábavný mix. Všechno to netrvá dlouho a zabaví hráče zcela bez problémů. Nový Fluxx ze světa Star Treku se nám líbí.
Klady:

+ skvěle zpracované téma
+ ungoal
+ schopnosti pašáků
+ zábava hry
+ nová pravidla
+ rychlost partie
+ dostatek strašáků
Zápory:

- náhodnost
- chaos
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Celestia – na lodi v oblacích