Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tiché myšky – našlapujte po špičkách

Určitě víte, že se říká „tichý jako myška“. Jenže ona to není tak docela pravda, i tato malá šedivá stvoření umí občas být pořádně hlasitá, dupat a chroupat. Jenže pokud chtějí uloupit hromadu sýra, musí našlapovat opravdu po špičkách, aby je nastražená ouška neodhalila.

A hráči se budou muset v té tichosti přidat, pokud chtějí i oni být úspěšnými loupežníky v dětské hře Tiché myšky, kterou vytvořil Reinhard Staupe a své kresby dodal muž s frajerským jménem, Andreas von Frajer. Hru vydává společnost HABA a poprvé se nám dostává hra od tohoto vydavatelství v kompletní české lokalizaci. Vděčíme za to firmě Playatelier, která zajistila překlad do češtiny i slovenštiny.

Kousek královského sýra si kradou myšky i na malé žluté krabičce, ve které se celé tiché dobrodružství ukrývá. Není ale zase tak tiché, protože už při zaštěrchání zabalenou krabičkou je slyšet tiché cinkání. Po otevření totiž hráči kromě šestnácti dřevěných paliček objeví především poplašné zvonečky (rolničky). K tomu ještě budou potřebovat dvojice barevných kostek, a hlavně samotný kartonový sýrový zámek. Ten před partií hráči složí ze čtyř částí, kde hrají prim dvě desky prošpikované kulatými otvory. Zbývající dvě destičky tvoří pouze oporu a základnu. Ke každému velkému dílku pak s pomocí kolíčku připevní zvoneček. Hráči si rozdělí paličky rovným dílem.

Hráči se střídají na tahu, kde si vždy nejdříve hodí dvojicí kostek. Ty určí, kterými otvory je třeba dřevěné tyčinky na obou stranách prostrčit. Může si vybrat kterýkoliv otvor dané barvy a může si vybrat i pořadí a směr, odkud tyčinku provlékne.

Základem totiž je, aby při jeho snažení nezaznělo cinkání zvonečku. Pokud se mu to podaří, palička zůstane na svém místě tam, kam ji hráč vložil. Pokud ale rolnička zacinká, byť jen trošku (poslouchají všichni hráči a ihned hlásí, pokud zvoneček zaslechnou), tyčinku si musí vzít zpět.

Všichni se tak střídají v umisťování tyčinek, co nejopatrněji. Hra končí ve chvíli, kdy je v zámku tucet úspěšných paliček. Vítězem se stává ten z účastníků, kdo má před sebou nejméně tyčinek. To totiž současně znamená, že jich nejvíce dokázal vložit do zámku.

Tiché myšky jsou legrační a zábavnou hrou pro ty nejmenší. A je super vidět, že děti se baví i mimo svůj tah, kdy by se jinak nudily, ale pozorování soupeřů, a především bedlivé poslouchání rolniček je pro ně skoro stejně napínavé, jako vlastní akce. Mají velkou radost, když zvoneček zaslechnou a mohou soupeři nahlásit jeho zazvonění.

Především ale v dětech tato hra umí krásně trénovat soustředění. Je třeba, aby totiž všichni byli u každého tahu zcela potichu, aby i to nejtišší cinknutí bylo rozeznatelné. Děti se to musí naučit, ale určitě jim to prospěje nejen pro případné vítězství v této hře.

Ta je vlastně ve své podstatě jen a jen o šikovnosti. Prsty musí být pevné a přesné, takže hra nutí všechny děti, aby věnovaly veškerou svoji pozornost motorickým dovednostem svých prstíků. No a to je další prospěšný prvek, který v této krabičce najdete.

Hra vyniká nádherným zpracováním, ať už jde o grafiku samotného sýrového zámku nebo o tyčinky a především o zmiňované rolničky. Ty jsou skvěle vymyšlené a připínáte je na desky zámku s pomocí kovových kolíčků.

Na úspěchu se podílí trochu i štěstí a náhoda, protože barevné pozice na protějších deskách vybírají kostky. No a není asi třeba zdůrazňovat, že některé spojení jsou jednodušší. Zvlášť v pozdějších fázích partie, když už jsou ty nejvhodnější políčka zabraná a hráčům se tenčí výběr kruhů na obou stranách, musí občas sáhnout k těžším spojením. Je navíc jasné, že čím více spojení je mezi oběma stranami, tím více je šancí, jak udělat nějakou chybu a drcnout do některé z tyčinek.

Děti se do hry mohou pustit klidně už od čtyř let a to přesto, že pravidla doporučují let pět. Je jasné, že teprve postupem času budou šikovnější a šikovnější, ale tréninku není nikdy málo. Navíc když vezmete v úvahu, že celá partie trvá nějakých patnáct minut a často ani to ne.

Tiché myšky jsou skvělou dětskou hrou, která chytne a nepustí. Děti budou chtít hrát zase a znovu a do partie se mohou snadno zapojit i rodiče. I ti totiž dělají chyby při přikládání tyčinek a nemají, jak získat výhodu. Tiché myšky jsou tedy hra, která nejen napíná děti, ale navíc spojuje rodiny u překvapivě tichého stolu.

Recenze: Tiché myšky – našlapujte po špičkách
Tiché myšky jsou skvělou dětskou hrou. Hráči bojují proti tichým zvonečkům, které se rozezní při sebemenším zaváhání. Je třeba provlékat tyčinky pečlivě mezi vylosovanými otvory, aby se ničeho nedotkly, do ničeho nevrazily, a i pokládání aby bylo hladké. Tiché myšky musíme doporučit všem rodičům, kteří chtějí u svých dětí trénovat pečlivost, soustředění a trpělivost.
Klady:
+ krásné zpracování
+ skvělé pro nejmenší
+ učí řadě dovedností
+ rychlá partie
+ i pro rodiče
Zápory:
= nic
4.4
Prozkoumávejte dál
Recenze: 7 divů světa Architekti – postavte si vlastní div