Recenze: Tipni si! Známe se?

tipni-si-zname-se-01

Říká se, že kamarádi se znají tak, že by mohli za sebe dokončovat věty. A přesto o sobě nevíte a nikdy nebudete vědět všechno. Jsou věci, kterými se nikdo nechlubí, dokud se ho nezeptáte. Máte takového skvělého přítele? Kdyby byla příležitost, jak se navzájem otestovat, určitě byste už jen kvůli zábavě neřekli ne.

A právě za tímto cílem vznikla party hra Tipni si! Známe se?, kterou na trh přináší firma Albi. Hra se nachází v menší čtvercové krabici, které dominuje sada kartonových ukazatelů, a především velká spousta karet. Právě ty hráči rozdělí na šest hromádek podle zadní strany, čímž objeví šest okruhů otázek, které hra přináší. Stranou připraví hráči plastové mince a každý si vezme dva hlasovací nástroje – jeden otočný tipovač (s čísly) a jeden rozhodovač (s texty ano a ne).

Celá partie se dělí na řadu kol. V každém z nich se stane jeden z hráčů tajnůstkářem, vybere si ze šesti okruhů a vezme ze zvoleného balíčku horní kartu. Na zadní straně každé karty jsou celkem tři různé výroky a hráč si vybere jeden z nich, který přečte ostatním.

tipni-si-zname-se-06

Na každé ze zadání lze odpovědět jednoduše ano či ne. Jednotliví účastníci odpoví podle pravdy a nastavenou hodnotu na prvním kolečku zatím ukryjí – položí volbou dolů na stůl. Úplně všichni si totiž musí nyní tipnout, kolik odpovědí bude ANO. Svůj odhad pak označí na druhém otočném kolečku, na takzvaném tipovači. Pouze ten, kdo odhadne úplně přesně počet těchto odpovědí, dostane jeden bod v podobě oranžové mince.

Hráči se střídají v roli tajnůstkáře, což je důležité, protože má důležité poslání – vybírá jednu ze tří otázek. Postupně se mění také okruhy, protože nesmí nikdo vybrat dvě stejné po sobě. Po odehrání několika kol (v závislosti na počtu účastníků) partie končí.

tipni-si-zname-se-07

Tipni si! Známe se? je legrační zábava, která se ani moc nedá nazvat hrou. Spíš je to taková aktivita, ve které si říkáte pravdu a tipujete si na ostatní. A finální zábava z výrazné většiny závisí na tom, jaké spoluhráče si vyberete.

Především se předpokládá, že hráči nebudou váhat nebo lhát. V téhle partii by měli všichni být upřímní, protože pouze tak lze zajistit stejné podmínky pro všechny. Hlavní totiž není odpověď, ale samotná tipovačka. Hráči se musí dobře zamyslet, jestli ostatní hráči sedící kolem stolu byli někdy na lovu nebo šmírují sousedy z okna.

tipni-si-zname-se-11

Oblasti jsou dobře zvolené a jdou občas na tělo. To není pravda úplně v případě mazlíčků, ale už s kartami domácnosti se začne situace měnit. Dozvíte se tak, jestli někdo namáčí kartáček před nanesením pasty nebo jestli nechává kamarád oblečení přehozené přes židli. Oblékání prověří další kategorii, ať už tím, jestli máte doma župan nebo preferuje motýlky. V cestování se zase musí hráči přiznat, jestli potřebují sedět u okýnka nebo jdou hned v hotelu po minibaru.

Ve vaření nás zaujala zase otázka, jestli jste plivnuli někdy někomu do jídla. Na to už není opravdu jednoduché odpovědět, pokud je odpověď ano, protože se obvykle rozpoutá zajímavá vlna otázek. Ty následují často a hra se tím mezi koly zastavuje. To ale nevadí, protože samotná partie je hlavně legrací, a i tak trvá jen nějakých dvacet minut.

tipni-si-zname-se-09

Hráči mají samozřejmě velmi důležitou roli, když se stanou tajnůstkáři. Většinou si každý vybírá otázku, kterou mu není nepříjemné odpovídat. Ale současně se snaží nachytat soupeře, protože podle toho pak funguje bodování. Ostatně je jasné, že čím více účastníků, tím těžší je tipování.

Tipni si! Známe se? je hrou, ve které se vždy o spoluhráčích dozvíte něco nového a je jedno, jak dlouho se znáte. Dřív nebo později narazíte na téma, které nikdy ještě nedošlo na přetřes. A právě díky tomu je zábava solidní i ve stejném kruhu hráčů, protože než dojde ke zopakování všech karet, nějakou dobu to trvá.

Recenze: Tipni si! Známe se?
Tipni si! Známe se? je party aktivita, ve které prostě odpovídáte na otázky podle pravdy a poté se snaží každý tipnout, kolik hráčů odpoví ano. Všichni účastníci by tak měli dokázat, že se znají, pokud tipnou správně. S vyšším počtem účastníků to je ale těžší a není složité udělat chybu. Tipni si! Známe se? není jednoduché hodnotit a hlavně záleží na tom, jak rádi (a detailně) se s kamarády na návštěvě poznáváte.
Klady:

+ zábavná témata
+ legrace
+ více hráčů znamená zajímavější hru
+ všichni hrají v každém kole
Zápory:

- není to tak docela hra
- některé otázky mohou být někomu nepříjemné
- musíte mluvit pravdu, jinak to není zábava
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcadia Quest Riders – s nadhledem jde všechno líp