Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tschu-Tschu, kleine Eisenbahn – malý vláček pro malé děti

tschu-tschu-01

Vláček ztěžka funí do kopce. Má totiž naložené všechny své vagónky pasažéry. Každé sedadlo je obsazené. Lidé se dozvěděli o spoustě nových atrakcí podél kolejí a teď by chtěli všechno vidět. Jenže vlak tu jezdí jenom jeden a právě jeho úkolem je, aby všichni cestující byli nakonec spokojení.

Rozvážení pasažérů bude úkolem pro všechny dětské hráče, kterým jejich rodiče pořídí deskovou hru Tschu-Tschu, kleine Eisenbahn, která nese anglický název Color Choo Choo. Námět a princip této hry vytvořil Felix Bekemann a o ilustrace kompletní výbavy pro každého strojvedoucího je Katharina Wieker. Jedná se o novinku, kterou představila společnost HABA pro rok 2018.

Žlutá krabička rozhodně není malá a na protáhlém víku vidíme vláček pro všechny návštěvníky. A je samozřejmě plný. Většinu prostoru pak zabírá sada kartonových desek, které jsou dvouvrstvé a v nižší úrovni mají posazené koleje. Z nich jako z puzzle postaví velkou mapu, kterou vybaví trojicí barevných výhybek. Ty zapadnou do připravených otvorů a budou navigovat vláček po mapě. Ten je nyní třeba také umístit na koleje. Poté si každý z hráčů vybere jednu destičku reprezentující jeho vlastní nádraží, kam chce pasažéry hráč dovézt. Na čtveřici nástupišť pak hráči rozmístí vždy po šesti náhodných dílcích cestujících.

tschu-tschu-07

Začínající hráč si vezme do ruky kostku a hodí s ní. Nyní musí přehodit výhybku odpovídající barvy a poté rychle naskočí do vlaku a popojede s ním na nejbližší nástupiště. Horního pasažéra z nabídky musí hráč vždy nechat naskočit do vlaku. Co se bude dít dál záleží na tom, jaké noví cestující mají zakoupené lístky.

Pokud některý z přistoupivších pasažérů drží lístek barvy stejné, jako je barva stanice aktivního hráče, pak může tohoto cestujícího zavézt do vlastní stanice. Zde je nechá vystoupit a všichni se stávají jeho úspěchy pro závěrečné měření sil. Jestliže ale nikdo z nových pasažérů neměl lístek správné barvy (odpovídající hráčově stanici), může si vybrat jakoukoliv jinou zastávku. Na té všichni pasažéři (= destička) z vlaku vystoupí.

tschu-tschu-03

Jakmile jsou všichni cestující rozvezení a na zastávkách už nikdo nečeká, nastává konec hry. Všichni soupeři teď vyskládají vedle sebe cestující, které dokázali dovézt na svoji zastávku. Ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

 

Tschu-Tschu je nádherná vláčková hra, která je nejen o házení kostkou, ale především o hýbání mašinkou a nakládání pasažérů. Hráči díky tomu musí neustále manipulovat s komponentami, což jim umožňuje zlepšení motorických schopností.

tschu-tschu-10

Navíc pocitu z přehazování výhybek a jízdy s vláčkem se nic nevyrovná. A když navíc uvážíte, že je to všechno hra, ve které mohou děti měřit schopnosti (respektive v tomto případě spíš štěstí) s ostatními, pak je to prostě skvělé!

Jak už jsme trochu naznačili v minulém odstavci, náhoda – a tedy kostka – zde hrají zásadní roli. V každém kole určí, kam se výhybka pohne a tedy víceméně nalajnují trasu pro samotnou lokomotivu s vozíkem. To ale nevadí, protože čas od času mají děti možnost udělat nějaké rozhodnutí. A i bez nich se velmi dobře baví.

tschu-tschu-14

Naštěstí jakmile trochu vyrostou a poslouchání výsledků na kostce je omrzí, přispěchají pravidla s jinými variantami. Ty ponechávají hráčům plnou kontrolu nad výhybkami a ze hry se stává daleko lepší plánovací zábava. Samozřejmě se nemůže stále komplexitou měřit s dospěláckými hrami, ale na dětský počin nabízí opravdu překvapivě hodně.

Hra je velmi rychlá, což je při minimálním požadovaném věku tří let naprostá nezbytnost. Děti si pojezdí s mašinkou a během deseti minut už vědí, který z nich vyhrál. Při tom čím víc jich bude, tím déle čekají na tah a tím méně se dostanou k akci. Je tedy lepší hrát ve dvou nebo třech, protože ve čtyřech je tento vliv nejvýraznější.

tschu-tschu-16

Na jejich cestách po kolejích bude děti doprovázet krásné zpracování. Dřevěná mašinka se zářezy pro destičky pasažérů je sice to, co vás asi zaujme nejvíce, ale zdaleka to není všechno. Je třeba zdůraznit také krásné živé ilustrace, fungující výhybky a parádní dvouvrstvý plán. To všechno dohromady dělá z Tschu-Tschu vynikající dětskou hru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFelix Beukemann
IlustraceKatharina Wieker
VydavatelHABA
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk3 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Trains
MechanismyPick-up and Deliver
Alternativní názvyChucu chu, El Pequeño Tren, Ciuf ciuf, arriva il trenino, Color Choo Choo, La loco des couleurs, Tsjoeke, tsjoeke, kleine trein

Více o hře.

Recenze: Tschu-Tschu, kleine Eisenbahn – malý vláček pro malé děti
Tschu-Tschu je vláčková hra, která umí plnými hrstmi rozdávat radost a zábavu dětem. A to už od tří let, kdy se poprvé mohou na koleje vydat, začít přehazovat výhybky a závodit o dopravení co největšího počtu pasažérů. Hra je velmi jednoduchá, ale nabízí i varianty, které jsou výrazně méně závislé na náhodě než základní verze. Po celou dobu bude děti doprovázet nádherné zpracování. Všechno na Tschu-Tschu je prostě perfektní!
Klady:

+ nádherné zpracování
+ náhoda základní verze je vyvážená variantami
+ přístupné už od tří let
+ trénuje motoriku a barvy
+ rychlá herní doba
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Can’t Stop – dokážete přestat včas?