Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Umí prase létat aneb záhady přírody odhaleny!

Umí prase létat - balení

„Tak kamarádka žába si pořídila nová tykadla,“ prohodil jen tak sám pro sebe šnek ve svém domečku na pláži. Odjakživa měl rád sluníčko a mořskou vodu a dnes bylo opravdu krásné počasí. Svléknul si ulitu a vydal se po svých kopýtkách do moře, aby si zaplaval. Sotva tam strčil první svoji nohu, shora na něj volá plachtící pošťák slon: „Neviděl jsi myš? Mám pro ni dopis a nemůžu ji najít. Nevíš kde bydlí?“

Ale než to stihl slon doříct, šnek už jej neslyšel. Ponořil se celý pod vodu zrovna včas, aby viděl, jak velký mravenec mořský zamával ploutví. Moře žilo svým vlastním životem: kobylky, včely i mouchy byly v jednom roji a snažily se spolykat co nejvíc planktonu to šlo.

Nakonec šnek usoudil, že už to stačí a vyrazil se na pláž osušit. Položil se před svůj domeček a spokojeně odpočíval. Sledoval teď už jen vzdálenou siluetu slona, jak krouží nad mořem a hledá myš. „Blázen,“ pomyslel si. „Myši přece žijou na stromech, to každý ví.“ A spokojeně zavřel oči.

Umí prase létat - připravená hra

Možná se vám něco na tomhle příběhu nezdá. Pokud jste objevili alespoň jednu podivnost, pak je určitě karetní hra Umí prase létat pro vás. V případě, že jste minulému textu vůbec nerozuměli, pak asi raději běžte číst jinam, na tuhle hru jste příliš staří.

Umí prase létat je karetní hra původně sestavili ve firmě Kosmos v Německu. Naštěstí i jejich želvy mají krunýře a koně kopyta, takže společnost Albi mohla kartičky vzít a přeložit do češtiny. Autor Gunter Baars si vybral spoustu zajímavých zvířat a řekl lidem v Bluguy Grafik-Design, ať mu nakreslí jejich co nejhezčí podobizny. A tak se také stalo a ze všeho toho vznikla tato hra.

Karty se nachází v mrňavé krabičce velké tak akorát, aby se vedle sebe vešly dvě hromádky po šestatřiceti kartách. Dohromady jich tedy je přesně 72 a rozeznáte mezi nimi snadno dva druhy – jeden má na zadní straně titulní obrázek ze hry a na přední má nějakou česky popsanou vlastnost. Například „žije v Evropě“ nebo „má srst“.

Umí prase létat - rozehraná hra

Druhá hromádka karet je oboustranná. Na jedné straně je pouze velký portrét zvířátka a jeho jméno. Ovšem na druhé straně se k tomu stejnému, ale menšímu obrázku přidá ještě skupinka dalších devíti. To jsou správné vlastnosti tohoto zvířete a vaším úkolem je bude najít je v záplavě ostatních.

Ale protože se jedná o karetní hru a ne hlavolam, mohou se souboje účastnit až čtyři hráči. Každý z nich dostane do ruky ze zamíchaného balíčku vlastností tři karty tak, aby je nikdo jiný neviděl. Právě tyto vlastnosti bude moci přiřazovat ke zvířátkům. Jenže ty zatím ještě žádné nemáte, takže vezměte červený balíček s obrázky tvorů a pořádně jej zamíchejte. Vedle balíčku pak rozložte horní čtyři karty červenou stranou nahoru a pátou nechte ležet stejnou barvou vzhůru přímo na hromádce karet. Na tato zvířátka se ptáme na začátku: kterou vlastnost byste jim přiřadili z těch, které máte v ruce?

Hráči se střídají v tahu. Ten, kdo je na tahu zkusí mezi svými vlastnostmi v ruce najít takovou kartu, které odpovídá co nejvíce zvířátek otočených na stole. Pokud má nějakou kartu, o které si myslí, že patří ke zvířátkům na stole, vyloží ji před sebe. Nyní postupně otáčí karty, které mají podle něj tuto vlastnost, ale může kdykoliv skončit.

deskové hry - TLAMA games

Po otočení se vždy hned přesvědčí, jestli se pod portrétem zvířátka opravdu nachází obrázek z jeho karty vlastnosti. Pokud má u všech otočených karet pravdu, může si je vzít k sobě za odměnu. V případě, že se mýlil, musí odevzdat jednu ze získaných karet zpět. Tak či tak si lízne jednu novou vlastnost z připravené dobírací hromádky.

Umí prase létat - karty

Jestli si hráč není jistý, může počkat do příštího kola a místo hádání si zatím dobrat jednu vlastnost z hromádky. Nyní přechází tah na dalšího. Kdyby by si ale hráč byl jistý, že má vlastnost, kterou nemá ani jedno zvířátko vyložené na stole, může zahrát prasečí tah. Ukáže všem svoji kartu a řekne, že ji žádné zvíře na stole nemá. Pak otáčí všech pět karet, aby to dokázal. Pokud se mu to podaří, získá rovnou tři karty, ale jestli se splete, přijde o celou hru a už v ní nesmí pokračovat.

Souboj trvá tak dlouho, dokud nedojde zásoba zvířátek. V tuto chvíli si všichni hráči spočítají získané karty, a ten, který nasbíral nejvíce zvířátek, se stává králem zvířat a vítězem partie.

Umí prase létat je jednoduchá karetní hra pro malé děti od pěti let a tomu odpovídá také její herní systém. Není na ní nic složitého a jediným záludným pravidlem je takzvaný prasečí tah. Všechno ostatní pochopí děti velice rychle.

Umí prase létat - karty

Hra je samozřejmě zábavná především pro ty děti, které se ještě zvířecí vlastnosti učí. Ale protože v souboji má výraznou roli také náhoda (karty vlastností si hráči lížou ze zamíchaného balíčku), mohou s dětmi soupeřit i dospělí a prohrát.

Největším kladem celé této karetní hry je výuková hodnota. Děti se naučí poznávat obrázky zvířat, číst a psát jejich názvy, které jsou pod nimi vždy napsané a především si zapamatují, které vlastnosti patří ke kterému tvorovi.

Při hádání, pokud si nejsou jisté, samozřejmě musí umět ve správnou chvíli přestat, jinak zbytečně přijdou o kartu. Ale to už se naučí samy. Grafika karet je jednoduchá a obrázky vlastností odpovídají na první pohled názvům, ačkoliv některé jsou možná až příliš obecné.

Umí prase létat - karty

Chválíme zpracování brožurky, která je spíše takovým průvodcem světem zvířat a jejich vlastností. Na prvních šesti stránkách je popsána hra a na dalších patnácti se dozvíte nějaké zajímavé informace ke každé vlastnosti zastoupené ve hře. To je určitě příznivé a můžete svým dětem tyto části předčítat nebo je nechat, ať si je přečtou sami, pokud už na to mají věk.

Umí prase létat je především výuková hra a zábava je až na druhém místě. Děti bude bavit díky veselým ilustracím a jednoduchému systému, ale ve chvíli, kdy se vlastnosti naučí a budou je neomylně znát, tak je hra omrzí. Pro takovou situaci pak nastupuje větší bráška se stejným názvem, který obsahuje herní plán a více kartiček. Ale dnes tu máme menší karetní verzi, která je přesně tím, co byste asi chtěli koupit svému malému pětiletému rozumbradovi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGunter Baars, Sonja Häßler
IlustraceBluguy
VydavatelAlbi, KOSMOS, Piatnik
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game
RodinaSeries: Können Schweine fliegen? (Kosmos)
Alternativní názvyTudnak-e repülni a kismalacok?, Umí prase létat Karetní hra

Více o hře.

Recenze: Umí prase létat aneb záhady přírody odhaleny!
Umí prase létat? je karetní hra, která si nehraje na žádnou zábavu pro dospělé. Je to jednoduchá karetní hra pro nejmenší, kteří se teprve učí zvířecí vlastnosti a jejich fyziologii. V tom jim určitě tato hra pomůže a právě jako takovou si ji můžete s radostí pořídit. Díky rychlému hernímu průběhu si bez problémů zahrajete i vy s dětmi. Ale nejvíce zábavy si především díky prasečímu tahu užijí právě ti nejmenší. A určitě už pak budou vědět, jestli umí prase létat..
Klady:

+ jednoduchá hra pro malé děti
+ grafika karet
+ naučí děti vlastnosti zvířat
+ rychlá herní doba
+ prasečí tah
Zápory:

- hodně náhodné, pouze 3 karty v ruce
- možná až příliš jednoduché (ovšem pro 5 let akorát)
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Honga – všichni se bojí tygra