Recenze: Vlajky – hrdost ve větru

vlajky-01

Každá země má svoje státnické symboly, které by měly v jeho obyvatelích vzbuzovat hrdost. Pocit, že někam patřím a že moje země je výjimečná. Vlajky mají kromě toho také důležitou schopnost odlišit jednotlivé národy na první pohled. Jejich poznávání tak je jednou ze základních dovedností, kterou bychom do určité míry měli mít asi každý.

A právě tady je určitě výborný volný prostor pro deskovou hru Vlajky, která na nás útočí z dílny společnosti Albi. Jedná se o krapet starší hru z roku 2016, kdy vyšla v zahraničí v produkci firmy Tactic a ještě dříve pod názvem Flags of the World v roce 1998! V lokalizované podobě se objevila hra v roce 2018. Kdy jindy se ale vrátit k takovéto hře než před Vánoci?

Na čtvercové krabici menšího rozměru vidíme kouli pokrytou vlajkami, která nejspíš má symbolizovat naši planetu. Pod víkem se nachází celkem 195 karet s lajkami, další pětice znázorňuje jednotlivé kontinenty a celou sadu doplňuje sada figurek. Tím hlavním je ale nakonec herní plán, který hráči zaplní náhodnou sadou 34 karet ze zamíchaného balíčku všech vlajek. Ty samozřejmě položí barevnou stranou nahoru, zatímco na té druhé se ukrývá správné řešení, mapa, hlavní město a hned trojice otázek s možnostmi. Na startovní pozici každý z účastníků postaví jednu svoji figurku a tím z ní udělá ukazatel vítězných bodů.

vlajky-10

Potom už si hráči určí pouze to, kolik kol celá partie bude obsahovat. Hráči se pak střídají proti směru hodinových ručiček a vždy si mohou vybrat jednu vlajku, u níž se pokusí uhodnout název země, ke které náleží. Pro ty méně zdatné se na zadní straně nachází trojice možností, ze kterých lze vybírat a není to tedy čistě tipování, ale může to i pěkně napovědět. Jestliže vlajku pozná, může hráč za odměnu postavit jednu ze svých figurek (má jich celkem pět plus jednu na počítadle) na kontinent, kde se stát nachází.

Jenže to je pouze první krok. V případě správné odpovědi se totiž může rozhodnout pokračovat dál v odpovídání. Pozice na bodovací stupnici určí, jestli hráč dostane modrou nebo zelenou otázku ze zadní strany karty. Taková odpověď už rovnou znamená zisk vítězného bodu a posun figurky na stupnici, která se vine kolem plánu.

V případě, že není odpověď hráče správná, mohou se přihlásit o pokus i ostatní a posunout tak svoji figurku o políčko kupředu. Průběžně tedy hráči dostávají body za bonusové otázky. Velkou roli budou hrát ale také figurky na kontinentech, které budou znamenat body na konci kola. To nastane ve chvíli, kdy některý z hráčů postaví poslední figurku někam na mapu.

vlajky-03

Bod přináší každá figurka na mapě, navíc každý obsazený kontinent hráči přinese jeden bod navíc. I tyto si na konci kola všichni poznačí a posunou tedy své postavičky po ukazateli kupředu. Po odehrání domluveného počtu kol pak vítězí ten, kdo získal bodů nejvíce.

Vlajky jsou chytrou vědomostní hrou, která má ale důležitý poznávací dopad. Už nikdy nezažijete ostudu, kdy byste nepoznali zemi podle jejího hlavního barevného symbolu. A právě příprava na turismus je prvním momentem, kdy přítomnost hry doma na poličce oceníte.

Kromě toho má ale tato novinka také chytře stanovené bodování. Stačí poznat vlajku, ale pokud si hráči věří, mohou zkusit i jednu z vědomostních otázek. Později, když si tyto odpovědi zapamatujete, je stále možné hrát s vlajkami tu základní klasickou verzi a třeba vůbec na doplňkové otázky neodpovídat.

vlajky-08

U vlajek je pochopitelně důležité jejich natočení, které může zcela změnit její význam. Proto na každé kartě najdou hráči šipku naznačující, která strana karty je horní. Na to si musí hráči dávat pozor především v přípravě hry, která je díky tomu o kapku náročnější, ale i tak vyložení 34 karet nemusíte řešit nějak dluoho.

Je jasné, že ze začátku každé partie to bude boj o ty jednoduché vlajky. Tady je důležité dostat se k tahu co nejdříve, než se zásoba těch jasných odpovědí vyčerpá. V posledních kolech je to naopak hodně o štěstí a tipování, protože některé vlajky si prostě jsou hodně podobné a některé prostě vůbec neznáte.

Jenže správné poznání státu je pouze prvním krokem úspěchu. Hráči musí být ochotni riskovat a zkusit i druhou část. Teprve pak mohou získat rovnou dva body v kole a tím výrazněji utéct soupeřům.

vlajky-13

Partie jsou docela rychlé a někteří hráči se podílí i na tahu soupeře. Při tom konec si mohou hráči nastavit sami, což je úplně ideální. Kolik kol si přejí, tolik jich dostanou. Vyšší počet účastníků samozřejmě znamená delší čekání na tah.

Vlajky kromě toho mají také mírný taktický nádech, protože hráči by si měli snažit vybírat vlajky podle toho, na jaký kontinent patří. Čím více jich totiž obsadí svými postavičkami, tím více bodů na konci kola mohou přičíst ke svému skóre.

vlajky-15

Čím ale hráči více a více opakují partii Vlajek, tím více se z nich stávají odborníci na složení těch několika barev. A nejenže je to zajímavá vědomostní a paměťový test, ale především je toto vzdělání něco, co se vám bude velmi často hodit. Už proto by měla být hra Vlajky povinnou výbavou do každé domácnosti, aby se lidé naučili něco o světě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBarbro Englesson
VydavatelAlary Games, Albi, Reflexshop, Tactic
Rok vydání1998
Počet hráčů2 - 9
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Educational, Memory, Trivia
MechanismyMemory
RodinaTheme: Flags identification
Alternativní názvyDrapeaux du Monde, Flagg spectrum, Flaggspectrum, Lippupeli, Pasaulio Vėliavos, Spectrum Lippupeli, Spectrum Флаги, Spectrum: aina ajankohtainen korttipeli, Steagurile Lumii, Vlaggen van de Wereld, Všechy vlajky světa, Všetky vlajky sveta, Wszystkie Flagi Swiata, Zászlók a világ körül

Více o hře.

Recenze: Vlajky – hrdost ve větru
Vlajky jsou docela originálně pojatou vědomostní hrou, která je rozdělena na dva odlišné kroky. První je rozpoznání samotné vlajky a její pojmenování. To samo přináší důležité body, ale nejedná se o poslední porci. Hráč se sám může rozhodnout, jestli chce pokračovat a odpovědět i na další bodovanou otázku. Díky tomu body přibývají, a to i za poziční hru na kontinentech, kam hráči své figurky mohou za správné odpovědi pokládat. Začátek i konec je trochu o náhodě. Vlajky jsou příjemnou vědomostní hrou, která se zabývá důležitým tématem.
Klady:

+ všechny vlajky
+ učí důležité znalosti
+ možnosti rozhodnutí
+ bodování
Zápory:

- čekání na tah ve více hráčích
- náhoda
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bears vs Babies – válka trochu jinak