Recenze: Waggle Dance – od kytičky ke kytičce

Waggle Dance - balení

Svět lidí nám nemůže být vzdálenější. Spokojeně tančíme ve svitu slunce a povídáme si s kytičkami. Děláme přesně to, co nás baví a ještě u toho pracujeme. Stačí se zastavit na chvilku u každého kvítku a trošku se zavrtět. Voňavý pyl se na nás přichytí a my si v opojení začneme prozpěvovat. Na chvíli zapomeneme i na to, že musíme zajistit náš úl na blížící zimu. Rychle se z opojení probereme a letíme k další kytičce. V úlu je více skupin a všechny soutěží o šanci být v letošní zimě blíž královně.

Za tajemným názvem Waggle Dance se ukrývá desková hra, která opravdu vypráví příběh skupin včel, které létají po louce. Nemusíte se tedy bát, že bychom museli sami tančit a vrtět se. Hru vytvořil a vymyslel Mike Nudd a vydala ji firma Grublin Games Publishing. O ilustrace se pak před jejím vydáním v roce 2014 (včas na veletrh Spiel v Essenu) postaral Mateusz Szulik.

V krabici s obrázkem hodně moderního úlu najdeme v první řadě kartonové šestistěnné dílky pláství. Ke včelímu obydlí patří také hromádka karet – tucet akčních karet s písmenky a místy pro kostky a další hromádku akčních karet pro zisk nektaru. Stejnou barvu jako tyto karty nektaru mají také dřevěné kostičky, které budou hráči sbírat. Zbývající sada čtyřiceti karet představuje různé možnosti pro hráče.

Waggle Dance - připravená hra

Tuto šanci určitě ocení, protože hlavní komponentou celé hry jsou kostky. Je jich tu pořádný balík a to ve čtyřech barvách – pro každého hráče jedna hromádka. Ze dřeva pak jsou vyrobeny ještě kulaté žetony vajíček a všechno to završuje jedna velká kostka dobrovolníka.

Na začátku partie rozloží hráči akční karty do řady podle písmenek a v jejich polovině vytvoří také nabídku kostiček nektaru i s odpovídajícími kartami. Každý z hráčů dostane sadu šesti kostek ve zvolené barvě a tři dílky pláství. Ty připraví do startovní formace. Společnými silami hráči vyberou deset ze čtrnácti druhů karet královny, zamíchají je a vytvoří dobírací hromádku. Začínající hráč dostane kartu denní doby a otočí ji dnem vzhůru.

Tahy hráčů se dělí vždy na den a noc. Za svitu Slunce včelí dělnice vylétají na louku a hráči tedy společně hodí svoje kostky a podle výsledku je jednu po druhé (po jedné se vždy střídají) rozdělí na pozice na společném plánu. Mohou je tak poslat na jednu z akčních karet, které mají pro tyto účely očíslované pozice. Jakmile jeden z hráčů obsadí nějakou hodnotu, ostatní už toto číslo nemohou pro danou kartu využít. Hráči tak mohou získat novou plástev do svého úlu, kartu královny nebo získat vajíčko.

Waggle Dance - rozehraná hra

Karty nektaru (= jeho získání) pak jsou podle čísel od jedné do šesti rovnou odlišeny. Dokáží ale unést více karet současně. A teď už nám zbývají pouze dvě akce bez jakýchkoliv hodnot, na které se kostky nepokládají. Místo toho hráči dělnice pošlou do svého úlu na místo s vajíčkem (pro akci líhnutí vejce) nebo na pozici s nektarem, ze kterého tak vznikne med.

Poté nastane noc a s ní možnost pro hráče veškeré svoje zvolené akce provést. Včelky tedy nechají odpočinout svá křidýlka a místo toho se vrhnou do práce. Vyhodnocení probíhá podle písmen abecedy od A do G. Většina akcí už je jasná z toho, jak jsme je popsali v minulém odstavci. Na připojení nového získaného dílku nebo vajíčka, které musí být ihned položeno do úlu, nic není. Stejně tak je jasné dobírání karet královny, které pak lze kdykoliv použít pro jejich speciální vlastnosti.

Všechno ale začíná být zajímavé s líhnutím vajíček. Tady hráč za svoje dvě umístěné kostky dělnice se stejnou hodnotou získá jednu novou kostku do svojí zásoby pro následující kola. Ani získávání nektaru není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Sladký prášek nedostanou všichni, kdo na karty květin umístili svoje dělnice. Místo toho každou kartu obsadí pouze ten hráč, který zde má většinu a získá dvě kostičky nektaru dané barvy, druhý v pořadí pak pouze jednu. V případě remíz mohou dostat nektar pouze vítězové a to pouze po jedné kostce.

Waggle Dance - rozehraná hra

Tento nektar ale nemůže hráč jen tak položit před sebe. Musí jej uložit do úlu. Nesmí to být ale na pozici s vajíčkem, přičemž každá plástev dokáže pojmout celkem čtyři kostičky. Barva zde hraje důležitou roli v případě, že v dalším kole pošle hráč na toto místo svoje dělnice (dvě se stejnou hodnotou na kostce) a zadá jí pokyn vyrobení medu. Jako výsledek jsou kostky vráceny na květiny a hráč si může otočit svůj dílek medově žlutou barvou nahoru. Se stejnou akcí může hráč také přesouvat nektar, ale k tomu potřebuje opět dvě dělnice stejné hodnoty, ale tentokrát na různých místech.

Tanec na louce končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne cílového počtu vytvořených pláství s medem. Hodnoty se pohybují v rozmezí pěti až devíti a určují délku hry. Ten, kdo jako první tento úkol dosáhne, se bez jakéhokoliv čekání stává vítězem a nejlepším sběračem nektaru.

Waggle Dance je tematicky velice pěknou deskovou hrou. Ale to až poté, co se dostanete přes poměrně matoucí obal, který částečně (spolu s názvem) může evokovat i nějakou party legrácku. Jenže tohle je poctivá a zábavná taktická hra, ve které využijete svoje plánování a schopnosti házet kostkami co nejlépe.

Waggle Dance - rozehraná hra

Hra využívá velmi oblíbený mechanismus aktivace akcí pomocí hodu kostkou. Většina akcí umožňuje využít na začátku kola všechna čísla od jedničky do šestky, ale jak postupně hráči pokládají své kostky, nabídka se zužuje. Právě tato univerzálnost je velkou výhodou a zpřístupňuje hru i méně zkušeným zájemcům.

Kostky s sebou ale samozřejmě klasicky přináší i těžké volby, protože hráči pro provádění akcí v úlu potřebují vždy dvojici stejné hodnoty. I budování úlu funguje jasně a jeho plástve jsou potřeba nejen k umístění vajíček, ale především k uložení nektaru a jeho přeměně na med.

Akcí je sice dost, ale všechny jsou jednoduché a mají jasně daná pravidla. Navíc všechny mají význam a na první pohled je jasné, kam směřují. Díky tomu je Waggle Dance hrou opravdu velmi vhodnou pro začátečníky, kteří se současně i dobře pobaví. Ačkoliv jsou zde kostky hlavní komponentou, bez které neuděláte nic, náhoda překvapivě není tak významná. Naopak se hráčům prakticky zdá, že všechno mají pod kontrolou.

Waggle Dance - rozehraná hra

Dokud jim nějaký ze soupeřů neobsadí poslední volnou pozici na kartě. A ačkoliv hra neobsahuje prakticky žádné nové myšlenky, využívá ty převzaté velmi šikovně. Nám se ale nejvíc líbí fakt, že hráči navzájem vidí svoje možnosti – hodnoty kostek – a mohou podle toho uzpůsobovat svá rozhodnutí. Blokování tak dostává zcela novou úroveň.

Pod poměrně zvláštním prvním dojmem, který nevzbuzuje v hráčích žádné nadšení, se ale ukrývá výborná hra. Je třeba provádět všechny činnosti vyváženě, rozšiřovat úl, sbírat nektar i získávat nové dělnice. Zážitku pomáhají také okamžitě použitelné karty královny, které mohou zcela zvrátit vývoj partie.

Waggle Dance - karty

Délku partie si můžete sami nastavit a nejlépe funguje střední. Příjemná je i krátká verze, zatímco ta s nejvyšším požadovaným počtem bodů už některým hráčům připadala příliš dlouhá. Kvůli konfliktům a boji o karty je nejlepší ve čtyřech, ale pobavit umí dobře i ve třech. V nižších počtech hráčů jsou některá políčka (náhodná) celou partii obsazená, takže napětí stále zůstává.

A teď se dostáváme ke kritice, která se může zaměřit pouze na zpracování. Největší výtkou jsou chybějící přehledové karty, protože symboly na kartách jsou matoucí a není z nich přesně jasné, co se s nimi dá provádět. Jinak je ale hra zcela jazykově nezávislá a mohou si ji zahrát úplně všichni.

Waggle Dance - karty

Waggle Dance se řadí mezi opravdovou špičku her pro méně náročné. Zkušeným sice nemusí nabídnout dostatečnou hloubku a prvotní dojem z krabice je nemastný neslaný, ale hra funguje a umí bavit. Přirovnali bychom ji k takové pozemské verzi Alien Frontiers (recenze). Snadno ji naučíte kohokoliv a všichni se u ní budete bavit, bez ohledu na předchozí zkušenosti s deskovkami. Waggle Dance je hrou, která umí zazářit a bude vám dobrým společníkem v létě, někde na louce.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMike Nudd
IlustraceMateusz Szulik
VydavatelGrublin Games Publishing
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieAnimals, Dice, Environmental
MechanismyArea Majority / Influence, Dice Rolling, Set Collection, Worker Placement, Worker Placement with Dice Workers
RodinaAnimals: Bees, Animals: Insects, Crowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Waggle Dance – od kytičky ke kytičce
Waggle Dance je takovou ošklivkou mezi hrami. Ne protože by měla špatné zpracování, hra samotná rozložená vypadá pěkně, ale není jednoduché se k jejímu kouzlu dostat. Prvotní dojem prostě nefunguje tak, jak by měl. Ovšem pokud se přes něj přenesete, dostanete výbornou deskovou hru s tématem, které tu nemáme zrovna často. Navíc je zpracováno velmi dobře a vy opravdu komandujete dělnice při jejich práci a zásobování úlu. A to přesto, že grafika samotná se příliš na včely neodvolává. Hra je velmi taktická a kostky neznamenají automaticky velký vliv náhody. Právě naopak. Všechno je jednoduché, ale s dostatkem možností a strategií, plné konfliktů, zisků a ztrát. Waggle Dance nás bavil moc a i vy byste měli zauvažovat o výletu mezi včely.
Klady:

+ kostky máte pod kontrolou
+ velký výběr akcí
+ blokování a konflikty mezi hráči
+ po rozložení vypadá krásně
+ kostky jsou vlastně včely dělnice
+ příjemně jednoduché a při tom plné možností
+ vhodné pro všechny (začátečníky i pokroičlé)
+ nastavitelná délka
Zápory:

- nezaujme na první pohled
- chybějící přehled akčních karet
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zima mrtvých Dlouhá noc – tma, sníh a smrt