Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Warhammer Fantasy Battles – Krvavý ostrov

Byl den. Granovi to připadalo, jako by se teprve rozednívalo, ale ve skutečnosti už byl den. Zrak si poškodil při krvavé bitvě s egyptskými nemrtvými. Lékaři jeho rodu konstatovali pouze, že už nikdy nebude vidět tak, jako dřív. Naštěstí se naučil ve vlastním zšeřelém světě žit a orientovat dobře a jeho tělo bylo zvrásněno desítkami dalších šarvátek.

Dnes to ale bylo jiné, Gran to cítil v kostech. On a jeho tři přátelé před dvěma dny vyrazili pro pomoc k hlavní armádě, aby přivedli posilu obklíčenému průzkumnému družstvu. Jenže i tak velká trpasličí armáda se dokáže v lesích ztratit. Gran se svými společníky ji hledali marně.

A jeho tušení bylo správné. Zároveň se zasyknutím jednoho z přátel uviděl v šeru postavy. Hned mu bylo jasné, že jich je moc. Jak se prozradili? Možná to byl ten malý ohýnek, který udělali , aby si po dlouhém hladovění doplnili trochu sil.

Z nahrbených zad poznal hned, že se jedná o Skaveny. Pevně se zapřel nohama do země a připravil se na náraz. Ten během několika okamžiků přišel. Gran se bránil marně. Temný svět Warhammeru byl zase o trochu blíž svojí zkáze.

O Warhammeru jste asi už slyšeli. Slovo, které je údernou složeninou výrazu „válečné kladivo“, označuje svět vytvořený společností Games Workshop. A protože jsou fanoušci rozpolcení mezi dva tábory – fantasy a sci-fi, každý dostal ten svůj kousek koláče v podobě stolní hry. Zatímco sci-fi verze nese označení Warhammer 40.000 (nebo také 40k), fantasy má prostší označení Warhammer Fantasy Battles. Oba světy jsou od sebe obsahově totálně odlišné a přitom sdílí podobné herní principy a především myšlenku.

Warhammer všeobecně totiž je bojová hra, ve které se utkávají v jednotlivých bitvách obrovské armády a svádí zbytečný souboj ve světě, který je odsouzen k zániku. Ve světě Warhammer Fantasy Battles totiž najdete dvě frakce, které spolu soupeří. Na jedné straně stojí šestnáct klasických fantasy ras a na druhé vojska Chaosu. Ale protože rasové nepokoje nejsou specialitou našeho světa, na denním pořádku jsou také obrovské bitvy mezi jednotlivými rasami, ať už se jedná o elfy, orky, gobliny, lidi nebo třeba již zmiňované skaveny (kříženci lidí a krys).

Z tohoto světa vznikly také některé velmi populární hry, jako je třeba sportovní Blood Bowl, živoucí karetní hra Warhammer: Invasion LCG, HeroQuest nebo úžasný lodičkový DreadFleet. Právě v těchto dnech navíc vychází velmi netrpělivě očekávaná novinka s názvem Blood Bowl Team Manager, která hráče postaví do role trenéra jednoho z fotbalových týmů.

Odteď se ale už budeme soustředit pouze na téma tohoto článku a tím je Warhammer Fantasy Battles, konkrétně startovní balení pro všechny nováčky do tohoto světa, Island of Blood. Naše redakce mezi sebou žádného warhammeristu nemá, takže i my jsme byli úplní nováčci, když k nám dorazila krabice s názvem Krvavý ostrov. Právě tak se jmenuje startovní balení, které vyšlo u příležitosti 8. edice pravidel poprvé také v českém jazyce a to zásluhou českého dodavatele, kterým je Majak Fantasy s.r.o..

A v čem je tedy Warhammer Fantasy Battles tak unikátní? Staví totiž veškerou svoji hru na souboji dvou armád a především na miniaturách, které si hráči pořídí. V základní krabici, která působí už na první pohled velmi lákavě, protože má na sobě ilustraci velké bitvy, dostanete změť zajímavých komponent.

Nejzajímavější ze všeho samozřejmě jsou figurky jednotek, kterých je uvnitř dohromady přesně 74 pro dvě startovní rasy – Skaveny a armádu High Elfů. Figurky nejsou rozvrstveny mezi rasy spravedlivě, protože skavenové sázejí na kvantitu. Proto jich najdete v krabici 47, zatímco High Elfů pouze 27. Síly jsou přesto vyrovnané a závisí pouze na dovednostech jednotlivých generálů, jakým způsobem povedou svoje armády.

Postavičky však na začátku příliš jako figurky nevypadají. Musíte je opatrně vysvobodit z lisovaných plátků (některé části mají tendenci se lámat), zabrousit přebytečné rohy a zkompletovat. Každá postavička se skládá z několika částí, které na sobě pěkně drží.

V krabici kromě samotných aktérů bitvy najdete také dvě brožurky, které jsou obě v našem rodném jazyce. Jedna je tenká úvodní, ale tak či tak budete muset brzy přesedlat na poctivou, tlustou příručku s pravidly.

Nejdřív se ale ještě dohrabeme až na dno krabice, která ještě ukrývá kostky pro rozhodování bojů, šablony pro výbuchy a měřítka, která určují vzdálenost při vyhodnocování útoků. Na materiálu samotné krabice je vidět, že se nepočítá, že ji budete v budoucnosti ještě potřebovat a slouží v podstatě pouze jako úvodní kontejner, ve kterém vám kompletní sada přijde. Pokud totiž budete postupovat jako každý pravověrný warhammerista, tak svoje namalované figurky budete leštit, opečovávat a doplňovat o nové postavy a především o terén, ve kterém se bitvy odehrávají.

A jak se vlastně ten Warhammer hraje? Ke hře si nejdříve vyberete nějaký z připravených scénářů nebo si samozřejmě můžete vytvořit svůj vlastní. V příručce najdete hned šest přichystaných soubojů od klasického souboje až po obranu pevnosti. Scénáře nabízejí kromě tematického textu především rozměry pro rozestavení bojovníků na obou stranách.

Hra pak začíná už ve chvíli, kdy hráči začnou rozmisťovat svoje figurky na pevně dané rozložení stran. Na dvou stranách stolu (velkého stolu) je prostor pro jednu bojovou frakci a uprostřed je místo, kde se meče a jiné zbraně setkají.

Každý z typů jednotek má svoje speciální schopnosti, které najdete v bestiáři. Podle toho je zřejmé, o kolik se mohou pohybovat, jakou mají sílu na blízko i na dálku. V bestiáři nejsou uvedené kompletní statistiky, ale je v nich dostatečné množství informací, abyste začali rovnou hrát. Tedy po prolouskání dlouhého textu s pravidly. Ty jsou však také rozdělena na části, v počátku se nemusíte starat o pravidla terénu nebo rozšířená pravidla pro speciální postavy.

Ve hře se figurky dělí na skupiny jednotek a samotáře, které můžete ovládat samostatně. Každá jednotka pak má svoje vlastnosti a pravidla. Ve skutečnosti se ale prostě a jednoduše hráči střídají v pohybu, kouzlení, vzdálené střelbě a boji tělo na tělo.

K měření vzdáleností a pohybu jednotek využijete dvě červená měřítka, na kterých najdete na každém patnáct palců. Právě tato jednotka se zde celou dobu používá. K posuzování výbuchů na vás pak čeká trojice kruhových šablon různých velikostí a tvarů. Podlouhlá má název Dračí dech.

Figurky se obvykle sestavují do jednotek, které se pohybují společně, můžete jimi různě manévrovat a přeskupovat je (na úkor pohybu). Nejdříve dojde na souboj střeleckých zbraní a teprve ty jednotky, které toto ostřelování přežijí, se setkají za řinčení zbraní v souboji tělo na tělo.

Nejdůležitější sekcí kola je Zteč, kdy ohlašujete útok svojí jednotky na soupeřovu. Jeho výsledkem může být nejen krvavý souboj, ale také útěk protivníkových figurek. Na zteč pak má vliv řada faktorů, jako směr odkud je útok vedený.

Do celé bojové vřavy neustále chrlí mágové svoje kouzla. Jízda devastuje pěší jednotky a všechno podporují zezadu střelci a děla a ze vzduchu letecké jednotky. Celé to vytváří úžasný dojem toho, že na každém centimetru bojiště se opravdu něco děje. A v tom je obrovská síla Warhammeru, že boj se nevyhrává na jednom místě, ale správnou koordinací všech částí armády do jednoho fungujícího celku.

K rozhodování většiny činností při boji použijete klasické šestistěnné kostky. Ty určí zásahy, ale také sílu mágů pro dané kolo, získaná zranění i úspěšnost střelby. Všechno je tak trochu o náhodě, ale zároveň je vždy ovlivnitelné kombinací schopností různých jednotek. K skvělému dojmu pak dopomáhají i další detaily, jako že osamocené jednotky mohou být varovány před útokem jednotkami stojícími poblíž, možnost pronásledování jednotky nebo vzniku paniky mezi vašimi muži. A to nemluvíme vůbec o speciálních schopnostech některých postav.

Po šesti kolech vyhrává buď ten, kdo zůstal jako jediný na bojišti (soupeř prchá), nebo o vítězství rozhodnou body. Zde však již budete potřebovat konkrétní Armádní knihu k svojí rase. Zde jsou pak u jednotek nejen podrobnější informace, ale také body, které slouží pro vytváření armád pokročilých hráčů a k vyhodnocování padlých jednotek. Ale určitě se lze dohodnout pro účely Krvavého ostrova i na jednodušších vyhodnocovacích pravidlech.

Warhammer Fantasy Battles je poměrně složitá a komplexní hra, která vás ale bohatě odmění, pokud jí ten potřebný čas věnujete. Jedná se o do detailů propracovaný svět, který obsahuje nepoznaná dobrodružství. Každá bitva je unikátní, stejně jako každá nabarvená armáda. Všechno je zde tak dokonalé, až by se chtělo říct, že to do hroutícího se světa Warhammeru nepatří. Jenže právě ta atmosféra beznaděje a konce poskytuje ideální místo, ve kterém se mohou hráči mezi sebou poprat.

Generálové na obou stranách mají k dispozici neustále obrovské množství voleb, mezi kterými se musí rozhodovat. Právě v téhle obrovské volnosti, kterou dává hráčům soubojový systém, je magie, kterou vás hra přitáhne. Není nic, co byste v této hře nedokázali s pomocí měřítka a kostek nasimulovat.

Krvavý ostrov a veškeré bitvy ve světě Warhammeru jsou krásné na pohled, ačkoliv je jejich náplň boj. Jenže kromě tohoto elegantního vzhledu jsou také náročné na čas. Zapomeňte na to, že byste měli za hodinu vybojované. Pokud totiž budou na obou stranách stát zkušení generálové, čeká vás dlouhá a nepředvídatelná bitva.

Kromě hraní k Warhammeru neodmyslitelně patří ještě jedna činnost a tou je barvení jednotek. Nezbývá tedy, než skočit do obchodu, nakoupit barvy na modely a začít se piplat s malinkým štětečkem. Ačkoliv jsme museli brzdit nadšení v redakci, museli jsme pro účely recenze zachovat figurky v původním vzhledu. Kreslení je totiž individuální, zatímco takto vidíte, jak figurky opravdu vypadají.

Lokalizace je naprosto profesionální, v pravidlech je vše v pořádku a výborně vysvětlené. Nenarazili jsme při jejich četbě na žádný závažný problém. Při rozsahu příručky je to opravdu úctyhodný výkon, který si zaslouží smeknutí klobouku [recenzent smeká klobouk]. Jen toho textu, který je třeba k hraní je prostě trochu moc na kohokoliv, kdo nemá nějaké zkušenosti s podobným typem her. V redakci jsme do hry však rychle pronikli a vybojovali řadu napínavých bitev.

Warhammer Fantasy Battles není hra. Je to svět. Svět, ve kterém se naučíte žít, myslet a prožívat každý pohyb se svojí jednotkou. Musíte se sice nejdřív naučit jeho náležitosti a pravidla, ale jakmile vám jednou přejdou do krve, nebudete chtít přestat. Krvavý ostrov je jen jedna z prvních bitev, které vybojujete. Pozvedněte zbraň za svoje poddané a veďte je hrdě do boje!

Seznam postav v balení:

1 model High Elf Prince na Grifonu
1 model High Elf Mage
5 jizdnich modelu High Elf Ellyrian Reavers
10 modelu High Elf Sea Guardy
10 modelu High Elf Sword Masters

1 model Skaven Warlord
1 model Skaven Warlock Engineer
1 model Skaven Master Moulder
1 model Skaven Warpfire Thrower
1 model Skaven Poisoned Wind Mortar
2 modely Skaven Rat Ogru
40 modelu Skaven Clanratu

Figurky byly úmyslně fotografovány nenabarvené, abychom představili hru ve stavu, v jakém ji zakoupíte.

Tuto hru k recenzi věnoval Pekelný kotlík.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlessio Cavatore, Robin Cruddace, Graham Davey, Andy Hoare, Jervis Johnson, Phil Kelly, Andrew Kenrick, Jeremy Vetock, Matthew Ward
IlustraceJohn Blanche, Alex Boyd, Kevin Chin, Paul Dainton, David Gallagher, Neil Hodgson, Nuala Kinrade, Adrian Smith
VydavatelGames Workshop Ltd.
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 2
Herní doba360
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieFantasy, Fighting, Miniatures, Wargame
MechanismyDice Rolling, Modular Board, Variable Player Powers
RozšířeníMonstrous Arcanum, Tamurkhan: The Throne of Chaos, Warhammer (Eighth Edition): Blood in the Badlands, Warhammer (Eighth Edition): Daemons of Chaos, Warhammer (Eighth Edition): Dark Elves, Warhammer (Eighth Edition): Dwarfs, Warhammer (Eighth Edition): High Elves, Warhammer (Eighth Edition): Lizardmen, Warhammer (Eighth Edition): Ogre Kingdoms, Warhammer (Eighth Edition): Orcs & Goblins, Warhammer (Eighth Edition): The Empire, Warhammer (Eighth Edition): Tomb Kings, Warhammer (Eighth Edition): Vampire Counts, Warhammer (Eighth Edition): Warriors of Chaos, Warhammer (Eighth Edition): Wood Elves, Warhammer (Seventh Edition): Daemons of Chaos Official Update, Warhammer: Sigmar's Blood, Warhammer: Storm of Magic, Warhammer: The End of Times – Khaine, Warhammer: The End Times – Archaon, Warhammer: The End Times – Glottkin, Warhammer: The End Times – Nagash, Warhammer: The End Times – Thanquol, Warhammer: Triumph & Treachery
RodinaPlayers: Two Player Only Games, Setting: Warhammer Fantasy Wargames
Alternativní názvyWarhammer: Schlacht auf der Blutinsel

Více o hře.

Recenze: Warhammer Fantasy Battles – Krvavý ostrov
Klady:

+ malování figurek
+ měřítka v balení
+ hutná česká příručka
+ detailní pravidla v češtině
+ propracovaná pravidla pro každou situaci
+ pro opravdové stratégy
+ simulátor bitvy
Zápory:

- chybí bodové hodnoty jednotek
- cena
- připočtěte si částku na barvy
- složitá pravidla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pot Pourri – hrnec na tisíc způsobů