Recenze: Wash Dash – pereme prádlo

wash-dash-01

Jen tak si visíme na šňůře na prádlo. Jeden by si řekl, že máme život jednoduchý. Jen visíme a nemusíme nic dělat. Jenže to není vůbec pravda. Musíme mít sílu v nohou, protože často držíme předměty, které mají i stokrát větší hmotnost než my. To především na začátku, než z nich sluníčko začne vysávat všechnu vodu. Být takovým kolíčkem na prádlo není vůbec snadné..

Nechme si to všichni vysvětlit. Pravda může být na obou stranách a je na nás, na kterou se přikloníme v deskové hře Wash Dash. Jejím vydavatelem je firma Brain Games (Predátor, Air King). To se samotným autorem je to trochu obtížnější, protože se jedná o společné snažení skupiny The Young Can Do It. Pokud rozumíte anglicky, asi tušíte, že nás čeká překvapení – hra vznikla v hlavách žáků sedmých a osmých tříd škol, kteří také dostanou z prodejů svoji část. Pro hru pak vytvořil ilustrace Reinis Petersons.

A nejedná se o nic malého. Právě naopak jde o největší krabici od společnosti Brain Games, která soupeří s našimi oblíbenými zvířátky v Om Nom Nom. I tato krabice je podlouhlá, ale její povrch je bílý a celé balení je stylizované jako pračka. Do bubnu se ale nepodíváme, protože právě tam se točí název celé hry.

wash-dash-06

Tam také budou směřovat naše ruce, protože uvnitř, pod příkrovem víka, najdeme všechno potřebné k hraní. Ale k tomu je ještě dlouhá cesta. Každého zájemce totiž nejdříve čeká vycvakávání hromady kartonových komponent. Jejich poslání je zatím tajemstvím, které prozradí snad jen pravidla vytištěná na oboustranném A4 listu. V balení ale čeká na svoji šanci také balíček karet, pytlík plný opravdových plastových kolíčků a druhý sáček s malým oblečením pro trpaslíky.

Největší překvapení si pro nás ale připravují kartonové komponenty. S jejich pomocí totiž hráči mohou složit až šest sušáků. Každý bude samostatně stát a bude obsahovat tři napnuté šňůry (kartonové). Jednotliví účastníci partie tak dostanou každý po jednom sušáku a k tomu také sadu oblečení a kolíčků a to vždy po jednom kusu od každé barvy.  Stanou pak připraví balíček karet, které vytvoří zásobu úkolů.

Všechna kola mají stejný průběh a začínají odhalením jedné karty. V tu chvíli by už všichni soupeři měli mít před sebou připravené své kolíčky, stojany a tři kusy oblečení. Hráči pak mají za úkol být tím prvním, kdo dokáže pověsit prádlo podle zadání – s použitím jen konkrétních kusů oblečení a barev kolíčků.

wash-dash-07

Jenže zrada je v tom, že v každém kole mají hráči na výběr hned několik odhalených úkolů. Volba je pouze na nich. S tím ale jde také ruku v ruce riziko, že si stejnou sestavu vybere i někdo jiný. A pouze ten, kdo jej splní jako první, si může kartu vzít. Další neúspěšní pradlíci a pradleny musí svoje snažení zaměřit na zbývající úkoly a to tak dlouho, dokud karty nedojdou. Vždy jich je totiž o jednu méně než hráčů.

Do mixu se ale kromě barevných kolíčků a oblečení mohou přimíchat také žolíky (bezbarvé kousky), ale především karty událostí. Ty pak soupeře přinutí používat pouze jednu ruku, otáčet barvy a podobné legrace, které umí pořádně zamotat hlavu.

Partie pochopitelně pokračuje jedním věšením za druhým až do chvíle, dokud nedojde zásoba karet. V takovou chvíli nastává čas, aby si všichni sečetli svoje úspěchy. To je také vhodná chvíle dodat, že karty mají různé bodové ohodnocení podle obtížnosti, což dále ztěžuje všem dilema při jejich výběru v každém kole. Vítězem se stává ten, kdo nasbíral nejvíce bodů.

wash-dash-10

Wash Dash je hrou, která je unikátní především svojí myšlenkou. Věšet prádlo na stojany působí opravdu originálně a tomu odpovídá naštěstí i provedení, ve kterém vydavatelská společnost nezaváhala.

Samotná hratelnost pak je ale založena na klasickém současném plnění úkolů. Tady originalita musela ustoupit, ale naštěstí ne na úkor zábavy. Ta tu pořád zůstává a to především zásluhou kolíčků a nepředvídatelných situací při věšení. Manipulace je složitější než u většiny her, kde stačí pouze položit na kartu včas ruku.

O to důležitější to je ve chvíli, kdy nastoupí na světlo karty událostí. Ty se dříve nebo později v nabídce objeví a hráči na to musí být připraveni. Zamíchají úkoly i taktikou a najednou nejde o body, ale o to nebýt poslední.

wash-dash-11

Po celou dobu partie hráči mají v každém kole těžký úkol. Musí si zvolit správnou obtížnost a současně počítat s tím, že mohou mít soupeře, který bude rychlejší. Tato šance, že budete poraženi, vám pokaždé přidělá nějaké vrásky a je hlavním prvkem, který partii dělá dostatečně zajímavou. Právě kvůli této vlastnosti se budete k Wash Dash vracet.

Samozřejmě jsou tu i negativa. Tím hlavním je jednoduchost úkolů. Ty jsou opravdu nenáročné a jejich splnění závisí pouze na tom, kdo o chvíli déle zaváhá. A pak už jede kolotoč změn úkolů pro ty, kdo zvolili špatně. A to mírně kazí celkový dojem.

Současně ale musíme mít na vědomí, že hra je určena především dětem. A tady hra exceluje, protože trénuje dokonalým způsobem jejich motorické schopnosti a to až do krajnosti, protože pro manipulaci s kolíčky je třeba mít šikovné a rychlé prsty. Musí se ale také umět rychle rozhodovat, bez toho to totiž nakonec nejde.

wash-dash-13

Hra je zábavná i ve dvou, ale přetahování o úkoly vynikne nejlépe až od čtyř účastníků. S tím úzce souvisí také herní doba, která uběhne mezi patnácti a třiceti minutami, podle počtu soupeřů a tedy i kol potřebných k dokončení celé partie.

Příjemným zakončením pak je výborné zpracování. S tím měl vydavatel problémy a kvůli potížím s komponentami byla dokonce pozdržena produkce o několik měsíců. Hra představená v Essenu tak nakonec dorazila na trh až začátkem léta 2015.

Wash Dash tak nakonec působí více než dobře. A to především na svoji cílovou skupinu dětí, ale věšení prádla se nebudou bát ani dospělí. Tahle hra se povedla a může za to především výborný nápad.  Tak třeba se dočkáme na podzim i pokračování, které bude vyprávět o sušičkách.. Nebo myčkách? Teď už nic není tabu.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAmanda Gruzdiņa, Intars Ivanovs, Dinija Diāna Miezīte, Kristiāna Strazdiņa, Elena Tavare
IlustraceReinis Pētersons
VydavatelBrain Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk6 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
RodinaTheme: Laundry & Socks

Více o hře.

Recenze: Wash Dash – pereme prádlo
Wash Dash je bubnem pračky, do kterého se vešlo tak akorát ingrediencí. Vznikla jednoduchá hra pro děti s dobrou myšlenkou a parádním zpracováním, které vás opravdu nechá věšet prádlo. Bavit se u ní budou i dospělí, ale teprve děti si ji užijí a ještě využijí její potenciál. Budou muset ukázat, jak šikovné mají prstíky, protože kolíčky a oblečení jsou neposlušné. Karet je dost, partie je ale rychlá a plná těžkých voleb. Úkoly jsou společné, ale získá jej pouze ten nejrychlejší. Wash Dash je unikátním počinem, který si děti oblíbí.
Klady:

+ originální nápad
+ odpovídající zpracování
+ karty událostí
+ umí pobavit i dospělé
+ trénuje motoriku
+ rychlé
+ už od 6 let
Zápory:

- ve dvou méně soupeření o úkoly
- jednoduchost úkolů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forged in Steel – jak kout železo, dokud je žhavé