Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ve jménu Odina – staňte se novým vikinským Jarlem

Starý Jarl má smrt na jazyku a již brzo ho k sobě Odin povolá. A to je vaše šance, jak se se dostat na uvolněný trůn. Jenže jsou tady i další, kteří chtějí vládnout. Jen ten, kdo získá největší věhlas mezi svým lidem, může usednout na jeho místo a vládnout ve jménu Odina.

Ve hře Ve jménu Odina se hráči stávají jedním z náčelníku kmene Vikingů. Vaším cílem je zvyšovat svůj věhlas, rozšiřovat svou vesnici, podnikat zámořské plavby a dobývat cizí území. Hru vydala v roce 2016 rumunská firma NSKN Games a autorem hry je Krzysztof Zięba. Jde o strategickou hru typu euro, která je řízená kartami. Hráčům se nabízí množství akcí – staví nové budovy ve své vesnici, najímají hrdiny a Vikingy, staví a opravují lodě a hlavně vyplouvají plenit cizí pobřeží.

Hra je určena pro 2-5 Vikingů ve věku od 13 let a stát se novým jarlem vám zabere okolo hodiny.

Co najdete v krabici

Krabice je plná herních komponentů. Když hru rozložíte na stůl, tak hře dominuje velký herní plán, graficky velmi zdařilý, provedený jako stará mapa. Herní plán slouží pouze jako podložka, kam pokládáte karty a žetony, které jsou ve hře k dispozici.  Každý z hráčů dostane herní plán představující jeho vesnici a k tomu skórovací disk své barvy.

all in box

Většina věcí je ve hře řešena pomocí karet, kterých je zde přes 150. Nejvíce je akčních karet, pomocí kterých provádíte jednotlivé akce. Dále zde jsou karty budov, které můžete stavět, hrdinů, které si najímáte, lodí a karty nájezdů.

Dvě hromádky žetonů stavebního materiálu a zranění jsou doplněny 90 figurkami Vikingů.  Vikingové jsou tří typů – červení válečníci, černí obchodníci a modří námořníci.

Viking Miniatures

Vše doplňují přehledně napsaná pravidla.

Komponenty jsou kvalitní a graficky velmi zdařilé a navozují správnou atmosféru hry.

Jak se to hraje?

Ve hře je vaším cílem získat co nejvíce bodů slávy a stát se nejslavnějším z jarlů. Body získáváte za budování vesnice, stavbu lodí, ale především za vedení nájezdů a plenění cizího pobřeží. Když je vše vypleněno, hra končí.

Hra má zajímavý mechanismus použití karet. Ve svém tahu máte k dispozici šest karet, které mají na sobě vždy 2 symboly – nahoře je symbol pro najímání nových Vikingů a dole pro spuštění nějaké akce. Ve svém tahu můžete provést libovolný počet akcí, některé i opakovaně, podle toho, jak s kartami hospodaříte.

Co tedy můžete dělat?

Z nabídky na hracím plánu si můžete vzít jednu kartu a jednu tam zase vrátíte. Tuto akci můžete provést jen jednou za kolo. Ty další již můžete opakovat.

Každý hráč má před sebou svou individuální herní desku, která představuje jeho vesnici. Je zde místo pro najaté Vikingy, místo pro kartu hrdiny, lodi a staveb. Staveb je ve hře 5 různých typů (loděnice, runový kruh, kovárna, dům jarla a hospoda). Od každého typu můžete postavit pouze jednu stavbu. Velmi zajímavé je, že i stavby jednoho typu přinášejí majitelům různé výhody – musíte tedy volit například mezi vylepšením nějaké akce nebo více body na závěr hry. Ale než začnete stavět, musíte získat pomocí akce stavební materiál. Ten je tím dražší, čím více již máte staveb a žetonů materiálu v držení.

PLayer board

Za horní symboly na kartách najímáte nové Vikingy – černé obchodníky, modré mořeplavce a rudé bojovníky. Čím více stejných symbolu máte, tím výhodněji Vikingy najmete.

Z nabídky na herní desce si můžete zaplatit služby některého z hrdinů, a to buď hned využít jeho schopnost, nebo si jej najmout jako vůdce loupežného nájezdu.

cards

Jedno z volných polí na vaší herní desce je pro kotviště pro váš drakkar. Ani karty lodí nejsou stejné – některé unesou více a jsou odolnější, jiné doplují k vzdálenějším břehům. A některé rovnou přinášejí body slávy. V přístavu můžete mít vždy jen jednu loď, ostatní se mohou toulat někde na moři. Jako další akce můžete lodě opravovat nebo přivolat zpět do přístavu před začátkem další cesty.

A teď to nejdůležitější. Jako správný Viking musíte vyrážet na loupeživé výpravy k vzdáleným břehům. Na herním plánu je nabídka loupeživých výprav. Abyste mohli vyrazit, musíte mít loď, která musí být schopná uplout požadovanou vzdálenost, a hrdinu, který výpravu povede. Dále je na každé kartě zobrazeno, jaké Vikingy musíte vzít sebou. A taky zde najdete, kolik bodů slávy vám výprava přinese. Když vyplujete, dostávají se ke slovu ostatní hráči. Ti představují nečekané události – postupně mohou hráči zahrát kartu z ruky, dokud před vámi neleží 3. Vy pak musíte svými kartami vypárovat jejich dolní symboly. Podle toho, jak se vám to podaří, získáte nebo ztratíte body slávy.

Poté, co už nechcete nebo nemůžete hrát další akce, si doberete karty do šesti a hraje další hráč.

Hra končí v okamžiku, kdy jsou využity všechny karty loupeživých výprav. V tu chvíli se sečtou body za výpravy, stavby, lodě a zbylé Vikingy ve vaší vesnici a hráč s největším počtem bodů se stane novým jarlem.

Game board

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKrzysztof Zięba
IlustraceEnggar Adirasa, Víctor Pérez Corbella, Agnieszka Kopera, David Auden Nash, ShenFei, Odysseas Stamoglou, Quico Vicens-Picatto
VydavatelHeidelberger Spieleverlag, NSKN Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(8 voters)
KategorieMedieval
MechanismyHand Management, Set Collection
RodinaComponents: Map (Continental / National scale), Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Digital Implementations: Tabletopia, Mythology: Norse, Theme: Vikings
Alternativní názvyIm Namen Odins, W Imię Odyna

Více o hře.

Recenze: Ve jménu Odina – staňte se novým vikinským Jarlem
Ve hře je zajímavě řešeno použití karet, díky nimž volíte, co budete dělat. Hra plyne svižně, bez zbytečných prostojů, a to i v plném počtu hráčů. Interakce je mírná, ale zajímavě zpestřuje hru. Graficky je hra velmi podařená a přispívá k navození celkové herní nálady. Z hlediska mechanik patří hra spíše mezi jednodušší eurohry, ale k vítězství může vést více cest a strategií.
Klady:

+ velmi povedená grafika, která dobře navozuje atmosféru hry
+ zajímavá mechanika řízení hry symboly na kartách
+ interakce mezi hráči
+ tahy jednotlivých hráčů probíhají rychle, nejsou dlouhé prostoje mezi tahy
Zápory:

- herní deska slouží jen k odkládání karet
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dig Mars – kopejte na Marsu