Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Alchymisté Královský golem

alchymiste-kralovsky-golem-01

Nezáleželo na tom, co po nás král chtěl. Vždycky jsme to splnili. Jenže možná právě to byla ta chyba, protože naposledy přišel s úkolem, který se mi zdá nemožný. Král totiž přestal věřit své ochraně, a tak by rád měl svého osobního golema!

Tak si představuje ultimátní úkol pro každého alchymistu designér Matúš Kotry, který patřičně pojmenoval rozšíření populární hry Alchymisté. Dal mu název Královský golem. Jedná se o novinku, která spatřila světlo světa na sklonku roku 2016 zásluhou firmy Czech Games Edition. Ilustrace dostal za úkol skvělý David Cochard a v češtině vyšla hra s logem distribuční společnosti MindOK.

Krabice určitě rozměry ani obsahem nezklame. Hráči ale musí nejdříve proklouznout kolem golema. Ten na víku přihlíží práci alchymistů, kteří se snaží asi svůj úspěch zopakovat. Uvnitř krabice se nachází dodatečný herní plán, nové bodovací kartičky a spousta destiček, ale také dostatečná zásoba karet a nové lahvičky pro sledování výroby golema.

alchymiste-kralovsky-golem-04

Jak už to tak bývá s recenzemi rozšíření, nejdřív si znovu povíme v rychlosti, jak se Alchymisté hrají. To kdyby vás náhodou nějaký nepřející čaroděj zaklel, a vy jste to zapomněli. Hráči mají ve svých službách kostičky, kterými aktivují různé možnosti na univerzitě. Budou tak získávat suroviny pro lektvary, ale především své výtvory testovat. Horliví studenti vždy rádi za trochu financí poskytnou své zdraví. A hráči s jejich pomocí skládají vzoreček a fungování lektvarů. Hráči musí použít své schopnosti dedukce a dosáhnout tak vítězství s nejvyšším počtem bodů. S hledáním správných odpovědí hráčům pomáhá digitální aplikace, která jediná zná správná řešení a všechny kombinace přísad.

Rozšíření se skládá ze čtyř samostatných částí, takzvaných modulů. Tři z nich jsou menší a přidávají do partie pouze několik drobných prvků. Tím prvním jsou nové příslušnosti alchemikálií. Ty mohou být nově solární nebo lunární. A hráči s pomocí nových žetonů knih a digitální aplikace mohou zjistit více o jejich vlastnostech. Knihy lze samozřejmě získat v rámci některých modulů.

alchymiste-kralovsky-golem-18

Ta první varianta se jmenuje Stipendium. Ta přidává do partie náhodný prvek. Na začátku totiž nezačnou všichni se stejnou výbavou, ale každý z účastníků si vybere jednu náhodnou kartu stipendia. Ta může zpřístupnit hráči nejen zlaťáky a přísady, ale třeba i artefakty, reputaci nebo knihy. Vliv štěstí je zde naprosto pochopitelný a má za následek zajímavé první tahy. Karty jsou ale dobře vyvážené a nemají nějaký zřejmý vliv na výsledek partie.

Druhý modul se jmenuje Máme napilno a využije nové destičky pořadovníků. Pro každé kolo zde je jeden a hráčům nabízí další šance, jak získat zdroje. Tentokrát to je ale něco za něco, takže je třeba dobře zvažovat náklady. I tady není vše jen o taktice, ale také o štěstí. To rozhoduje, jaký pořadovník bude k dispozici a kdy na vás přijde řada.

Pak už to začíná být zajímavé. Je na řadě Královská encyklopedie. Hráči zde své vybádané vědomosti mohou publikovat v knize, získávat bonusy, ale také být penalizováni. Nové možnosti akcí dávají hráčům větší volnost. Je to ale současně nejméně využívaný prvek z celé krabice. Tím nechceme říct, že je špatný, jen mezi těmi výbornými rozšiřujícími moduly je prostě na posledním místě.

alchymiste-kralovsky-golem-09

Ale pak přichází Královský golem, který je prostě parádní! Nový plán přináší šance ke zkoumání golema, ale do hry přijdou také podpultové artefakty. Golema lze oživit pouze správnou kombinací přísad a to je nová informace, kterou musí hráči zjistit. S tím přichází i pořádný přírůstek v komplexnosti. Nová pravidla nejsou ale nic, co by zkušení alchymisté nezvládli.

Grafika je opět luxusní. Jméno Davida Cocharda je sázkou na jistotu a hra vypadá opravdu nádherně. Vše se hodí k původní krabici, nic nevyčnívá. Pravidla jsou popsaná do detailů a nebudete mít tedy vůbec žádné otázky, na které byste se nedozvěděli odpověď.

Se vzrůstající obtížností se samozřejmě mírně natáhne i herní doba, ale nijak podstatně. Mnohem tvrdším oříškem je takto kompletně hra pro nové hráče, proto doporučujeme je zaučovat bez stavby golema. Nové možnosti nijak nelimitují počty účastníků a všechno funguje skvěle, jak jsme si zvykli.

alchymiste-kralovsky-golem-13

Tohle rozšíření je famózní. Není totiž nějakou nastavovanou kaší, ale nabízí novou úroveň náročnosti pro zkušené hráče. Moduly jsou všechny zajímavé, a jakmile si tuto krabici pořídíte, už nebudete chtít hrát Alchymisty bez ní. Pokud tedy máte hru Alchymisté rádi, pak není nejmenší důvod váhat. Tuhle krabici si prostě musíte pořídit!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatúš Kotry
IlustraceDavid Cochard, Matúš Kotry, Jakub Politzer
VydavatelCzech Games Edition, Cranio Creations, Devir, DiceTree Games, GaGa Games, Heidelberger Spieleverlag, IELLO, MINDOK, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieDeduction, Expansion for Base-game, Fantasy
MechanismyAction Drafting, Hand Management, Memory, Open Drafting, Worker Placement
RozšířeníAlchemists
Alternativní názvyAlchemicy: Królewski Golem, Die Alchemisten: Der Golem des Königs, Alchimistes: Le golem du Roi, Alchimisti: Il Segreto del Golem, Alchymisté: Královský golem, Alquimistas: El Golem del Rey, Alquimistas: O Golem do Rei, Алхимики: Королевский голем, 알케미스트: 왕의 골렘

Více o hře.

Recenze: Alchymisté Královský golem
Alchymisté: Královský golem jsou rozšířením, o kterém není třeba se příliš rozepisovat. Povedlo se totiž tak moc, že si ho prostě vyzkoušíte na vlastní kůži. Každý, kdo má Alchymisty rád, totiž tuhle novou krabici prostě a jednoduše potřebuje. Posouvá hru v obtížnosti zase o pořádný kus dál, ale současně přidává do průběhu i špetku nepředvídatelnosti a náhody. Dohromady to všechno zase vypadá krásně a hraje se to skvěle. Alchymisté: Královský golem jsou opravdovým oživením legendy.
Klady:

+ čtyři výborné moduly
+ krásná grafika
+ skvělá stavba golema
+ nové výzvy pro zkušené hráče
+ upravená aplikace
+ spousta nové zábava
Zápory:

- horší učení nováčků
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Chytré myšičky aneb učení hrou by mělo být zábavné