Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Čarovné kostky – vyprávěj mi pohádku

Leží přede mnou v posteli a choulí se pod peřinou. Čeká, jakou pohádku jsem si přichystal na dnešní večer. Hlavu má plnou draků, princezen a čarodějnic. A jakmile zhasne světlo, za každým stínem vidí strašidlo. Tohle jsou pohádky, jak je máme rádi.

Na expedici mezi pohádkové postavy nás zve designér Istvan Szauer, který vytvořil pod hlavičkou firmy Korona Games hru Čarovné kostky. O ilustrace, které plní krabici, se zasloužil Tosin Matteo a můžeme mu dát za vinu krásnou pohádkovou atmosféru z příběhů bratří Grimmů. A právě tento kouzelný mix zaujal firmu ADC Blackfire, která hru přináší v češtině.

Hráči na stůl vyloží pohádkovou mapu a k jejímu dolnímu okraji přiloží šest náhodně vylosovaných karet událostí z balíčku, po straně pak tři úrovně karet úkolů, předměty a příběhové karty. Jednotliví hráči si každý vyberou svého vlastního hrdinu, získají jeho kartu postavy a také figurku, kterou musí postavit do středu plánu, do města. To vše musí hráči spárovat s jednou barvou a získají za to sadu pěti kostek, náhodné dva úkoly (libovolné obtížnosti) a jeden kouzelný předmět (oboje z dobírací hromádky). 

Na začátku každého kola všichni účastníci hodí svými kostkami a postupně tah za tahem budou tyto kostky a jejich výsledky spotřebovávat. Hráči se tak střídají od začínající pohádkové postavy dál a vždy mohou položit jednu svoji kostku na libovolné pole nebo na jinou kostku.

Kostka poslouží jako maják, pokud byla umístěná vedle hráčovy postavičky. Umožní totiž hrdinovi překročit nebezpečí na plánu a přesunout se z jedné lokace do druhé. Ihned po umístění navíc hráči mohou využít hozeného symbolu na kostce, zablokovat cestu soupeřům nebo získat nové karty z balíčku. Především ale lze na silnici položit pouze kostku s hodnotou, která je rovna nebo vyšší natištěnému číslu.

V případě, že se postavička pohybuje, aktivuje také její speciální vlastnost. Nejenže tak lze získat další karty (úkoly či příběhové karty), ale především lze tímto způsobem získávat konkrétní zdroje, což mohou být jablka, pecny chleba nebo mince.

Mnohem víc míst nemá obvykle žádný efekt, ale přesto jsou velmi důležitá pro někoho ve správnou chvíli. To proto, že se v těchto lokacích nachází objekty zájmu, které mohou mít hráči natištěné na svých úkolových pergamenech. Ať už svoje zadání získali ve městě nebo od krále, vždy se snaží jej splnit, a získat tak cenné pohádkové body.

V rozích plánu se navíc ukrývají duchové, které mohou hráči oslovit, a to s kostkou už s číslicí jedna.  Lze tak získávat různé výhody na soupeře (šanci přesunout se jednou bez kostky) nebo jim mírně škodit, třeba tím, že je připraví hráči o kostky. Pokud si někdo ochočí hada, dokonce získá jednu kostku navíc.

Po odehrání šestého kola, kde v každém hráči použijí pět kostek, nastává konec partie. Ten odpočítávají také karty událostí. Jednotliví dobrodruzi si sečtou body dobrodružství za splněné úkoly a od nich odečtou případná prokletí. Ten, kdo má ve výsledku nejvíce bodů, se stává vítězem.

deskové hry - TLAMA games

Čarovné kostky je dobrodružná hra, ve které se hráči vydají na pouť po pohádkové zemi bratří Grimmů. Celá se točí právě kolem kostek, které jsou průvodci hrdinů po tomto království. Právě jako ti, kteří mohou něco dokázat a pomoci obyčejným obyvatelům, hráči plní úkoly, navštěvují lokace a snaží se získat co nejvíce bodů slávy.

A přesně to je náplň, kterou od takové hry očekáváte. Musíte ale současně mít na paměti, že tahle novinka je zaměřena na pobavení méně zkušených hráčů a rodin, protože její doporučení můžeme směle stanovit už na osmi letech. Hra je pro děti velmi lákavá sestavou hrdinů, propojením na pohádky a také nádhernou grafikou.

Hra tak nějak předpokládá, že jednotliví účastníci si půjdou nenápadně i zcela zřejmě a evidentně po krku a budou se snažit jeden druhého překvapit. K tomu slouží také šance skládat kostky jednu na druhou. I při tom ale musí hráči dodržovat číselné požadavky, a to nejen políčka, ale právě ty zvyšující se s každou přiloženou kostkou. V pyramidě nikdy nemohou být více než tři kostky. Skládání omezuje možnosti právě tímto zvyšováním ceny za průchod některými místy.

Není pochyb o tom, že hra závisí velmi dramaticky na kostkách a výsledku hodu. S trochou smůly může hrdinům zdárně zaříznout postup dál, a to klidně na celé kolo ne jen na jeden tah. Na druhou stranu obvykle je ve hře dostatek úkolů a možností, jak se i z této patové situace dostat. Počítejte ale s tím, že štěstí tu hraje opravdu zásadní roli.

Hra není nijak zbytečně komplikovaná, ale protože je ve hře spousta speciálních míst a efektů, není ani úplně nejjednodušší a nejpřehlednější. Posloupnosti vyhodnocení jsou popsané pěkně příklady v pravidlech, ale kvůli speciálním schopnostem občas ty pravidla otevřít budete muset.

Některé kostky ale mají na sobě kromě číslice také symboly, což jsou speciální efekty. Hráči tak mohou získat do svého držení zase nějaké ty nové karty nebo žetony. Všechny vlastnosti dosud uvedené ale také přispívají k dobré variabilitě, takže si ji užijete, i když na stůl zavítá třeba vícekrát do týdne.

Partie je rozhodně lepší ve vyšším počtu, kdy je na plánu trochu těsněji. Ve dvou máte příliš volného místa a hrdinové si příliš nepřekáží. Jde pak jen o plánování cesty, což je pouze polovina celkové zábavy. Herní doba se drží pod jednou hodinou, což je pro rodinnou hru dobrá hodnota.

Ruku v ruce s již zmiňovanými obrázky jde ale také zbytek boxu, který připravil pro zájemce především nádherné miniatury. Celá hra na stole vypadá opravdu skvěle a zpracováním si rozhodně pozornost malých hráčů získá na první pokus. Čarovné kostky dokazují fakt, že skvělá a zábavná hra nemusí mít nutně hromadu stran složitých pravidel, spoustu soubojů a záplavu komponent. Stačí, když se spojí krásné zpracování s radostí z prožité zábavy a máte hit. No a Čarovné kostky jsou přesně tím!

Recenze: Čarovné kostky – vyprávěj mi pohádku
Čarovné kostky jsou pohádkovou rodinnou honbou za úkoly. V království je řada nástrah, ale těmi největšími by si měli být hráči navzájem, protože si musí aktivně blokovat cestu a využívat šancí, jak ostatní přechytračit. Právě z toho budou mít největší radost. Pohyb po mapě je řízený kostkami a plný zajímavých míst se spoustou speciálních schopností, ve kterých není snadné se zorientovat. Počítejte ale také s tím, že ve dvou je plán prostě moc velký. Čarovné kostky jsou ale pohádkou a jako taková se i hrají – sladce a s dobrým koncem.
Klady:
+ obtížnost tak akorát
+ variabilní
+ zpracování
+ zajímavý pohyb po mapě
+ blokování
+ přístupné pro děti
Zápory:
= náhoda
= ve dvou méně zábavné
= speciální efekty si občas musíte dohledat
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sub Terra – přežít pod zemí