Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Milostný dopis nedorazil do správných rukou

Milostný dopis - balení

Pro vyznání lásky je nejlepší použít dopis. To vám poradilo srdce, jenže silné zdi hradu a nepřátelští strážní jsou proti. Musíte tedy vymyslet lest. Kdo bude nejlepším nositelem vašeho milostného psaní? Úplatná komorná, zahalený kněz nebo namyšlený baron, který myslí jen na svůj prospěch? Nejblíže k princezně má hraběnka, ale získat její důvěru nebude jednoduché. Pusťte se do příprav rychle, protože kolem princezny se točí i další zájemci..

Právě proto je tak důležité, abyste jí doručili co nejvíce dopisů. Teprve ten z milostných románků, který bude mít nejvíce úspěchů, má šanci na svatbu a půlku království. Tedy alespoň takhle nám to všem vysvětluje hra Milostný dopis, kterou pro český trh připravila firma MindOK. Původně se hra v produkci firmy Alderac Entertainment Group (AEG) jmenovala Love Letter a vyšla v roce 2012. To ale nic nemění na faktu, že jejím autorem zůstává Seiji Kanai a o ilustrace se postarali Kalissa Fitzgerald, Andrewe Hepworth a Jeffrey Himmelman.

Čím je tato hra výjimečná si všimnete hned na první pohled (to je ten na cenovku), ale i na druhý. Rozměr krabičky je malý na to, aby se do ní vešel nějaký zahlcující počet karet. Samotná balení je řešené dobře, stejně jako víko, které netrpí ani častým otvíráním. To totiž k této hře bude patřit. Na titulním obrázku najdete portrét princezny, která se nachází i na jedné kartě uvnitř.

Milostný dopis - připravená hra

Ale celý obsah budete mít prohlédnutý velice rychle, protože karet je přesně šestnáct a ani o jednu víc. Na nich najdete celkem osm osob, které vám mohou pomoci doručit dopis nebo se na vaší cestě alespoň posunout blíž k cíli. Vlastně jsme na čtyři karty zapomněli – ty slouží jako nápověda pro schopnosti jednotlivých postav a bude pro všechny hráče zpočátku neocenitelným pomocníkem.

Tyto přehledy karet rozdáte každému účastníkovi partie spolu s jednou kartou z pořádně zamíchaného balíčku. Zbývající karty položíte do středu stolu jako dobírací hromádku, určíte začínajícího hráče a můžete se vydat na lov lásky.

Ve svém tahu si každý hráč nejdříve dobere jednu kartu z hromádky. V tu chvíli má na výběr ze dvou postav, z nichž jednu musí zahrát a aktivovat její schopnost na kartě. Obvykle to znamená útok na některého ze soupeřů, který vám musí ukázat svoji kartu (kněz), ale můžete se její hodnotu pokusit odhadnout (strážná) nebo porovnat jejich hodnoty (baron).

Milostný dopis - rozehraná hra

Právě čísla budou důležité pro případ, že hra dospěje s více hráči až do chvíle, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. Nejvyšší karta v tuto chvíli bere vítězství a doručuje dopis pro svého vlastníka. Mnohem častěji bude ale jedno kolo končit vyřazením všech hráčů, kteří byli chyceni při činu. Ti jsou okamžitě vyřazení, ale eliminace a čekání netrvá dlouho.

Během minuty se budou moci do hry znovu zapojit v podobě dalšího kola, které začne opětovným rozdáním jedné karty. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nedoručí stanovený počet karet. Ten se stává vítězem celé partie.

Milostný dopis dělí publikum na dvě poloviny. Jedni hráči jej budou milovat pro jeho jednoduchost, eleganci a rychlost. A pak je tu ten zbytek (který se zdá být podle reakcí ve fórech v menšině), kterému hra připadá prostě a jednoduše náhodná a to i přes nádhernou grafiku jednotlivých karet.

Milostný dopis - karty

Původně jsem měl v úmyslu napsat smířlivou průměrnou recenzi, jenže ani v jedné naší testovací skupině se nechytila tak, jak jsem očekával. A určitě to nebylo zásluhou pravidel, která v této hře v podstatě chybí a stačí se držet jen a pouze textů na kartách. Možná při posilnění trochou alkoholických nápojů se může názor změnit, ale v našich skupinách tomu tak nebylo.

Vývojem hry se přece jen do partie vkrádá trocha dedukce a možnosti taktizovat. Ovšem pokud si doberete na začátku svého kola špatnou kartu, prostě nemáte šanci. Vyřazování hráčů v této hře sice není problém, protože každé kolo je otázkou dvou minut. Nesmíte ale narazit na přehnaně přemýšlivé hráče (i to se nám stalo), kteří mohou z partie udělat nekonečnou nudu a čekání. Jinak je Milostný dopis opravdu obvykle během 20 minut u konce, ale záleží také trochu na počtu účastníků. Ovšem celková herní doba se může hodně lišit podle toho, jak se kterým hráčům daří a díky tomu se potřebný čas může výrazně lišit.

Se správnou skupinou hráčů se můžete dočkat smíchu a radosti ze správně zahrané karty. Pokud se vám podaří navodit správnou atmosféru, nejspíš si doručování dopisu užijete a vlastně vám ani tak nepůjde o to, kdo se nakonec stane vítězem.

Milostný dopis - karty

S přibývajícím počtem hráčů se dostanete méně na řadu a máte opět ještě menší šanci něco ovlivnit. S šestnácti kartami se v šesti hráčích se v nejlepším případě dostanete k nějaké akci třikrát, což sice zvyšuje šance na vítězství, ale to bude vlastně zase jen dílem náhody.

Hráči se obvykle obrací s útoky proti tomu, kdo má nejvíce doručených dopisů. Díky tomu obvykle využijete většinu potřebných kol a hra je v konečném důsledku delší, než by mohla být. Ovšem hráči nemají špatný pocit z vyřazení, protože za chvíli se do partie znovu vrátí. Jen se pro nás nějak nedostavila radost z vítězství.

Příručka s pravidly je opravdu podrobná, ale díky tomu také mírně odstrašující. Přitom samotný herní princip je tak jednoduchý, že mohl být popsaný několika slovy na začátku. Zbývající text pak mohl sloužit jako doplněk pro někoho, kdo si rád čte dlouhá pravidla.

Milostný dopis - karty

Nechápejte to špatně. Je zřejmé, že Milostný dopis není vyloženě špatnou hrou. Musí si ale najít správné publikum, kterému nevadí jeho kompletní náhodnost. Jeho největší výhodou je cena, díky které jí můžete dát šanci a již zmiňované podařené ilustrace. No a pak je tu neuvěřitelná rychlost jednotlivých kol, kdy jedno stihnete klidně i během minuty. Ovšem dávejte si pozor, protože přes nadšené reakce na internetu se jedná pouze o náhodnou karetní hru.

Druhý názor:
Milostný dopis byl pro nás velkým zklamáním, když nám jeho šíp proklál srdce. Tuhle hru stihl opříst mýtus o eleganci a pouhých šestnácti kartách. Jenže tohle všechno je pouhá pohádka, která má obalit náhodu a štěstí. Nic víc k celkovému vítězství nepotřebujete. Cestou vás může ve správné společnosti potkat smích a užijete si zvláštní a unikátní party hru. Její nízká cena tohle všechno zdárně ospravedlňuje. Navíc pro více hráčů je hra přecejen zábavnější. Je ale pouze na vás, jak na něj sami zareagujete, když takovou navoněnou obálku se srdíčkem dostanete vy?
HODNOCENÍ: *PRŮMĚRNÁ*

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSeiji Kanai
IlustraceKali Fitzgerald, Andrew Hepworth, Jeff Himmelman, John Kovalic, Nina Matsumoto, Robb Miller, Ken Niimura, Noboru Sugiura, Yating Sun, 田中寛崇 (Tanaka Hirotaka)
VydavatelAlderac Entertainment Group, Kanai Factory, (Web published), 963.com, 999 Games, Arclight Games, Asmodee, Bard Centrum Gier, Black Monk, BoardM Factory, Brain Games, cutia.ro, Delta Vision Publishing, Devir, Filosofia Éditions, Galápagos Jogos, Gentosha Education, Hobby World, HomoLudicus, Japon Brand, Kaissa Chess & Games, Lautapelit.fi, Magpie (Korean Co), MINDOK, Pegasus Spiele, Popcorn Games, Siam Board Games, Steve Jackson Games, Swan Panasia Co., Ltd., uplay.it edizioni, Z-Man Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(146 voters)
KategorieCard Game, Deduction, Renaissance
MechanismyDeduction, Hand Management, Player Elimination, Score-and-Reset Game, Take That
RozšířeníBig Love Letter, Love Letter: Erweiterung
RodinaCard Games: Draw and Discard, Characters: Pummeleinhorn / Pummel & Friends, Containers: Drawstring Bag, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Game: Love Letter, Holidays: Christmas, Series: 5 Minute Fun (AEG), Series: Big in Japan (AEG), Series: Pocket Game (AEG), Setting: Tempest Shared World, Theme: Love / Romance
Alternativní názvyLetters to Santa, List Miłosny, Lista Skarbów, Love Letter Kanai, Love Letter: Kanai Factory Limited Edition, Love Letter: Legend of the Five Rings, Love Letter: Wedding Edition, Milostný dopis, Morgen kommt der Weihnachtsmann: Mein Wunschzettel, Munchkin Lista Skarbów, Munchkin Loot Letter, Pummeleinhorn: Der Superkeks, Szerelmes Levél, Welcome the Tzar, Манчкин: Тайная добыча, Тайное послание, เกมจดหมายรัก, ラブレター, ラブレター Love letter 恋文, ラブレター・フロム・ヨザクラ, 情书, 情書, 有野課長の Love Letter, 러브 레터

Více o hře.

Recenze: Milostný dopis nedorazil do správných rukou
Milostný dopis funguje jako hříčka, která vás pobaví na pět minut. Ale nesmíte po ní chtít plnohodnotnou zábavu, která by měla trvat více kol na vítězství. V takové situaci hra díky svojí totální závislosti na náhodně selhává a její cíl se ztrácí v nedohlednu. A nejslabší je pak ve dvou hráčích. Alespoň pro nás. Milostný dopis ale není špatnou hrou, jen prostě vyžaduje správné publikum, které jej dokáže ocenit. Hodí se spíš do uvolněné společnosti nebo třeba na cesty do auta. Díky pouhým šestnácti kartám a jednoduchým pravidlům (popsaným složitě v přiložené příručce) se vejde i do náprsní kapsy. V její jednoduchosti tkví její geniálnost i prokletí. Pro nás je ale Milostný dopis zklamáním, protože v něm vítězství vůbec nezávisí na vašich schopnostech.
Klady:

+ cena a ještě jednou cena
+ blesková rychlost jednoho kola
+ krásné ilustrace
+ malé rozměry
+ unikátní koncept
+ nápovědní kartičky
Zápory:

- naprosto náhodné
- zbytečně překombinovaná pravidla
- ve dvou hráčích chybí motivace i zábava
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nightfall – Dark Rages – rozšíření pro všechny upíry