Recenze: Planet Steam – i vzduch je jen komodita

planet-steam-01

Každá planeta má nějaký příběh. My známe jen narození a život naší Země, ale ve vesmíru je takových historií nespočet. Ale zatímco my dýcháme čistý a čirý vzduch, jinde jsou plíce přizpůsobené daleko horšímu prostředí. Planeta se jmenuje pochopitelně Steam a její atmosféra je plná páry a mnohem většího množství vody. To ale nebrání bytostem, aby tento svět obývaly, byly nám podobné a nechtěly nic jiného než zbohatnout.

A na tuto planetu nás zavede nová desková hra, kterou si pro nás připravil Heinz-Georg Thiemann a jmenuje se Planet Steam. Vyšla poprvé už v roce 2008 (my v ruce držíme druhou edici z roku 2013) a připravili si ji pro nás ve firmě Fantasy Flight Games. O podařené ilustrace se postaral Czarné.

Jak obrázek na víku i název napovídají, jedná se o steampunkovou hru. A tak se nám nezbývá, než se do té páry a hnědého bledého světa ponořit otevřením této velké čtvercové krabice. Uvnitř na hráče čeká velký herní plán, který má pouze na jedné polovině reálnou mapu světa viděnou shora. Druhá polovina je pak věnovaná různým stupnicím a ukazatelům. Tato část se jmenuje terminál surovin a ukazuje ceny surovin. Právě ty hráči připraví na začátku partie tak, že označí pozice obarvené červeně. V sousedním sloupci pro každý zdroj hráči označí možný zisk daného prvku.

planet-steam-11

Každý z hráčů si vybere svoji barvu a položí si před sebe žetony nároku dané barvy, k tomu dostanou také karty základních dopravních prostředků a tomu podle tabulky (závislé na počtu hráčů) startovní množství kreditů a také jednotlivých zdrojů. Ty rovnou rozmístí do svých transportů. K tomu všemu dostanou také přehledovou kartu. Teprve nyní své žetony nároků rozmístí na mapě světa podle předepsaného rozložení. Zbývající komponenty položí vedle plánu: tedy sady karet specialistů, licencí na budovy a luxusní apartmá, ale také figurky nádrží (vlastně takových továren na suroviny), transformátorů a všechny zásoby surovin.

Celá partie se znovu dělí na kola, jak je tomu zvykem. A každé z mnoha se pak odehraje ve čtyřech fázích. Všechno to pokaždé začne možností rozšířit své obchodní impérium. Mohou tak získat karty specialistů a k tomu nějaké dílky surovin. O postavy proběhne aukce stejně jako o jednu zónu, kterou vybere jeden z účastníků partie. Poté si hráči vyberou další zónu, kterou by chtěli kontrolovat, ale potřebují k tomu pomoc kostky. V případě, že hodí nízké číslo, musí obsadit jinou pozici.

Hned poté dané lokace na mapě využijí s pomocí nádrží. To je druhá fáze, ve které použijí tato zařízení k těžbě vody a s využitím rozšiřujících konverterů i dalších surovin. Ale nejdříve musí zaplatit aktivační cenu v podobě jedné jednotky vody. Tím se kvalifikují k možnosti koupit nádrž a konvertor, ale také další vylepšení. Nově získaný kontejner zaplatí vodou a kredity a poté jej postaví do jedné ze svých kontrolovaných zón. Později může tyto stroje přesunout, stejně jako vybavení mezi jednotlivými nádržemi.

planet-steam-03

Všechny nádrže začnou být užitečné, jakmile začne třetí fáze. Její hlavní a jedinou náplní jsou zdroje. Hráči tak nejdříve získají s pomocí svých továren suroviny a poté je mohou prodávat nebo naopak nakupovat ty chybějící. Při obchodování samozřejmě hrají zásadní roli stupnice, která určuje cenu daného prvku. Jako omezení pro nákup slouží zásoba, tedy druhý sloupeček. Prodat lze naopak libovolné množství. Na závěr svého obchodu hráč ještě upraví cenu.

Každé kolo pak končí specifickou fází, ve které jsou do zásoby vyrobeny nové nádrže a poté pouze posunou ukazatel kol o jedno políčko kupředu. Jakmile tento žeton dosáhne poslední políčko, hráči porovnají své bohatství. Sečtou tedy hodnotu svého vlastnictví, kontrolovaných zón, nádrží, luxusních bydlení a samozřejmě i samotných kreditů. Ten, kdo má v součtu nejvíce peněz v kapse, se stává vítězem.

Planet Steam je naprosto funkční obchodní hrou. Ta zaručuje zábavu všem, kdo rádi shromažďují hodnoty, budují impérium a hrabou další a další nové bankovky. A ve všech těchto prvních vyniká. To proto, že všechno dělá správně a přesně tak, jak by taková obchodní hra měla fungovat.

planet-steam-14

V první řadě tu máme samotný trh s komoditami. Jejich ceny se mění s každým obchodem a zásoby nejsou nekonečné. A přesto hráči dokáží s patřičnou výbavou těžit i ty obtížnější. A tady nastupují nádrže a jejich vylepšení. Ty jsou řešené opravdu skvěle a díky dobrému zpracování je vše na první pohled patrné.

Součástí hry je ale také velmi podstatná fáze boje o kontrolu nad územím. Pouze na ovládané území, které jsou označené hráčovým žetonem, mohou přivést nádrže. Do hry zasahují ale také velmi důležité transporty, které hráči mají na úvod slabší, ale později je mohou také vylepšit.

planet-steam-12

Hra klade důraz na plánování. A přestože v krajních situacích používá kostku, po většinu času náhoda nehraje žádnou zásadní roli. Ovšem nedá se říct, že byste se nedočkali konfliktů. Těch je v první části každého kola požehnaně, protože hráči si rozdají bitvu o území i nabídku karet přímo v aukci.

Mapa se s počtem hráčů mění. Díky tomu je zaručeno, že i ve dvou si užijete srovnatelný zážitek. A přesto teprve ve vyšších počtech, nejlépe ve čtyřech, se dočkáte zajímavého vývoje a napínavé bitvy o každý kredit. Naopak v pěti se už projeví delší jednotlivé tahy a to má negativní vliv na délku. Protože ale celá hra není vůbec jednoduchá a obsahuje řadu drobných detailů, které jsme zde vynechali, celá partie bude trvat rozhodně nějaké dvě hodinky i více.

planet-steam-20

Pokud někde Planet Steam sbírá plusové body, pak je to určitě v sekci zpracování. Steampunkové téma čiší z každého kousky grafiky i temného prostředí. Figurky, karty i žetony celkový dojem dotahují a hra vypadá opravdu moc podařeně. Planet Steam není rozhodně pro všechny, ale kdokoliv řádí u herního stolu jako ekonom, ten si tuhle novinku opravdu užije.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinz-Georg Thiemann
IlustraceDavid Ardila, Chris Beck, Czarnè, Ian McQue, Brian Schomburg
VydavatelLudoArt Verlag, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Heidelberger Spieleverlag
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 5
Herní doba180
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(33 voters)
KategorieEconomic, Industry / Manufacturing, Science Fiction
MechanismyAuction/Bidding, Commodity Speculation, Market, Trading
RozšířeníPlanet Steam: Golden Eagle, Planet Steam: Manipulator, Planet Steam: Saboteur
RodinaSpace: Mars, Theme: Airships / Blimps / Dirigibles / Zeppelins, Theme: Steampunk

Více o hře.

Recenze: Planet Steam – i vzduch je jen komodita
Planet Steam na první pohled vypadá skoro jako nějaká válečná steampunková bitva. Ve skutečnosti může ale právě tento dojem být pro někoho velkým zklamáním, protože tohle je opravdu jen a čistá ekonomika. Do všeho ale zasahují i aukce, poziční hra a především plánování. Náhoda tu je pouze takovým dochucením. Hráči mají svoje šance pod kontrolou, když vyšlou továrny do svých kontrolovaných oblastí, kde s jejich pomocí mohou těžit suroviny. A i přes delší herní dobu tahle ekonomika funguje. Planet Steam tak můžeme označit jako výbornou hru, pokud máte rádi budování finanční mašinerie.
Klady:

+ aukce
+ hra je konfliktní
+ hromada drobných pravidel dělá partii zajímavější
+ zábavné ve všech počtech
+ kvalitní zpracování
+ střádání financí je zábava
Zápory:

- „jen“ ekonomická hra
- delší herní doba
- v pěti už pomalé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Junior English – učíme se anglicky