Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Port Royal Big Box – pro všechny námořníky

Není přístav jako přístav. Některé jsou malinké a zakotví v nich jen několik plachetnic. Pak jsou tu ale obrovské zálivy plné jachet a lodí, které čekají na svoje zboží. Taková místa jsou skvělá nejen pro obchodníky všech druhů, ale také pro samotné námořníky. Pod rouškou obvyklých obchodů a nákladů se tu ukryje i spousta pašování. A někde mezi těmi obyčejnými a nudnými posádkami se ukrývá i nějaká, jejíž cílem jsou tajemné ostrovy a hledání pokladů.

Ať už hledáte od mořské hladiny cokoliv, vše vám splní velká krabice Port Royal Big Box. Navazuje na malou krabičku Port Royal a jedná se o soubor základu a všech dostupných rozšíření, zkompletovaných pod jedním víkem. Pod celým boxem zůstává podepsaný designér Alexander Pfister, ale ilustrace po Klemensi Franzovi převzalo designérské bulharské studio Fantasmagoria. Novou velkou krabici přináší v kompletní lokalizaci do češtiny firma MindOK.

Pod víkem s obchodnickým pohledem do přístavu najdete obrovskou spoustu karet. Je jich celkem přes tři stovky a jsou přehledně rozdělené kapsičkami ve dně krabice na jednotlivé části. Základ tu provází tři rozšíření – Kontrakt, Dobrodružství a Napněte plachty. Ta poslední jmenovaná navíc je navíc samostatně hratelná.

V základní partii hráči vezmou všechny karty a zamíchají je do jednoho velkého balíčku. Z něj si každý vezme tři karty jako svůj startovní majetek. Berou si je ale opatrně z hromádky tak, aby neviděli, co na kartě ve skutečnosti je a rozloží je před sebe. Zadní strana je totiž pro všechny stejná, ale také neméně důležitá, protože tam je zlatá mince. Každá karta tak má dvě funkce a mezi nimi nelze měnit – některé se stanou mincemi, jiné dalšími námořnickými prvky.

V tahu hráč otáčí jednu kartu za druhou z balíčku, vyhlíží lodě a své možnosti. Karty odhaluje do řady, čímž vytváří nabídku. Postavy, které do přístavu připlují, zůstávají v nabídce stranou i po skončení tahu. Totéž platí i pro karty expedice, jejichž podmínky se mohou hráči snažit splnit ve svém tahu i později. Skončit dobírání a první fázi může kdykoliv a v tu chvíli se pustí do utrácení mincí. Za ně má šanci najmout postavy, které se v přístavu poflakují. Nebo použít jako zdroj hotovosti jednu z lodí, které připluly. Při tom nesmíte hromadit peníze, protože si na vás brousí zuby daně, které jsou někde v balíčku schované.

Ze všech zbývajících karet si mohou nakoupit soupeři. Zbývající lodě a další prvky (mimo postav a expedic) jsou odložené pryč a další hráč může začít vyhlížet lodě a jeho náklad na molu přístavu. Postupně tak nastřádají všichni nějaké ty body vlivu za postavy a expedice. A ten, kdo jich jako první nasbírá tucet, může slavit vítězství.

A to je časem prověřený, skvělý, zábavný, napínavý a parádně variabilní Port Royal. Základ, který už tu s námi nějaký rok je a pořád nepřestal bavit. A teď tu máme obrovský nášup v podobě spoustu nových karet, takže co přináší a nabízí?

Nový velký box představuje především karty kontraktů a k tomu ještě přimíchává pár postav. Každý takový závazek má svoje požadavky, za které můžete získat mince, čím dříve jej dokončíte, tím více. Tím dále obohacuje každou partii a dává vám ještě bohatší zážitek pokaždé, když se s kartami na moře vrátíte.

Druhou novinkou jsou možnosti kooperativní a sólové hry. Tím se zcela mění zážitek, na který jsme si dosud zvykli. A ačkoliv původní hra hodně staví na soupeření a přesto dokáže poskytnout zábavu, i když síly na moři spojíte.

S touto kooperativní verzí souvisí také největší překvapení, a tím je kampaňový zážitek, který se větví, a právě proto vám zajistí zážitek. Je zajímavé, že i v takovéto zdánlivě malé a nenápadné hře se najde prostor pro narativ, který dává smysl a nabízí něco víc, než základní hru.

Z hlediska znovuhratelnosti je tento bod trochu na štíru. Kampaň si po dohrání asi nebudete mít touhu úplně zopakovat. Ale kooperativní varianta o body lze opakovat, pokud využijete rozšíření Kontrakt.

Ale ani tím to nekončí. V krabici je také rozšíření Napněte plachty, které je zjednodušenou verzí Port Royal. Je rychlejší a vhodná na naučení. Poté ale karty spíš využijete na obohacení a zvýšení variability klasické hry.

Zážitku z partie svědčí paradoxně, pokud se jí zúčastní pouze dva hráči. A to i v kooperaci, ačkoliv sólová hra je také dobrá. Ale je to spíš nouzovka s kampaní a opakovaném porážení vlastního skóre v Kontraktech. Hlavní a stěžejní je ale zábava ve více hráčích a to především proti sobě. Ve dvou, ale klidně i ve více účastnících.

Překvapivé je, že se celkově změnila grafika hry. Názory na tuto změnu se hodně liší podle vkusu, takže někdo preferuje původní ilustrace, zatímco jinému se zase líbí jednotnost velkého boxu. Tady si každý musí udělat vlastní názor podle okolních fotografií.

Ačkoliv jsou rozšíření jiná, pravidla udržují vše jasné a přehledné. Není problém se naučit pracovat s libovolným balíčkem karet. Ty jsou navíc na začátku po vybalení pěkně roztříděné a očíslované, abyste i později neměli ve své kopii hry chaos.

Hra přesto zůstává náhodná. Musíte i nadále spoléhat na štěstí, protože ani s rozšířeními se jinak nedá vyhrát. Pokud vám ale náhoda nevadí, pak se vám hra odmění spoustou opravdu špičkové zábavy, chytré a promyšlené, jednoduché a napínavé.

Celkově musíme uznat, že nová rozšíření přidávají vždy něco do hry navíc, ale nerozbíjí celkový dojem a kvality původního boxu. Port Royal Big Box nabízí úžasnou hodnotu za peníze (možná vůbec jeden z nejlepších poměrů na trhu), které za tuto kartami naplněnou krabici utratíte. Hra je plná variability, možností a zábavy, při tom ale zůstává rychlá, dynamická, a především ukázkově zábavná.

Recenze: Port Royal Big Box – pro všechny námořníky
Port Royal Big Box je krabice naplněná variabilitou a zábavou. Spousta karet ve spojení s opravdu zábavným průběhem zaručuje, že se budete ke hře vracet zas a znovu. Jen vám nesmí vadit náhoda, která má tendenci rozhodovat o všem. Ale v krabici se ukrývá hned několik her, všechny stejně jednoduché a zábavné, otevřené a rychlé. Port Royal Big Box je dobrou zprávou pro fanoušky původní hry, ale ještě lepší zprávou pro ty, kteří dosud s vyplutím na moře váhali. Tohle je ta pravá chvíle.
Klady:
+ spousta karet
+ nová grafika
+ řada možností, jak hrát
+ kooperativní varianta
+ skvělá zábava
+ napínavý průběh
+ jednoduchá pravidla
Zápory:
= stále náhoda
= kampaň si zahrajete jednou
= kooperace je fajn, ale hlavní zůstává soupeření
= nová grafika
4.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monkey Business – pořádné opičárny