Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Prolom kód – žádný sejf není v bezpečí

Když se vám do cesty postaví kód, většinou je potřeba zavolat nějakého specialistu. Takového, který se nezalekne řady hvězdiček a tajemství, ve kterém se může ukrývat spousta čísel i písmen. Kódy mají nepovolané udržet venku a povolaným umožnit vstup. Jenže ne vždy je všechno tak černobílé. Vítejte ve světě, kde je potřeba prolomit kód!

Hru s názvem Prolom kód si pro nás připravil designér Ryohei Kurahashi, který ji pod názvem Break the Code vydal nejdříve pod hlavičkou společnosti Jelly Jelly Games, ale tam se hra dlouho neohřála. Své příležitosti se chytila firma IELLO. Hra dostala kabátek od Melanie Walryck a nakonec se dostává do češtiny jako novinka vydavatele Albi.

Na hráče uvnitř tmavé krabice s natištěnými kódy čeká sada čtyř zástěn. V rámci přípravy si ihned každý z účastníků jednu vezme a postaví ji před sebe. Čemu ale bude bránit? No přece zvídavým pohledům protihráčů tak, aby neviděli pětici kódovacích destiček. Ty obsahují tmavé nebo světlé číslice a hráč je před sebou musí vždy poskládat vzestupně. K této nejdůležitější výbavě si vezmou hráči také jeden list záznamníku a tužku. Mezi zástěnami ve středu stolu musí zůstat dostatek místa na balíček karet s otázkami, ze kterého je na úvod odhaleno šest exemplářů a také všechny nerozdělené kódovací destičky (čtyři nebo pět).

V partii se hráči střídají na tahu, na jehož začátku lze vždy položit otázku. Lze si vybrat z nabídky šesti karet otázek. Hráč přečte text nahlas a všichni jeho soupeři musí nyní odpovědět podle pravdy. Otázky se samozřejmě týkají jen a výhradně čísel za zástěnami, ať už hráči musí prozradit jejich barvy, rozdíly nebo jiné vztahy.

Všechny ale přináší svému tazateli (a také soupeřům) důležité informace, které by si měl co nejdetailněji poznamenat do svého bloku. Jsou to data naprosto stěžejní pro druhou fázi, kterou je hádání hodnot a barev destiček. Ne těch, která leží před jednotlivými hráči, ale těch několika, které zůstaly ležet uprostřed a nikdo je v této partii ještě neviděl.

Pokud si hráč na takový tip věří, jednoduše jej stále potají zapíše do svého bločku. Poté může svoji dedukci otestovat, odhalit číselné dílky a porovnat je se svým odhadem. Pokud se netrefil, je s okamžitou platností z partie vyřazen. Ostatní dostanou každý svůj pokus. Ten, kdo se trefí do kódu jako první, bez jakýchkoliv odkladů vítězí.

Prolom kód je chytrou dedukční hrou, ve které se šikovným kladením předpřipravených otázek snažíte zjistit, jaké kdo má kombinace číslic. Základem všeho jsou položené dotazy, které ale slyší všichni a je pouze na hráčích, jak si tyto získané informace poskládají do jednoho celku.

Navíc se zážitek výrazně liší, pokud hrajete ve dvou. Tam totiž hráči nehádají společné destičky ležící uprostřed, ale navzájem si tipují kombinaci, která leží před tím druhým. Princip sice zůstává stejný, ale informací k poskládání je méně. Proto je dobré hrát ve dvou hlavně na začátku, kdy se s fungováním hry seznamujete. Vedení poznámek je totiž výrazně jednodušší, než když máte dávat dohromady informace od dvou nebo tří protivníků.

Hádání s sebou přináší asi jediný problém a tím je vyřazování v partii tří či čtyř hráčů. Pokud si totiž někdo tipne sadu destiček uprostřed a netrefí se, pak je jednoduše vyřazen a ostatní mohou v hádání a dedukci pokračovat.         

Herní doba hodně záleží na tom, jak budou narušovat partii chvíle na přemýšlení. Někteří hráči mají tendenci si vše analyzovat, detailně zapisovat a dělat si v bločku různé značky a šipky. A to partii protahuje, ačkoliv jinak má potenciál skončit v klidu do čtvrt hodiny.

Zpracování je stylové, plné čísel a znaků, aby vše vypadalo opravdu dostatečně krypticky. Co je ale důležité – hra baví. Zástěny fungují, otázky jsou dobře vymyšlené a bloček nabízí prostor pro vaše poznámky.

Prolom kód opět dokazuje, jakou dokáže být dedukce zábavou, pokud na to máte vlohy. Všichni soupeří v rychlosti, a to se stejnými informacemi. Díky tomu vyhrává opravdu ten lepší. Prolom kód není první takovou hrou a navazuje s dedukcí na našeho oblíbeného Mazaného lišáka, ale Prolom kód si hraje zase s čísly a dělá to trochu jinak. A také zábavně.

Recenze: Prolom kód – žádný sejf není v bezpečí
Prolom kód je hra, která stojí a padá na schopnostech hráčů dělat si poznámky a hledat souvislosti v odpovědích. Ten, kdo umí číst mezi řádky a odhalit vzestupnou číselnou řadu, má největší šanci na vítězství. Rychlá partie a zajímavé změny pro různé počty hráčů z ní dělají výbornou volbu právě jak pro duel, tak pro početnější souboje. Prolom kód se nám moc líbí.
Klady:
+ varianty pro duel a více hráčů
+ hádání číselných kódů
+ dobře nastavené otázky
+ všichni hráči mají rovnou šanci
+ rychlá partie
Zápory:
- partie se může protáhnout (ale pořád není délka nijak děsivá)
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Project L – jedno písmenko k vítězství