Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Puzzle Strike Shadows – žetony vystupují ze stínů

puzzle-strike-shadows-01

Už je to dlouho, co jsme se utkali naposledy. Pamatuji si, jak řinčely žetony. Jenže pak zavládnul v naší říši mír. Nepřátelé ustoupili do stínů a zdálo se, že tam zůstanou navždy. Nebudu tvrdit, že nám ty divoké bitvy nechyběly, ale nebylo s kým vést souboje. Mohli jsme jen mezi sebou trénovat. Jenže v posledních nocích slyším tříštění žetonů. Je to jako naposled, kdy se pokusili nepřátelé ovládnout naše království.

Možná to je všechno jen iluze a možná to je šampionát o toho nejlepšího stínového bojovníka a vrhače žetonů. Takové souboje s žetony jsou náplní deskové hry Puzzle Strike, která dostala do vínku samostatně hratelné rozšíření s podtitulem Shadows. Jeho autorem je David Sirlin a my se společně podíváme na to, co se mu pod hlavičkou jeho vlastní společnosti Sirlin Games podařilo navrhnout.

A tentokrát nás čeká opravdu mohutná krabice s obrovským žetonem na víku. Kolem něj se seskupilo hned několik postav, které budou bojovníky v tomto rozšíření. Uvnitř krabice pak najdeme plastový pořadač, jehož prostor je do posledního místečka zaplněný obrovskou hromadou kartonových žetonů. Konkrétně mluvíme o 342 kusech žetonů, které mají v horní části uvedenou cenu, pod ní název a dole pak symboly dostupných akcí.

puzzle-strike-shadows-03

Na začátku partie si musí hráči z této sady vybrat takzvaný bank. Ten vytvoří náhodných deset různých sad žetonů, které vytvoří nabídku k nákupu. Od každého typu je v nabídce hned několik exemplářů. Ve středu stolu je dotvoří hromádky společných žetonů, tedy žetonů cenných kamenů (gems) o narůstajících hodnotách a žetony základních akcí (kombinace, bourání a zranění).

Hráč si každý musí zvolit svého hrdinu. Právě podle svojí postavy dostanou hráči do začátku tři žetony se speciálními dovednostmi. K tomu si každý vezme také šest žetonů drahých kamenů s hodnotou jedna a také jeden bourací žeton (crash gem). Celou sadu deseti žetonů nasypou do pytlíku a vytáhnou startovní ruku pěti žetonů. Díky zástěně, kterou si před sebe položí, ale žetony nemusí držet v ruce. Mohou je mít přehledně před sebou a při tom ani nenaznačit soupeři, co přesně zrovna mají za možnosti. Poslední důležitou komponentou pro partii je hráčský plán, který si každý také položí před sebe.

Na začátku každého kola hráči přidají do své sázky jeden žeton z banku. Poté hráč dostane šanci zahrát jeden žeton z ruky, jehož schopnosti ale může řetězit s dalšími. Žetony totiž nabízí nové akce, ale také nákupní hodnotu. Tu použijí o chvilku později na nákup nových žetonů ze společného banku. Ty opět přihodí do pytlíku, odkud si je později mohou vylosovat a použít.

puzzle-strike-shadows-05

Ústředním prvkem celé hratelnosti jsou ale růžové žetony rozbíjení. Hráči své kameny ale nejdříve musí zkombinovat do hodnotnějších kamenů (nebo je nakoupit). Teprve poté je mohou s pomocí rozbíjení zaútočit na soupeře, protože takový roztříštěný drahokam zamíří své střepy všechny směrem na protivníky.

Pokud se hráči podařilo udržet vysokou hromadu drahých kamenů na svém plánu, dostane bonus s možností dobrat více kamenů pro příští kolo (oproti standardním pěti). Jenže hráč nechce, aby mu jeho pyramida narůstala. Jakmile se jednomu z hráčů naplní jeho pyramida na maximálních deset kamenů, je konec partie. Vítězí ten, kdo má žetonů nejméně.

Zatím jsme ale popsali pouze pravidla, která už všichni známe. Jedná se o klasický Puzzle Strike, který je založený na deckbuildingu, jenže tentokrát využívá žetony. To už není nic nového, protože na trhu je spousta dalších her, které zase třeba používají kostky.

puzzle-strike-shadows-10

Shadows je famózním rozšířením, které nabízí v první řadě nové postavy. Každá má svoje vlastní žetony a schopnosti, které dělají každou partii jedinečnou. Tato výjimečnost je vždy nejvíce patrná na začátku, kdy se tyto žetony hráči protočí v rukou častěji než v pozdějších fázích. Tam už zaplní pytlík další nakoupené žetony, kterými se hráči snaží vyladit svoji sbírku na co nejútočnější kombinaci.

Mezi dovednostmi postav jsou některé opravdu unikátní. Například šance zahodit žeton z banku mimo hru (a tím zabránit soupeři, aby si jej koupil), zablokování kombinačních možností. Některé jsou jednorázové, ale mezi žetony postav jsou i trvalé, které přidávají třeba příjem nebo nabízí cestu k sebrání již zahraného žetonu zpět do ruky.

Puzzle Strike je skrznaskrz konfliktní hrou. Hráči se bez útočení nemohou vůbec obejít. Ale cestou k vítězství je samozřejmě také dobrá sestava žetonů. Například barevná panika přinutí soupeře zahodit žetony konkrétní barvy (barva zástavy v horní části, která současně odlišuje typ žetonu). Kladivo umožní přidat do své pyramidy žetonů čtyřku, kterou pak lze efektivně rozbít a klidně tím ukončit celou partii.

puzzle-strike-shadows-08

Puzzle Strike i po několika letech zůstává skvělou zábavou. No a s rozšířením Shadows dostává zase nový dech. Nové postavy a dva tucty žetonů s novými schopnostmi, to je obrovský svět k objevování. Nová komba a vychytávky, které budete moci využívat a znovu si užívat ten pocit z opravdu konfliktního souboje. Pro milovníky Puzzle Strike je Shadows povinností. Pokud byste ale chtěli do světa této žetonkovky vstoupit, pak vám raději doporučíme základní sadu, která je přístupnější a vhodnější pro start. Tohle rozšíření se ale rozhodně do stínů neschová, protože září na všechny strany zábavou!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Sirlin
IlustraceLong Vo
VydavatelSirlin Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(6 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Video Game Theme
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníPuzzle Strike Randomizer Cards, Puzzle Strike: Promo Chips
RodinaSeries: Fantasy Strike (Sirlin)

Více o hře.

Recenze: Puzzle Strike Shadows – žetony vystupují ze stínů
Puzzle Strike: Shadows je rozšířením, jehož jediným důvodem existence je navýšení variability. S tím se pojí výtečné zážitky z hledání nejlepších kombinací žetonů. Hráči si ovšem po celou dobu partie nic nedarují a nikdo nemá dopředu jasné vítězství. Spousta nových dovedností znamená, že máte znovu co objevovat. Puzzle Strike: Shadows tedy umí rozdávat radost ze hry s naprostou samozřejmostí.
Klady:

+ ohromný nárůst variability
+ pořád skvělá zábava
+ spousta variant v pravidlech
+ samostatně hratelné
+ luxusní zpracování
+ nové postavy
+ výtečně konfliktní
Zápory:

- odpůrce deckbuildingu nepotěší
- náhoda
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Clack! Family – cvak, plác a bum