Recenze: Tajemství těla – s pomocí otázek objevte sami sebe!

tajemstvi-tela-16

Cestujeme za hranice známého vesmíru. Do hloubek, kam lidské oko ještě nepohlédlo. Navštívíme záplavu fantastických světů, které nikdy nebudou realitou. Ale jedno z těch nejúžasnějších míst máme pod nosem. Je to naše tělo!

A to byl určitě jeden z důvodů, proč Česká televize připravila do svého vysílání pořad s názvem Tajemství těla. Protože se v této show dozvíte spoustu zajímavých informací, je to všechno skvělým základem pro vědomostní hru. A této šance se chopila firma Albi, která připravila v roce 2017 stejnojmennou hru. Otázky pak připravila dvojice Eliška Faeklová a Vojtěch Svoboda.

Uvnitř nenápadné namodralé krabičky s obrázkem šroubovice DNA se nachází čtyři balíčky karet. Těch je dohromady 200, z toho 175 karet na sobě nese natištěné otázky. A protože se na každou vejde celkem pět zadání, celkem na hráče čeká 875 prověření znalostí.

tajemstvi-tela-03

Všechno to ale začíná u herního plánu, který nabízí nejen prostor pro čtyři druhy karet (tři barevně odlišené obtížnosti a jedna sada obrázků). Právě sem umístí hráči sady karet, ale předtím každou hromádku samostatně zamíchají. Ve středu se vinou dvě soustředné šroubovice DNA. Na libovolné pozici té vnější kružnice bude začínat figurka každého z hráčů poté, co si ji každý účastník podle barv vybere. Poblíž si hráči připraví kostku.

Hráč na tahu hodí kostkou a posune svojí figurkou libovolným směrem. Nezáleží ale zas tolik, na kterém poli zastaví. Všechny jsou stejná, tedy alespoň dokud nemá na svém kontě hráč několik úspěchů. Do té doby jen pohybuje svojí postavičkou, tak trochu zbytečně a podle hodnoty na kostce se také dočká jedné otázky. Jednička až pětka odpovídají vždy jednomu zadání, zatímco šestka znamená volbu hráče.

Pokud se mu podaří správně odpovědět, získá modrou (nejlehčí) kartu. A když nasbírá tři, vyslouží si tím právo postoupit do další úrovně. Musí ale nejdřív doběhnout svojí figurkou na jedno ze tří políček, které obsahují bílou šipku. V tu chvíli se přesune do vnitřní kružnice a pokračuje odpovídáním na otázky z těžšího (zeleného) balíčku.

tajemstvi-tela-01

Tentokrát je cílem nasbírat karty dvě a vkročit do středu na červený puntík. Zde hráči už stačí odpovědět na otázku podle posledního hodu kostkou. Tentokrát může být otázka doplněna i nějakým obrázkem z padesáti různých.  Pokud se hráči podaří uhodnout správnou odpověď (tučně označenou možnost na zadní straně), rovnou vítězí v celém soupeření.

Tajemství těla je zase dalším přírůstkem do klasické sady vědomostních her. Tentokrát ale nabízí alespoň nový přístup k pohybu na plánu a sběru karet. Hráči nemusí přistát na správném políčku, ale mohou být kdekoliv. Jejich jediným cílem pak je být ve správnou chvíli na místě, které jim umožní přestoupit do dalšího kruhu.

Na hráče pak čeká řada zajímavých a netradičních otázek. Někdy si budete tipovat, jindy budete tušit a občas dokonce vědět. Ale vždy se přiučíte něco nového. Víte například, co hlídá hrtanová příklopka nebo proč mají albíni bledou kůži? Všechny otázky se týkají lidského těla, takže i nás všech. A to dělá hru opravdu velmi zajímavou.

tajemstvi-tela-09

Otázek je spousta, takže i když se třeba někdy začnou opakovat, nebudete si znovu jistí správnou odpovědí. Výjimkou jsou samozřejmě některé otázky, které vás zaujmou. Takové věci si pak lépe zapamatujete, ale i tady hra plní svoji roli. Tentokrát naučné zábavy. A i když příště odpověď budete vědět, nebudete se bavit o nic méně.

Pohyb i volba otázek se řídí kostkou. Nejsou tu žádné tematické oblasti, všechno je sloučené do jednoho celku. Jenže právě ty hody puntíků znamenají, že nakonec váš úspěch z části závisí také na štěstí. To ale do těchto her patří stejně jako vědomosti. Otázky mají vždy dvě možnosti označené písmeny a hráč si musí vybrat tu, kterou považuje za správnou. Na kartě je tato odpověď označena tučně, takže hráč pokládající otázku správné řešení zná.

Zajímavým zpestřením jsou pak obrázkové karty, které doprovázejí závěrečné finálové otázky. Ty jsou docela těžké, ale nakonec právě díky obrázkům nejsou neřešitelné. Obtížnost ale i tak narůstá, čímž se také zvyšuje pravděpodobnost, že partie bude vyrovnaná až do konce a hráči se utkají o vítězství až úplně na konci.

tajemstvi-tela-14

Tajemství těla je výbornou hrou, která netrvá přehnaně dlouho, protože po vás nepožaduje nadbytečné množství odpovědí. Stačí uhodnout jen několik a už můžete soutěžit o celkovou výhru. Partie je rychlá, napínavá, ale především poučná. To všechno bychom od vědomostní hry očekávali a u Tajemství těla to i dostaneme.

Recenze: Tajemství těla – s pomocí otázek objevte sami sebe!
Tajemství těla je vědomostní hrou, která nedělá určitě ostudu televiznímu pořadu ani společenské zábavě. Hráči se snaží nasbírat dostatek karet k postupu dál, ale nejsou tolik závislí na hodu kostkou. Ta jim pouze určuje otázku z karty. I tady je ale třeba mít štěstí, protože některé dotazy jsou poměrně obtížné. Tajemství těla ale najde spokojené hráče všude, kde hledají novou vědomostní hru se zajímavou náplní a solidně fungujícím mechanismem.
Klady:

+ zajímavé otázky
+ tři obtížnosti
+ napínavé až do konce
+ obrázkové karty doplňují otázky
+ rychlá herní doba
Zápory:

- náhoda
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Chemistry Fluxx – to správné složení karet