Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Conan – oběti, panny a krev

conan-34

Když jsem se blížil, byla to jen nenápadná chatrč. Moje smysly byly už dávno otupělé dlouhou cestou plnou komárů, a tak jsem si nevšiml podivně zatažených oken ani zářezů drápů na vnitřní straně dveří. Nikdy bych nevstoupil neozbrojený do takové místnosti, pokud bych nebyl unavený. Jenže stalo se a teď sedím spoutaný u ohniště a čekám, co se mnou stará ošklivá čarodějnice má v úmyslu.

Osvobodíte se vyjednáváním nebo silou? Co by udělal nejslavnější bojovník všech dob, svalnatý a neporazitelný Conan? Na to musíme najít odpověď každý sám a pomoci nám v tom může Frédéric Henry, který vytvořil mohutnou deskovou hru s jednoduchým názvem Conan. Jeho výtvor dostal svoji finální podobu pod vlajkou firmy Monolith, vyšel v roce 2016 s ilustracemi mnoha autorů, například Adriana Smithe a Georgese Cl4renka. Celá krabice pak je v evropské distribuci firmy Esdevium Games.

Uvnitř mohutné krabice s Conanem obklopeným houfem nepřátel najdou hráči velkou řadu komponent. Než se jimi ale začnou v přípravných pracech před partií hráči prohrabovat, nejdříve si musí vybrat scénáři (z overlordovy, tedy padoušské, příručky) a teprve podle něj vyberou a vyloží do středu stolu odpovídající mapu. Tak je čarami rozdělena na řadu menších políček, ale grafika je poměrně nenásilná.

conan-09

První na řadě je právě strana zla, kterou reprezentuje jeden z účastníků. Ten si podle zvoleného scénáře vezme figurky, žetony a připraví také svůj balíček pomocníků. Před sebe položí knihu Skelos (plán s různými pozicemi), položí na ni červené kameny a především destičky jednotek do takzvané řeky. K této svojí desce položí také plán se stupnicí, na které označí první tah a také jeden žeton života pro každého z nepřátel obyčejného lidu (a Conana). Ostatní hráči si vyberou každá jednoho ze čtyř hrdinů (kromě Conana jsou k dispozici také Belit, Hadrathus a Shevatas), dostanou jeho plán, figurku, startovní karty a také sadu modrých kamenů energie. Ty položí do levé zóny plánu, do rezervy.

U začátku každého kola jsou hrdinové, kteří si před tahem zvolí jeden po druhém svůj postoj – opatrný nebo agresivní – a podle něj nabrat síly přesunem několika bodů (kamenů) únavy z minulých kol.

V hlavní akční fázi se ale mohou střídat naprosto podle svých týmových představ a spolupracovat na svém snažení proti jedinému záporákovi – overlordovi. Mohou libovolně pohybovat hrdiny, útočit na nepřátelské jednotky a provádět další akce či využívat možnosti přehození kostky. Za účelem každé aktivity je třeba nejdříve přesunout ze svojí zásoby sil jeden nebo více kamenů na zvolenou akci. Ta je tím zablokovaná a nelze znovu v tahu použít. Co kámen, to kostka, kterou hráč dostane možnost přidat ke svému úspěchu a to až do případného maxima uvedeného červeným číslem.

conan-01

Kameny se po volbě vykládají na akční políčka, odkud na úvod následného tahu putují do zóny únavy. Hrdinové mohou využít libovolné množství svých sil pro aktuální tah a dostupné činnosti. Měli by ale myslet také na fázi padoucha, která následuje hned po jejich. V té může nastat situace, že se budou potřebovat bránit a tedy využívat některé nevyčerpané síly. Po dokončení aktivit strany dobra musí přesunout všechny použité síly na pozici únavy.

Hráči pak předají slovo nepříteli, který využije všechny své jednotky k dosažení podlých plánů. Tyto padouchy může postupně nasazovat na plán za hodnotu uvedenou v pravém dolním rohu. Aktivace jednotek jej ale stojí sílu, kterou podobně jako u hrdinů představují kameny. Ty se opět pohybují mezi dvěma pozicemi – rezerva a únava. Aktivace jednotky stojí tolik, kolik udává hodnota nad jejím dílkem na overlordově plánku. Po využití postavy se její dílek v řece posune zcela doprava a čím dříve jej tedy bude chtít hráč využít, tím více energie jej to bude stát.

I tyto figurky se mohou pohybovat a útočit na soupeře. Overlord také při boji na blízko i na dálku používá kostky, proti kterým se mohou hrdinové bránit. Pokud jim zbyly síly z jejich tahu. Základní nepřátelé mají pouze jeden bod života. Stav těch silnějších je pak sledován na stupnici, kde jejich pán patřičně upravuje žetony, kdykoliv jsou zraněni. Jednotky na této straně mají svoji stanovenou hodnotu brnění, která odpovídá obraně a právě tu musí hrdinové svými hody a bonusy z případných zbraní překonat. Overlord může ve svůj prospěch využít také speciální benefity nebo kouzla ve výjimečných situacích.

conan-16

Obě strany mají svoje vlastní úkoly. Může jít o zabití nějaké postavy, únik z plánu nebo udržení pozice na čas. Vítězí ta strana konfliktu, která svůj úkol splní. Tým nebo overlord mohou slavit v tuto chvíli vítězství.

Conan je znovu dokladem toho, jak může i obyčejná scénářová bitva mezi dvěma stranami opět zažehnout nepřátelskou jiskru mezi dvěma skupinami protivníků. Na jednu stranu se postaví samotný hráč a proti němu budou bojovat o své šance hrdinové jako tým. Zábava ale plyne z obou pozic a záleží pouze na hráčích, jestli jsou raději na straně dobra nebo zla. Vždy je ale dobré si vyzkoušet obě pozice, protože teprve tím se hráči ve hře stanou lepšími.

Ve hře je překvapivě velký důraz kladený na boj. Na plánu není obvykle zase tolik pozic, po kterých se hrdinové a příšery mohou pohybovat. Není tak ani tolik prostoru, aby se mohli vyhýbat konfliktům, takže partie je plná boje. A ten je řízený čistě kostkami, což může být pro někoho špatná zpráva. Ale k těmto atmosférickým hrám prostě štěstí patří, protože právě s ním přichází do bitvy také napětí.

conan-07

Obě strany mají podobné možnosti, ale overlord má samozřejmě už od začátku početní přesilu. Na plánu začíná spousta jeho jednotek a některé obyčejné hned v několika exemplářích. Ty jsou aktivované společně. A právě jejich využívání je výborně vyřešeno řekou, kde se mění cena aktivace podle toho, jak často danou jednotku chcete využívat. Proto je také pro overlorda velmi těžké pohybovat víckrát po sobě stejnou figurkou a tedy musí plánovat mnohem více dopředu. Tím se stává jeho role opravdu obtížnou.

Ale ani hrdinové nemají při vyvažování svých akcí jednoduchou situaci. Mají volnou ruku v síle mnoha aktivit, ale současně tím vyčerpávají svého hrdinu použitím více kamenů. Nemají žádné tahy, ve kterých by se střídali. Prostě se domlouvají a řadí se tak, aby to bylo nejvhodnější pro celkovou taktiku.

A spolupráce je naprosto zásadní. Hráči musí komunikovat a plánovat proti svému společnému soupeři. Opačná strana bojiště má svoje kouzlo především tím, jak overlord může kazit jejich plány. Na plánku hrdiny je navíc třetí pozice, kam se přesunou kamínky síly v případě zranění. Každý získaný šrám tak ovlivní hrdinu i v následujících tazích.

conan-19

Každý z dostupných scénářů může patřit do jedné ze tří kategorií obtížnosti. Celkem jich je devět a všechny mají předepsaný počet (nebo rozsah) hráčů. Právě pro ně jsou mapa i vítězné podmínky vyladěné. Každá mapa nabízí svá speciální pravidla. To je ovšem špatná zpráva pro všechny, kdo by chtěli Conana hrát ve dvou nebo třech. Samotná hra by takto uměla fungovat velmi dobře, jenže pro duel najdeme pouze jeden scénář a tři hráči mají na výběr dva. Zbytek příběhů jsou pro vyšší počty, kde ale samozřejmě je týmový element hrdinů nejmarkantnější. Nejlépe uspějete, pokud budete čtyři, což je ideální počet pro partii.

Bohužel ke scénářům se váže také hlavní výtka – v krabici nenajdeme žádnou kampaň, která by celkový zážitek posunula ještě o pořádný kus dál. Jednotlivé partie jsou dlouhé kolem dvou hodin a dávají pocítit, jak by mohla být skvělá partie na pokračování. Chybí tedy kompletně jakýkoliv vývoj postavy. Ty mají pouze několik předmětů, které jim dodávají speciální dovednosti.

conan-20

Ve hře je samozřejmě spousta detailů, které jsme v popisu opominuli. Třeba nutnost mít cíl na dohled při střelbě, výhodu vyšší pozice a především blokování. To lze využít při pohybu či hodech kostkou, pokud je nepřátel na stejném místě více než hrdinů. Políčka mají také svá omezení z hlediska kapacity, hrdinové mohou otevírat truhlice či házet předměty. Při bránění útoku se může hrdina rozhodnout, jestli se bude krýt aktivně nebo se spolehne na své brnění.

Zpracování je z grafického a kvalitativního hlediska výborné. Jenže bohužel celkový dojem kazí příručky, které sice mají dost textu, ale jsou trochu nešťastně rozdělené na část pro hrdiny a část pro overlorda. Nejdou navíc dostatečně detailní a některé principy nevysvětlují s naprostou jistotou.

conan-29

Conan nabízí luxusní mechanismy, pokud se týká aktivování jednotek a to na obou stranách hrdinské bitvy. Hráči mohou mezi sebou zvolit jednoho pána zla, zatímco všichni ostatní zůstanou na straně dobra. Pohyb, boj i odpočinek. To jsou všechno ingredience nutné pro vítězství. A je tu ještě jedna – štěstí. Kostky jsou vaším přítelem i nepřítelem a to může pro někoho být problém. Pokud odhlédnete od počátečních problémů s pravidly, pak je Conan vynikající dobrodružnou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrédéric Henry, Antoine Bauza, Pascal Bernard, Bruno Cathala, Croc, Ludovic Maublanc, Laurent Pouchain
IlustraceGeorges Clarenko, Xavier Collette, Viktor Dragosani, Xavier Gueniffey Durin, Yannick Hennebo, Kekai Kotaki, Paolo Parente, Stéphane Simon, Adrian Smith
VydavatelMonolith Board Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba90
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(14 voters)
KategorieAdventure, Fantasy, Fighting, Miniatures, Novel-based
MechanismyAction Points, Area Movement, Dice Rolling, Player Elimination, Team-Based Game, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníCompendium: The Overlord – Tome I (fan expansion for Conan), Compendium: The Overlord – Tome II (fan expansion for Conan), Compendium: The Overlord – Tome IV (fan expansion for Batman), Conan: Baal-pteor, Conan: Black Dragons, Conan: Book of Set, Conan: Brom Guest Box, Conan: Collectors Box, Conan: Crossbowmen, Conan: Demon of the Earth, Conan: Dragon, Conan: Frazetta Guest box, Conan: Giant Wolves, Conan: Gods of the North, Conan: Khitai, Conan: Kushite Witch Hunters, Conan: Nordheim, Conan: Paolo Parente Guest box, Conan: Red Nails, Conan: Sabertooth Tiger, Conan: Stygia, Conan: Tales of the Red Brotherhood, Conan: The Black Ones, Conan: The Conqueror, Conan: The Hidden Chambers, Conan: The Legend of the Devil in Iron, Conan: The Monolith Sourcebook, Conan: The Shadow Kingdom, Conan: Tome of Skelos, Conan: Vanir Valkyrie, Conan: Versus Mode, Conan: Worms of the Earth, Conan: Xavier Collette Guest Box, Conan: Yogah of Yag, Corinthia: A Conan / Mythic Battles – Pantheon Crossover
RodinaCategory: Dungeon Crawler, Characters: Conan the Barbarian, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: VASSAL, Game: Conan (Monolith), Mechanism: Campaign Games, Players: One versus Many

Více o hře.

Recenze: Conan – oběti, panny a krev
Conan je výbornou hrou. To určitě uznáte bez ohledu na váš vztah k náhodě. Ta hraje roli při většině aktivit, které se v této partii nabízí. Hráči stojí na dvou stranách barikády a bojují mezi sebou přímo. Mohou k tomu využívat velmi zajímavé a originální mechanismy aktivace a energie, které je napříč různých scénáři mohou dovést k vítězství. Jednotlivé příběhy jsou samostatné, každý se svými specifickými pravidly, ale také omezené podle počtu hráčů. Ve dvou a třech na vás příliš variability nečeká. Mnohem těžší jsou ale začátky s hrou, protože pravidla nejsou dobře organizovaná a dostatečně detailní. I přes tyto nedostatky nás ale Conan baví!
Klady:

+ vynikající a různé scénáře
+ dostačující herní doba
+ výborný mechanismus únavy hrdinů
+ systém aktivace jednotek overlorda
+ partie je napínavá a kontaktní od začátku do konce
+ skvělé hrdinské téma
+ grafické zpracování
Zápory:

- chybí kampaň
- náhoda
- málo scénářů pro menší počet hráčů
- nekompletní pravidla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hlavolamy – jak vyrobit a vyřešit