Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Coatl Karetní hra – bohové a opeřená těla

Dnes už věřím. Ve snu ke mně promluvil. Připlazil se za mnou do postele a šeptal mi do ucha svá syčivá slůvka. Vnuknul mi myšlenku, které se nedokážu zbavit už několik probdělých dnů. Jen a čase vyhlásit tu pravdu. Dát vědět všem, kdo je Quetzalcóatl.

Do chrámu v Tenochtitlánu nás zve už podruhé hra Coatl. Tentokrát se jedná ale o karetní variantu, která navazuje na úspěch deskové hry. Jejími autory jsou Pascale Brassard a Etienne Dubois-Roy, kteří ji vytvořili pod hlavičkou firmy Synapses Games. My se z ní ale můžeme radovat s českými nápisy, pravidly a obsahem díky firmě ADC Blackfire.

Na víku hráče vítá hadí hlava obklopená barevnými pery. A uvnitř jsou karty různých druhů, které lze rozeznat podle zadní strany. Ty mnohobarevné jsou karty opeření, z jejichž balíčku dostane každý hráč čtyři karty, které si ukryje v ruce a vezme si také balíček hlav a ocasů jako jeden z dostupných očíslovaných balíčků. Jejich číslice současně potvrzuje pořadí hráčů na tahu. Zbytek hromádky opeření zůstane ležet na dosah. Hráči si mezi sebou určí začínajícího milovníka hadích božstev, který bude mít v držení také části těla opeřeného hada.

Jednotliví hráči si před sebe navíc položí jednu kartu úrovně rozdělenou na čtyři trojúhelníkové výseče, jimiž budou hráči značit hodnotu svých karet. Právě do výseče s číslicí nula prozatím položí jednu náhodně rozdanou kartu proroctví. Další dvě proroctví položí hráči stranou jako veřejnou nabídku pro všechny, společně s jednou kartou chrámu.

Ve svém tahu vždy hráč přiloží dvě karty ke svému hadímu stvoření. Při tom si může vybrat, jestli karty připojí nalevo nebo napravo. Dokonce s ní může překrýt polovinu části těla z předchozí karty a tím se dostat k jiné barvě. Dokonce lze kartu otáčet vzhůru nohama. Možností tedy má hráč nespočet. Po odehrání obou karet si vezme nové dvě z balíčku a předá tah dalšímu v pořadí.

Na začátku každého kola hráč, který celou partii začínal, započítá další nové kolo. Využije k tomu plastové tělo cóatla, které je rozdělené na části od hlavy, kousky těla až po ocas. Postupně tak počítá jedno kolo za druhým, jak se hráči snaží naplňovat proroctví.

O to se může každý z účastníků pokusit ihned poté, co přiloží první nebo druhou kartu. Snaží se tak vytvořit vzor, který odpovídá některému z odhalených proroctví. Protože vzory jsou jednoduché a skládají se většinou z jednoduchých podmínek, je možné jej splnit i vícekrát. Právě proto mají hráči před sebou kartu úrovně a počet splnění určí už na úvod výseč, ke které hráč dokončenou a získanou kartu proroctví umístí. Dokonce i po získání lze tyto karty později ve hře dále posouvat a vylepšovat jejich pozici, pokud hráč navýší počet barev, které odpovídají jejím podmínkám.

Poté, co je ve hře osm karet opeření a byly tedy odehrané čtyři tahy, je na čase přidat figurce hlavu a ocas. Tím začínající hráč také oznámí poslední kolo. V tu chvíli už ale nikdo nebude potřebovat karty, které dosud držel v ruce. Místo toho si jednotliví účastníci vezmou svůj očíslovaný balíček, který dosud ležel netknutý před nimi na stole. Ten obsahuje sady hlav a ocasů, kterými lze stylově ukončit hada.

Poté už zbývá pouze spočítat body. Každá karta proroctví má hodnotu, která závisí na její pozici v okruhu kolem karty úrovně. Za každou takovou splněnou úlohu si hráči přičtou nějaké ty body, až se dostanou k celkovému součtu. K tomu přičtou hráči bonus v případě, že se jim povedlo mimoděk také splnit jeden nebo oba úkoly chrámu, které byly společné. Ten, kdo v součtu získal největší skóre, se stává vítězem.

Cóatl: Karetní hra si bere vše to podstatné a zajímavé z velké hry a dává tomu dynamický háv. Vyniká ale hlavně jednoduchostí a přístupností, která ještě trumfuje už tak jednoduchou velkou krabicovou předlohu.

Ale při tom nezanedbává možnosti, které hráčům dá. V první řadě je tu spousta příležitostí k získání bodů. Základem všeho jsou karty, které lze otáčet. Navíc každá karta obsahuje hned dvě části hadího těla a jednu lze v příštích kolech překrýt a získat tak ještě výhodnější kombinace. A tak nemá ani nijak špatný vliv fakt, že hráči dostávají tyto karty náhodně z balíčku, bez možnosti volby.

K tomu je ale součástí hry také poměrně velká úroveň konfliktů. To proto, že hráči mohou proroctví plnit nejen z veřejné nabídky, ale mohou jsi je navzájem krást také jeden druhému. To je také důvod, proč na konci partie hráči bodují postupně ihned, když dohrají. Proroctví totiž může přinést body i několika hráčům, kteří si jej v posledním tahu mohou krást a plnit. Právě interakce je výrazným rozdílovým důvodem, proč je karetní hra opravdu dobrá.

Je super, že si hráči mohou po celou dobu partie vylepšovat své již získané karty proroctví. Současně to ale také vytváří jediné momenty, kdy vše neběží plynule a jako po drátkách. Ale nikdy se nemění více než jedna karta zpět. Pokud hráč takto překryje část již položeného těla, může tak přijít o nějakou kombinaci potřebnou pro proroctví, které tak může zase ztratit některou z úrovní.

I přes tento drobný zádrhel zůstává karetní hra velmi rychlá a do třiceti minut budete mít hada postaveného, ať uctíváte Quetzalcóatla nebo třeba Thora. A to je úplně ideální vůči očekávanému hráčskému publiku tvořenému převážně začátečníky. Při tom ani tolik nezáleží na počtu účastníků, ale přesto musíme zdůraznit možnost hrát tuhle karetní legrácku také v jednom.

Poslední zmínkou a pochvalou je fakt, že i tahle malá krabička ve vás může povzbudit touhu vlastnit velkou hru Cóatl. To proto, že se zde nachází drobné rozšíření, které má samostatný list pravidel a jmenuje se Zlatá pera. Využívá nové části hadího těla a nabízí více interakce i do původní hry, kde jí přecejen trochu chybělo.

Pochválit musíme i pestrobarevné zpracování, ze kterého vám budou po celou dobu poči přecházet. Krásná je vícedílná figurka hada, ale také grafika a k tomu i kvalita samotných karet.

Cóatl: Karetní hra nás bez problémů přesvědčila o tom, že je třeba zase začít uctívat bohy. Budete jim muset najít hada, který nejvíce odpovídá proroctví. Právě a jen na něm bude ochotný Quetzalcóatl dojet za svými poddanými. Cóatl: Karetní hra je zábavným získáváním bodů, které se celé odehrává jen obyčejným spojováním karet.

Recenze: Coatl Karetní hra – bohové a opeřená těla
Cóatl: Karetní hra dá hráčům nástroje, jak z karet poskládat toho nejpestřejšího hada tak, aby vypadal tak, jak si ho představují ti, kdo mluví s bohy. Právě na základě proroctví a jejich plnění hráči získávají body, ale tato zadání dopředu částečně vědí a mohou se podle toho zařídit. Jen žádný bodový zisk není v bezpečí, protože hráči si mohou svá proroctví krást, což vytváří napínavou hru až do samotného konce. Cóatl: Karetní hra je dynamickou a zábavnou hrou.
Klady:
+ zábavný průběh
+ hromada interakce
+ rozšíření pro velký box
+ skvělý herní čas
+ krásné zpracování
+ vylepšování proroctví
Zápory:
= náhoda v dobírání karet
= pozdější tahy mohou trochu zpomalit
Prozkoumávejte dál
Recenze: Protiklady – malý, široký, chlupatý a tmavý