Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Vánoční poradna 2018 – Dětské hry

Rok se s rokem sešel a všichni Ježíškové, Dědové Mrázové, Santové a kdo ví kdo ještě, si lámou hlavu co pod stromek. A protože nadpřirozené bytosti možná rozumí kde čemu, ale určitě nerozumí deskovkám tak jako Dušan, sepsal jsem pro vás jeho tipy na nejlepší hry v různých kategoriích. Díky práci českých vydavatelů jsou všechny česky a vyšly v průběhu posledního roku. Začneme hrami pro děti.

Chyť draka (Loris Games)
http://www.deskovehry.com/recenze-chyt-draka-draci-se-nepousti-ale-chytaji/

Chytání draků není snadná práce, jak se přesvědčíte i v této hře. Před vámi bude nabídka vybavení na chytání draků (třeba síťku na motýli považuji za naprostou nutnost) a potom draci tří různých velikostí. K chycení větších draků potřebujete menší draky, což si představujte jako u chytání ryb, ale berte to spíše jako trénink. Hod kostkou vám určí jaké máte k dispozici ovoce, to můžete vyměnit za vybavení, případně s ním lákat draka, pokud už správné vybavení máte. Vyhrává ten, kdo první chytí tři draky. Hra obsahuje i kooperativní variantu, kdy draky chytáte společně.

Tempo! Junior (Granna)
http://www.deskovehry.com/recenze-tempo-junior-rychle-za-vitezstvim/

Na první pohled hra vypadá, že se opět bude házet kostkou a náhodně postupovat, ale něco takového bychom si dovolit nedoporučili. Tady si hráč vytáhne kartičku s nějakou oblastí a musí v časovém limitu vymýšlet slova, která s ní souvisejí. Za každé správné slovo se může posunout o jeden dílek na hracím plánu. Cesty se různě větví a je možno si cestu vybrat. Na některých políčkách leží žeton s písmenem. Pro vstup na toto políčko musí slovo začínat právě daným písmenem. Aby to nebylo celé tak jednoduché, jsou ve hře i přesýpací hodiny, takže slova musíte ze sebe chrlit v časovém limitu. A aby to bylo ještě trochu těžší, na hodiny nevidíte a musíte čas odhadnou sami. Pokud svůj tah neukončíte včas, vracíte se na políčko, ze které jste vyšli. Za cestou posbíraná písmena získáváte body a jiné výhody do hry. Pro upovídané děti prostě ideální.

tempo-junior-01

Ticket to Ride: Junior (Blackfire)
http://www.deskovehry.com/recenze-ticket-to-ride-junior-sotva-narozene-vlacky/

Malý bratříček velkého Ticket to Ride Evropa zaměřený na dětské hráče. Základní princip braní různých karet a placení jimi za stavbu tratí zůstává stejný. Tedy potřebujete nasbírat tolik karet stejné barvy, podle toho jak je dlouhá železnice dané barvy, kterou chcete postavit. Zjednodušení přichází v tom, že vyhrává ten, kdo splní jako první 5 karet lístků (postaví železnici mezi městy na kartě). Nepočítáte tedy žádné body. Druhým hlavním pomocníkem hlavně pro děti, které ještě neumí číst jsou velké obrázky u měst. Každé město má u sebe velký obrázek věci, která typická pro dané město a děti tak poznají odkud kam mají vést trať. Všemi zjednoušeními se hra sice posouvá k více náhodné, ale určitě je pořád přemýšlet na tím, co děláte.

ticket-to-ride-junior-19

Medvěd Wrr
http://www.deskovehry.com/recenze-medved-wrr-pirati-a-medvedi/

Z knížky do karetní hry se vydal Medvěd Wrr. V této hře, která vyniká jak u Wrr produktů zvykem hlavně krásnými ilustracemi, se snažíte pomoci medvědovi dát do pořádku knížky, respektive tiskařský stroj. V různých knihách hledáte jejich části. Kdo je získá první vyhraje. Postupně sbíráte různé medvědy, kteří mohou proniknout do knížek nebo vám je pomohou prohlédnout dříve než se do nich pustíte. To je velmi důležité, protože v knihách reprezentovaných balíčkem karet, nejsou jen části stroje, ale i piráti. Hra procvičí pamět, plánování a zároveň vám umožní trochu pozlobit ostatní protihráče. A už jsem se zmínil jak úžasně vypadá?

medved-wrrr-14

Memoarrr (MindOK)
http://www.deskovehry.com/recenze-memoarrr-poklad-neni-vsechno/

Na první pohled další varianta na pexeso, na druhý pohled je to pořád varianta na pexeso, která ovšem stojí za zahrání. Před začátkem hry rozložíte karty do čtverce 5×5 a prostřední vytáhnete. Na kartách se nachází jedno z pěti druhů zvířat a má za sebou jedno z pěti barevných pozadí. Můžete se podívat na tři karty u svojí stany stolu a pak už nejmladší hráč otočí první libovolnou kartu. Na toto musí další hráč navázat otočením karty buď se stejným zvířetem nebo stejným pozadím. Každý kdo se splete vypadne až zůstane jediný hráč, který dostane kartu pokladu. Se stejným rozložením karet se hraje dokud nejsou všechny poklady rozděleny. Ve složitější variantě pak každé zvíře dostává ještě speciální schopnost.

memoarrr-13

Qubolo (Stragoo Games)
http://www.deskovehry.com/recenze-qubolo-znovuzrozeny-tetris/

Z pytlíku této původní české hry se na vás vysype hromada dřevěných “tetrisových” kostiček (fakt si je nechcete pustit na nohu). Princip této hry pro dva hráče je velmi prostý. Vzájemně si chystáte kostičky, které musíte postupně stavět na sebe. Musíte přesně vyplňovat tvar, který máte na desce své základny, nesmíte “přetáhnout” nebo vynechat. Dílky postupně stavíte na sebe a vyhraje ten, kdo jako první vytvoří rovné patro. Potřebujete vymýšlet jak dílky, co nejlépe umístit a zároveň jaké dáte svému soupeři, abyste mu moc nepomohli. Druhá věc je stížena tím, že každý staví svou strukturu za zástěnou, takže postup soupeře nevidíte. Hra obsahuje i variantu pro jednoho hráče a pravidla pro více hráčů, ale na tu potřebujete dvě sady hry.

qubolo-01

Jedinou výjimku z českých her uděláme u her společnosti HABA, které jsou tak zajímavé, že ani absence českého návodu je nemůže vyřadit z naší poradny. Za rok 2018 jsme vybrali následující hry z jejich portfolia:

Rhino Hero: Super Battle (HABA)
http://www.deskovehry.com/recenze-rhino-hero-super-battle-boje-ve-vysinach/

S odvážným nosorožcem jsme už stavěli domy jednou. Jenže tentokrát bude všechno ještě vyšší, odvážnější a bláznivější. To proto, že se k němu přidávají další tři zvířecí hrdinové, mezi nimiž nemůže chybět ani Žirafí chlapec nebo Batčňák. Stavění je tentokrát zajímavější, protože místo karet obsahuje kartonové dílky, takže hra vypadá ještě lépe a původní hratelnost je ještě vylepšená.

rhino-hero-super-battle-30

Welt der Sinne (HABA)
http://www.deskovehry.com/recenze-welt-der-sinne-vsech-pet-smyslu/

Pokud si myslíte, že v deskových hrách jde trénovat pouze hmat a zrak, pak se hodně mýlíte. Tahle nová krabice přináší hry, ve kterých zapojíte i čich nebo dokonce chuť! A při tom nebudete potřebovat olizovat žádné komponenty přímo v krabici. Zajímá vás to? Čtěte v naší recenzi!

welt-der-sinne-01

The Hearmees (HABA)
http://www.deskovehry.com/recenze-the-hearmees-zatnete-drapky/
Myslíte, že jde kreslením na škrábací tabulku popsat obrázek? Stačí, pokud mají dostatek odlišných čar a teček a můžete kreslit přímo ve vaší mysli! Zkuste si to v téhle jedinečné hře se zvukem.

the-hearmees-17

Prozkoumávejte dál
Jaké strategické deskové hry na Vánoce 2021